Vedenie odpadu z kuchyne kominom

Vložil Excalibur, 14. Květen 2024 - 22:23 ::

Chcem sa poradit ohladom vedenia odpadu z kuchyne nepouzivanym kominom. Byvam v bytovom dome v podkrovi a bohuzial jedina moznost ako viest odpad z kuchyne je cez nepouzivany komin (ktory je hned za kuchynou). Komin vedie az na prizemie, kde je mozne tu odpadnu ruru potom napojit na normalny odpad.

Ide mi ale o to, ze mi kominik tvrdi, ze kazdy komin niekomu „patri“ a ze potrebujem urcite suhlas od suseda, ktory ma do toho kominu vyvedeny vyvod digestora, pretoze to je „jeho“ komin.

Komin ma 2 pruduchy, jeden je nepouzivany (je tam len ta digestor) a druhy je vyvlozkovany a pouzivany. Pristup k nemu mam ja, sused a este dalsi byt. Sused okrem toho pouziva iny komin ako vyvod z plynoveho kotla.

V prohlaseni vlastnika mame, ze vsetky svisle konstrukce, aj kominy su v spolocnom majetku vlastnikov – co ale odporuje tomu, co mi vravi kominik. Ma z pravneho hladiska ten sused narok na ten komin alebo nie?

Ten sused (predseda SVJ) sa prave dost vykruca, chce po mne posudok stavebneho uradu, analyzu rizik a este zmluvu s SVJ ze davam dozivotnu zaruku na to dielo + kompenzujem skody, ak sa nieco stane s tym odpadom v komine. Dom je normalne poisteny, tak neviem ci by to poistka kryla alebo nie.

Dakujem!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pochybovač (bez ověření), 15. Květen 2024 - 10:08

    Zákon 133/1985 Sb. se zmiňuje o komínech. Sice v provozu, ale dovolil bych si veřejně zpochybnit, že průduchem komínu lze vést cokoli, co zmenšuje jeho světlost či působí jako překážka. Byť je komín mimo provoz. Tohle si napřed zjistěte jako první. A kdoví, co se komínů týká za ČSN, další zákony, vyhlášky.

    Vložil Justitianus, 15. Květen 2024 - 5:21
    • „… jedina moznost ako viest odpad z kuchyne je cez nepouzivany komin …“

    Ignorujte co tvrdí kominík. Názor předsedy je také bezvýznamný.

    V první řadě rozlišujte přesně do čeho budete zasahovat:

    1. stavební prvky komínu (komínový plášť, komínová hlavice)
    2. společný prostor ohraničený komínovým pláštěm (průduch)

    ☀ Chystáte se probourat díry do stavební konstrukce. K tomu potřebujete soukromoprávní oprávnění od vlastníka této konstrukce. Vlastníkem komínového pláště jsou všichni vlastníci jednotek; mohou udělit oprávnění k zásahu do svého majetku buď podepisováním listiny, nebo na zasedání shromáždění nadpoloviční většinou přítomných hlasů.

    ☀ Chystáte se vést trvale odpadní rouru ve společném prostoru domu. K tomu potřebujete souhlas vlastníka tohoto prostoru. Vlastníkem průduchu jsou všichni vlastníci jednotek; mohou udělit oprávnění k zásahu do svého majetku buď podepisováním listiny, nebo na zasedání shromáždění nadpoloviční většinou přítomných hlasů.

    ☀ Jiná otázka je, zda změna stavby vyžaduje veřejnoprávní povolení stavebního úřadu. Domnívám se, že to nebude potřebné, protože komínový plášť není nosnou částí stavby, ani neslouží svému původnímu účelu (vytápění). Pokud by bylo nutné absolvovat stavební řízení, pak vlastníka stavby v něm bude zastupovat SVJ.

    Justitianus

    Vložil Excalibur, 15. Květen 2024 - 6:40

    Ja som to uz priniesol na SVJ, odpad cez komin mi schvalili za predpokladu ze dodam vsetky tie veci ako:

    • vyjadrenie od stavebneho uradu
    • analyzu rizik (pocas stavby a po nej)
    • spisem zmluvu s SVJ ohladom dozivotnej zaruky

    Stavebny urad potreboval aj vyjadrenie statika, ktory dal posudok ze to nosna zed nie je. Vsetky podklady (vodar, kominik, statik, zapis z SVJ) som poslal teraz na stavebny urad a cakam na vyjadrenie.

