Velké SVJ a výbor
Dobrý den, koupil jsem byt v novostavbě a bylo nám nabídnuto místo ve výboru. Jedná se o SVJ s 240-ti byty. Ptal jsem se developera, který je aktuálně se správcovskou firmou ve výboru. Podle nich se u tak velkých SVJ ani nepořádá každoroční osobní schůze, vše se řeší přes webové stránky a elektronicky např. hlasování. Prý by se tam lidi pozabíjeli. Upřímně jsem ani nevěděl, že je tohle možné, aby nebyly klasické schůze. Ale k dotazu, má někdo zkušenosti s tak velkým SVj a jakou práci to obnáší? Vzali byste to, případně za jakou částku?
pokud mate novostavbu a developer to neojebal, tj. vse bude nejspis fungovat a budete resit „jen formality“ potom to vemte. Mame 13 let stary dum a to je na masli, spousta veci prestava fungovat, je potreba mnohem vetsi pece o stav domu, menit dvere, vymalby, izolace, fasada, dokonce musime i vymenit strechu pac byla nekvalitni.. takze nahanite firmy, vyberova rizeni a je toho vic.
Kdyby slo vse online bylo by to super, ale ono to nejde – resp. existuje shromazdeni per rollam, ale pravnik mi rekl ze online uskutecnit nelze protoze je tam potreba podpis (a moc lidi elektronicky podpis ci datovku nema).
Potom taky zalezi jestli si budete delat vse sami, nebo vam s tim pomuze nejaka firma – treba nam delaji ucetnictvi a rozpocty zaloh. O zbytek se starame my – udrzba a drobne opravy, zajistujeme revize a na vetsi opravy dojednavame firmy. Takze vyberka atd. K tomu ty formality jako evidenci vlastniku, shromazdeni, atd…
Za kolik? U nas to bylo drive nastaveno fixem 12.5hod/mesicne za 1850kc po zdaneni .. a je to blbost. Dejte si fix treba 500 za to ze to vubec delat + hodinovku kterou uznate za vhodnou a vykazujte hodiny.
dnes je hodně bytů v nájmu, skuteční majitelé bydlí jinde, tj. pro skutečný podpis vede cesta doporučeným dopisem s doručenkou kvůli určení kvóra… tedy napřed vy musíte poslat XX dopisů a následně potrebujete aby se jich dostatek vrátilo… a lidi na to kašlou – jit na poštu je jim za těžko a není to nijak vymahatelna povinnost. Takže pokud bude 200 z 250 vlastníků v čudu tak je to opruz nejvyšší. Varianta nějaké online ankety je fajn, ale české zákony to ve výsledku neakceptují a třeba investice na základě takove ankety by mohla byt nehezka cesta k soudu.
změn či hlasování… vše by mělo byt vytištěno a predano k podpisu. Napr posledni podklady pro shromáždění mely asi 25 A4.. takze jeste pujdete do copy centra aby jste tech 200× 25 papiru vytiskl
„pujdete do copy centra aby jste tech 200× 25 papiru vytiskl“
Vy nemusíte nic v papírové podobě kopírovat ani rozesílat.
Podpis vlastníka na rozhodnutí může být na papíře. Tj. jeden papír Vám dodá vlastník (ten, který nemá elektronický podpis ani datovou schránku).
Nerozumím, proč potřebujete dodejky na posouzení usnášeníschopnosti. Při dálkovém rozhodování se počítá podíl ze všech, usnášeníschopnost je vždy.
Zdravím,
TN a ik mají oba pravdu.
Navíc jaký stav a „atmosféra“ je ve Vašem SVJ, a tedy možnosti zjistíte stějně až po kontaktování vlastníků. Kolik z nich Vám odpoví a jak odpoví. Z toho už bude možné částečně usoudit jací jsou vlastníci. Pokud zvládáte alespoň uživatelsky ovládat informační systémy pro hromadnou komunikaci a také správu značně Vám tato dovednost ulehčí práci. Ale jak psali již přede mnou, práce ve výboru bude mnohem více.
Po zkušenostech ve výboru na všech pozicích, bych funkci v domě s 240ti byty vzal, ale jen pokud bych měl časově nenáročnou práci nebo žádnou, tedy dostatek času. Plus ve výboru znalé a spolehlivé kolegy na stejné vlně. A pokud by funkce člena výboru byla náležitě finančně ohodnocena.
Za kolik? Zjednodušeně lze napsat, že za zhruba tolik, kolik chtějí správcovské firmy za takovou funkci ve výboru.
