Válečný balíček - Příspěvek na úhradu nákladů na elektřinu, plyn a teplo
Novela energetického zákona byla podepsána prezidentem 1.8.2022. Zatím nemá číslo ve Sb. z., jedná se o senátní tisk 275.
Novela byla projednána ve stavu legislativní nouze, bez hodnocení dopadů regulace RIA, ve zkráceném mezirezortním připomínkovém řízení. Díky kompletnímu překopání textu poslanci vlastně ani neexistuje zvláštní část důvodové zprávy. Podle toho novela vypadá.
Na SVJ a bytová družstva bude dopadat nová povinnost a to předat distributorům “úplné a pravdivé údaje nezbytné pro zohlednění příspěvku” (§11u a § 11w). Takže asi nepůjde jen o počet bytů ve spravovaném domě, jak o tom mluvil Jozef Síkela v Senátu, ale o počet bytů, které jsou výhradně užívané pro účely bydlení.
Jak třeba vyhodnotit neobydlené byty? V Praze jich je cca 13%.
Pokud dojde ze strany SVJ/BD k jinému výkladu, které byty mají na příspěvek nárok, než jaký výklad bude mít budoucí kontrola, tak se bude postupovat podle rozpočtových pravidel (§11t/7 a §11×/7). Tj. bude se to posuzovat jako dotační podvod spáchaný SVJ/BD.
Hezký den!
P.S.
Podle
https://zpravy.aktualne.cz/…cc47ab5f122/?…
by se v roce 2022 mělo jednat o 2 000 až 2 500 Kč příspěvku na elektřinu na byt
https://apps.odok.cz/veklep-detail…
Na první pohled se to týká pouze elektřiny v domácnostech.
O tom jak mají postupovat SVJ/bytová družstva u tepla jsem se nic nedočetl. Asi až při příští novele nařízení vlády.
Hezký den!
Pavel
Nebylo by lepší a jednodušší snížit o pár procent DPH na energie ? Takto vymýšlíme složité nesmysly, které zaměstnají tisíce úředníků. A nikdo ze spotřebitelů se v tom balastu nevyzná…
Vy jste to nepochopil? Nejde vůbec o to aby to dávalo smysl.
Poddanní vždycky jásají, když panovník začne vyhazovat z oken paláce drobné mince. Tak je tomu i v tomto případě. Fiala a ta jeho nesourodá partička chtějí, abychom jim byli vděční. Abychom jásali. Proto není možné jednoduše snížit DPH. Proto to celé nemohlo být v zákoně, a čeká se na nařízení vlády.
Bude to tedy nařízení vlády, proto poddaní mají být vděční své vládě. Ti pánové si to vyhazování grošů z oken chtějí užít: „Vidíte, jsme to my, vláda, kdo vám – sprostým poddaným – rozhazuje drobné mince. Tleskejte, provolávejte nám slávu. Mějte nás rádi. A hlavně nás volte!“
Kdyby ten příspěvek na elektřinu a plyn měl nějakou motivační funkci, to bych bral. Například:
Za každé ušetřené procento oproti loňské spotřebě dostanete od státu 500 Kč. |
Ale néééé, nebude to tak. Ono je třeba nasypat grošíky všem voličům bez rozdílu. O žádné skutečné šetření energií zde nejde! Jde o uplácení voličů z jejich vlastních peněz.
Babiš rozdával koblihy, ale platil je ze své vlastní kapsy. Fiala a spol rozdávají desetimilionkrát vyšší částky z cizích peněz, které vytahují ze státní kasy. Cíl je stejný. Go figure.
Justitianus
Jak se postupuje v případě, že polovina bytů v domě je v pronájmu ? Mají nárok na kompenzaci? Děkuji.
Takže ty příspěvky inkasuje nájemník, nebo podnájemník, anebo odběratel energie? Co když má odběratel 100 odběrných míst na bydlení anebo je nájemcem bytu firma sro a energie jsou psány na pronajímatele nepodnikající FO?
Nebude na to zase potřeba příjmu 10 000 úřednických pracovníků, jak to zprocesují?
Snížit DPH (z 22 na 10%) to by asi nebylo k ničemu, jestliže ta cena šla třeba na 7 násobek.
Člene,
je potřeba si uvědomit, že v září jsou volby a voliči musí být do té doby krmeni informacemi o tom, jak se o ně vláda stará.
Jak to prakticky bude vypadat má být uvedeno až v nařízení vlády, které má být publikováno koncem srpna.
Snížení DPH, jako v jiných státech, by sice také mnoho nepomohlo, ale pro domácnosti, jako neplátce DPH, by to bylo daleko jednodušší.