    Ten predseda sa ale po mne vylozene vozi s tou analyzou rizik a nejakou zmluvou. Uz mi aj po SVJ napisal, ze mi to nakoniec neschvali (aj ked hlasoval inak), ked sa mu nepacila zas ina vec.

    Analyzu rizik nejak skusim dat dokopy, ale co ta dozivotna zaruka s tou zmluvou s SVJ, nejde z toho nejak vybruslit? Ako to je, ked spravim odpad novy cez komin a to nahodou praskne – nekryje to normalne poistenie nemovitosti (celeho domu)?

    Vložil Justitianus, 15. Květen 2024 - 6:53
    • „Uz mi aj po SVJ napisal, ze mi to nakoniec neschvali (aj ked hlasoval inak) …“

    Předseda nemá právo nic schválit ani neschválit. Už jsem Vám napsal, že o svém majetku rozhodují vlastníci jednotek (většinou, počítanou podle podílů). Jeden nesouhlas neznamená nic.

    • „Ako to je, ked spravim odpad novy cez komin a to nahodou praskne – nekryje to normalne poistenie nemovitosti (celeho domu)?“

    K tomu si musíte přečíst prohlášení. Mělo by tam být uvedeno která část odpadního potrubí je ve vlastnictví vlastníka jednotky a která část je společná. My přece neznáme vaše prohlášení.

    Justitianus

    Vložil Excalibur, 15. Květen 2024 - 7:14

    Je tam uvedene toto:

    „Soucasti jednotky je veskera jeji vnitri instalace (potrubni rozvody vody vcetne vodomeru a uzaviracich ventilu, plynu, elektroinstalace, odpady, apod) krome stoupacich vedeni vcetne uzaviracich ventilu pred jednotkou“

    Ako mam z toho poznat, ci nove odpadne potrubie vedene spolocnymi prostorami (kominom) spada do vlastnictvi jednotky alebo nie?

    Vložil Justitianus, 15. Květen 2024 - 8:05
    • „Ako mam z toho poznat, ci nove odpadne potrubie vedene spolocnymi prostorami (kominom) spada do vlastnictvi jednotky alebo nie?“

    Je samozřejmé, že nové potrubí, které si pořídíte vlastním nákladem, bude ve vašem vlastnictví. O tom nemusíte nijak složitě mudrovat; to se rozumí samo sebou.

    Vaše prohlášení je vadné, tak jako většina prohlášení.
    U potrubí na odpadní (splaškovou) vodu neexistuje žádné „stoupací potrubí“. To by odpadní voda a hovna musely stoupat směrem vzhůru. S tím jsem se dosud nesetkal.

    V mnoha prohlášeních je formulace v tom smyslu, že vlastnictvím vlastníka jednotky je připojovací odpadní potrubí od výtoku/výpusti v bytě až po zaústění do společného splaškového odpadního/svodného potrubí. Které potrubí v domě je společné – to jistě dovedete rozeznat.

    Vaše připojovací odpadní potrubí bude nejspíše muset být odvětrávané a k jeho realizaci bude nutný projekt podle ČSN 75 6760 Vnitřní kanalizace. Bude ve Vašem vlastnictví a budete ze zákona odpovídat za případnou škodu na společných částech nebo na majetku jiného vlastníka jednotky.

    Justitianus

    Vložil Excalibur, 17. Květen 2024 - 9:58

    Volal som este vodarovi a ze tam da odvetravaci kus. Preco toto vyzaduje projekt? Nie je lepsia varianta skusit zmenit prohlaseni vlastnika a napisat tam, ze tato cast potrubia patri bytu a tym padom z toho vyplyva, ze akakolvek skoda co sa stane ide za majitelom toho bytu?

    Vložil MartinII, 15. Květen 2024 - 3:20

    "Byvam v bytovom dome v podkrovi a … jedina moznost ako viest odpad z kuchyne je cez nepouzivany komin …hned za kuchynou. Komin … az na prizemie, kde je mozne odpadnu ruru … napojit na NORMALNY ODPAD.

    … kominik tvrdi, ze kazdy komin niekomu „patri“ a ze potrebujem … suhlas od suseda (ma do … kominu …vyvod digestora, pretoze to je „JEHO“ KOMIN.

    Komin ma 2 PRUDUCHY,

    • 1× … nepouzivany (len ta digestor)
    • 1× vyvlozkovany a pouzivany; pristup k nemu mam ja, sused a este dalsi byt.
    • sused okrem toho pouziva iny komin ako vyvod z plynoveho kotla.

    Prohlaseni vlastnika: … vsetky svisle konstrukce, aj kominy su v spolocnom majetku vlastnikov (odporuje tomu, co mi vravi kominik).

    Ma z pravneho hladiska sused (predseda SVJ) narok na ten komin alebo nie?

    Sused (predseda SVJ) sa vykruca, chce po mne

    • posudok stavebneho uradu,
    • analyzu rizik
    • este zmluvu s SVJ ze …
    • dom je normalne poisteny, tak neviem ci by to poistka kryla alebo nie"
    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    Můj názor:

    1. kašlete na to, co vám hovorí kominík, když máte Prohlášení
    2. Co je dle vás NORMALNY ODPAD ?

    Dle mne tím myslíte Veřejnou kanalizace dle příslušného Zákona

    1. Dle mne nelze vést „odpad z kuchyně“ komínem i kdyby „patřil“ vám.

    Odpad se „obvykle“ vede z bytu do společného kanalizačního svodu

    • – – – – – – – – – – –

    Dle

    https://voda.tzb-info.cz/…kanalizacich

    VYMEZENÍ ZÁKLADNÍCH POJMŮ

    KANALIZACE je … samostatný soubor staveb a zařízení zahrnující

    • kanalizační stoky k odvádění odpadních a srážkových vod („odpadní vody“),
    • kanalizační objekty včetně čistíren odpadních vod,
    • stavby k čištění odpadních vod před jejich vypouštěním do kanalizace.

    PROVOZOVATELEM vodovodu / kanalizace („provozovatel“) je … .

    ODBĚRATELEM je vlastník pozemku / stavby připojené na vodovod (kanalizaci);

    • u budov, u nichž … , je odběratelem SPOLEČENSTVÍ VLASTNÍKŮ.

    PŘÍPOJKY

    KANALIZAČNÍ PŘÍPOJKA je samostatná stavba tvořená „úsekem potrubí od vyústění vnitřní kanalizace stavby / odvodnění pozemku k zaústění do stokové sítě“.

    VLASTNÍKEM VODOVODNÍ / KANALIZAČNÍ PŘÍPOJKY, JE vlastník pozemku nebo stavby připojené na vodovod nebo kanalizaci

    VLASTNÍK VODOVODNÍ PŘÍPOJKY JE POVINEN zajistit, aby … .

    VLASTNÍK KANALIZAČNÍ PŘÍPOJKY JE POVINEN zajistit, aby …

    NEOPRÁVNĚNÝ ODBĚR VODY Z VODOVODŮ

    NEOPRÁVNĚNÉ VYPOUŠTĚNÍ ODPADNÍCH VOD DO KANALIZACE

    • bez uzavřené smlouvy o odvádění odpadních vod.
    • v rozporu s podmínkami stanovenými kanalizačním řádem,
    • nebo přes měřicí zařízení neschválené provozovatelem, nebo … které (v důsledku zásahu odběratele) množství vypuštěných odpadních vod nezaznamenává nebo zaznamenává množství menší než je množství skutečné.
    Vložil Excalibur, 15. Květen 2024 - 6:34

    Normalnym odpadom som myslel odpadnu ruru ktora vedie z ostatnych bytov – je cca 50cm od toho komina, takze sa napojim proste na normalny „oficialny“ odpad v tom bytovom dome. Vodar co mi to bude robit v tom nevidi ziaden problem, dole u komina sa to prebura k tej oficialnej odpadnej rure a normalne napoji.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".