Člen výboru má zodpovědnost, v právní rovině zodpovídá za řadu rozhodnutí, podepisuje apod. Je to na delší debata, tady na fóru byla diskuze na téma co musí člen výboru znát a za co zodpovídá několikrát vedena.
Správcovské firmy dnes často schůze nesvolávají, protože je to pro ně pohodlnější. Přeci jenom čelit tváří v tvář třeba skupině nespokojených vlastníků je složitější než odpovídat jen v prohlášeních /často nic neříkajících/, email zprávách. Znám řadu případů kdy správcovská firma, dokonce externí předseda již několik let schůzi nesvolal (Praha). Většina vlastníků mu nenapsala, že schůzi vyžaduje, tzn. správce si přeci nebude přidělávat práci se schůzí…
Byl jsem ve výboru tří SVJ, jeden dům měl 250 bytů, vzal jsem to
z donucení, chtěl jsem, aby se nastavila jiná pravidla fungování po jednom
socialistickém SBD, který stále fungoval jako OPBH, ba hůře
(papalášování, korupce, předražené zakázky a dodávky, kvalitu prací
nikdo nekontroloval, drahé úvěry s fixací na celou dobu splácení, drahá
elektřina). Je to náročné, lidi vaši práci neocení, dnes už jsem jen
v 1 výboru, ale stále s bývalými kolegy koordinujeme. Znám SVJ
o 500 bytech, mají asi 15členný výbor, nemají to jednoduché.
Já naopak doporučuji, když vám bylo nabídnuto, do výboru jít.
Vyzkoušíte si, kdykoli můžete odstoupit. Budete mít možnost ovlivnit
dění v domě a jeho směřování. Doporučuji načíst nějakou literaturu
(např. knihy od Zbyňka Pražáka „Bytové spoluvlastnictví“ a
„Společenství vlastníků jednotek“, druhá kniha je už stará, ale řadu
rad lze uplatnit stále) a až se rozvolní koronaopatření, zajet na školení
(Akademie pro bytové domy, Bova Polygon, Vox). Až v tom výboru budete a
rozkoukáte se, možná dojdete k závěru, že by bylo lepší, aby
správcovská firma ve výboru nebyla. Zatím bych ale záležitost nevznášel
do placu, aby si nabídku náhodou nerozmysleli.
Nedoporučuji organizovat schůze skrze per rollam. Lidé časem nabudou dojmu,
že je obcházíte. Doporučuji jednou do roka schůze dělat a i když nebude
usnášeníschopná, s těmi, co dění v domě zajímá, proberete
záležitosti a pak je dáte na hlasování per rollam. To ale developerovi
neříkejte, zjevně mají postranní úmysly. Běžte do výboru a tyto věci
si prosadíte až budete ve výboru. Hledejte pomalu stoupence, bavte se se
sousedy na chodbě a časem se někdo objeví, kdo do výboru půjde
s Vámi.
Per rollam povede k potvrzování vůle developera, resp. výboru, a to není
dobré. Předchozí diskuse musí být.
Jako bydlet v novostavbě, kde přes polovinu bytů vlastní pronajímatelé, často ještě cizinci, tak to bych tedy nechtěl, to musí být peklo!
Když jsem se nad tím zamyslela, tak zřejmě velká část bytů bude na pronájmy, což je dnes u nově stavěných domů dost běžné (moje dcera v jednom takovém bydlí, je daleko menší, přesto 2/3 bytů buď pronájem nebo na podnikání-ordinace, právník, firma). Proto asi v tomto typu bydlení se hlavně využívá místo klasickhého shromáždění hlasování per-rollam, protože svolat 240 vlastníků, když většina v domě nežije je zřejmě často nerealizovatelné a nepřijde ani potřebných víc jak 50% vlastníků aby se shromáždění mohlo konat. Ovšem pak podklady pro zaslání per-rollam musí být jasné, přehledné a mít dostatek informací o věci, která se řeší. Osobně bych asi v takovém domě funkci ve výboru nevzala.
Protože vím, co to obnáší. Výše TN zase radí, vzít to, ale zároveň z toho příspěvku je vidět, co je to za práci, kterou chodíte-li do zaměstnání, děláte po večerech a víkendech. Pan TN píše o školeních – ale to si zaměstnaný člověk musí vzít dovolenou. Svoláte shromáždění, i TN předpokládá, že nebude usnášeníschopné. Tomu předchází udělat program, připravit podklady, podklady přiložit k pozvánce, obeslat všechny vlastníky (v tomto případě 250). Zajistit a samozřejmě zaplatit prostory pro konání shromáždění. A v dnešní době nastudovat všechno k SVJ, když dosud o tom nic nevím – čtení na dlouhé zimní večery. Zajistit přítomnost u revizí, vyúčtování, případné nenadálé opravy, hlídat zda všichni řádně platí..... Samozřejmě můžete mít k ruce správce, který zajistí dost věcí, vede účetnictví, ale chcete-li mít přehled o fungování SVJ tak prostě tomu čas věnovat musíte, nemůžete se na správce spoléhat a nekontrolovat. A stejně se většinou vděku nedočkáte. Náš předseda to po druhém funkčním období položil, a když ho ti největší remcalové přemlouvali, ať to dělá dál, že „už budou hodní“ odvětil „ale já Vám nevěřím“. U kolegyně v SVJ to jejich předseda položil po shromáždění, kdy když se sešli vlastníci tak jich bylo tak málo, že se nekonalo. A probíral přesto s přítomnými problémy, které chtěl řešit na shromáždění. Jak říkala kolegyně, prudiči co chodí vždy opět nezklamali, takže se naštval a funkci složil. Samozřejmě se nikdo, kdo by to vzal se nenašel, zbytek výboru to položil taky, a dnes mají externího profesionálního správce. Teď měli mít po roce první shromáždění, ale je covid, tak zatím odloženo. Je to podle mne práce nevděčná, což zjistíte i z diskusních příspěvků zde, kdy zde čtete že výbor je neschopný, dělá si co chce, dělají to špatně… , ale žádný z těch kritiků už nepíše, že to za ty blbce v jejich výboru vezme a bude to dělat lépe. Hezký večer.
„žádný z těch kritiků už nepíše, že to za ty blbce v jejich výboru vezme a bude to dělat lépe.“
Osobně vím o několika lidech, kteří by to za ty „blbce“ rádi vzali, ale nemůžou, protože je ti „blbci“ ve výboru, spolu se svými ovečkami vždy přehlasují. A co včil?
Možná že ti, co Vy nazýváte ovečkami jsou s fungováním výboru spokojeni. Kdyby nebyli, tak věřte tomu, že by hlasovali proti. A ten, kdo má s výborem problém buď musí mít dost argumentů, které předloží na shromáždění a dokáže, že výbor to dělá špatně a tím poškozuje vlastníky nebo se podřídit většině. Když to nedokáže, tak pak musí řešit bydlení třeba ve vlastním domě. Když část případné hypotéky na dům mu pokryje prodej jeho bytu v paneláku (v případě, že i na něm není hypotéka, to pak může být problém) tak je šance dost dobrá to uskutečnit. Znám 3 mladé rodiny ve svém okolí (jedna i z našeho domu), kteří společné bydlení s dalšími vlastníky vyměnily či v brzké době vymění za vlastní dům (dvě koupily starší, jedna staví novostavbu).
240 bytové SVJ je schopno dát dohromady peníze, aby zaměstnalo domovníka na HPP. My jsme to tak nastavili, je to jeden z členů výboru, který je v důchodu. Toto nelze aplikovat v novostavbě, kde asi důchodci bydlet nebudou a ani žádný nezaměstnaný. Nicméně on se někdo najde (třeba manželka na mateřské, žena v domácnosti, nebo někdo ze sousedního domu).
Většinu administrativních úkolů delegujeme na správcovskou firmu. Ve výboru máme rozdělené „rezorty“. Já dělám pozvánky na schůze. Přepošlu jí správcovské firmě a ta rozešle poštou. Vlastníkům, co dali e-mail, těm rozesílám e-mailem.
Že je to práce navíc, po večerech, po víkendech, je jasné. U novostavby očekávám, že buď tam bydlí ekonomicky myslící lidé a nebudou mít problém členy výboru rozumně zaplatit, nebo je to těm lidem fuk, nechodí na schůze, o nic se nezajímají (cizinci, pronajímatelé) a pak si prostě rozumnou odměnu nechte odhlasovat.
- Správcovská firma nemá co dělat ve výboru
- SVJ se řídí zákonem, stanovami a prohlášením vlastníka, ne tím, co říká developer
- Je ale potřeba mít kontrolu nad svým majetkem. Práce to bude fuška. Kolik vám nabízí odměnu.Zda bych to vzal, tak to nevím. To závisí na mnoha okolnostech, které v tomto případě neznám
Poslední komentáře