Je zajímavé sledovat, jak jednotlivý ministři a jejich náměstci vypouští „jasné signály“.
Bohužel se neřeší příčiny prudkého zdražení energií, ale pouze se kosmeticky a velmi nedostatečně odstraňují důsledky.
Hezký den!
Pavel
Janko,
podrobnosti mají být v nařízení vlády. To nebylo dosud vloženo do EKLEPu a tak mohu jen spekulovat.
Domnívám se, že příspěvek na elektřinu a plyn budou poskytovány tomu, na koho je psané odběrní místo.
Takže pokud vlastník „převedl hodiny“ na nájemníka, tak přímo nájemníkovi.
Pokud si vlastník bytu nechal hodiny psané na sebe, tak by příspěvek asi směřoval pro něho. A majitel bytu by se měl nějak vypořádat s nájemníkem podle uzavřené nájemní smlouvy. Tj. jestli energie jsou na paušál nebo jestli je bude vyúčtovávat.
V jiné pozici je příspěvek na elektřinu a plyn, které slouží pro vytápění nebo společnou přípravu TUV. Tam by do toho vstupovalo SVJ, družstvo nebo jiný majitel domu, který rozúčtovává teplo. Ale podle Hospodářských novin to nebude záležitost roku 2022.
Hezký den!
Pavel
SVJ může pouze prohlásit to, co je věřejně známé/dostupné, tzn. počet bytů a počet nebytových jednotek. SVJ nemůže vědět, jestli vlastník používá byt třeba jako sklad. Jednou je to zkolaudované jako byt (nebo nebyt. jednotka), a to je jediný údaj, který má SVJ k dispozici. Kdyby došlo k nějakému sporu, SVJ prohlásí, že se v dobré víře domnívalo, že je byt používán k účelu, ke kterému byl zkolaudován. Další možnost by byla, že každý vlastník dodá SVJ prohlášení, že svůj používá k bydlení. Přijde mi to šílené (zvlášť u větších domů), nicméně počkejme si na přesné znění nařízení vlády a postupu, který určitě bude na webu vlády a ministerstva uveden.
Petřesv,
logicky máte pravdu, ale jsme v ČR.
Jozef Síkela v Senátu mluvil o kontrolování zneužívání příspěvku.
Pokud je v zákoně napsáno, že příspěvek je „určen pro osoby užívající byty výhradně pro účely bydlení“ a že SVJ, družstvo či jiný správce/majitel domu musí předat „úplné a pravdivé údaje nezbytné pro zohlednění příspěvku“, tak realitě asi bude odpovídat spíše to, že se nebude jednat o pouhý seznam bytů.
Jak potom vyhodnotit byt, který
- je investiční bez nájemníka
- ve kterém majitel podniká
- je ve vlastnictví cizince, který do ČR přijíždí 2–3 do roka
- o který probíhá několikaleté dědické řízení etc.?
Snad nařízení vlády bude srozumitelněnjší.
Hezký den!
Pavel
To je iluze. Zatím u všech dotačních titulů s daleko vyššími částkami (např. Zelená úsporám) dochází jen k lustraci „papírů“, ale skutečnostmi na místě se nikdo nezabývá. Že by někdo kontroloval oprávněnost marginálního příspěvku na energie o tom velmi pochybuji. Také znovu konstatuji, že všechny diskuze (vyvolané mlácením prázdné slámy médii) jsou nyní ku lejnu. Dokud nebudeme mít v ruce platný předpis je nesmysl diskutovat na téma co by kdyby.
Pavle II,
zažil jsem dost kontrol. I když nic nenajdou, tak se jim musíte věnovat a to stojí čas a nervy. Výborně placeným kontrolorům o nic nejde. I když prohrají u soudu, mají to za stejné peníze. Kontrolovaný subjekt je na tom o poznání hůře.
Za prvé se snažím právě o to, aby nic nenašly. A k tomu bych chtěl znát, co je vlastně napsáno v již všemi schváleném předpisu. A v novele energetického zákona je to napsáno velmi špatně.
Za druhé není pravda, že by se marginální částky nekontrolovaly. Právě naopak. Na malé společnosti si kontrola troufne. Velké společnosti mají dobré právní a politické krytí.
V současné době MPSV nařídilo plošné kontroly ve věci zaměstnávání občanů Ukrajiny s vízem strpění. A je jedno, že ta osoba pracuje 4 hodiny týdně na úklid za normálních podmínek. Samozřejmě prohlížejí hlavně „papíry“. Při komplikovanosti českého právního ne/řádu je velká šance, že něco najdou. To je efektivita státní správy, co?
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře