Užívání zahrady

Vložil Semyk (bez ověření), 15. Květen 2024 - 11:05 ::

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat na užívání společného pozemku u bytového domu. Zahrada pozemku je že dvou částí, v jedné jsou majiteli všichni členové SVj, druhý ve vlastnictví SVj. Pozemky od sebe nejsou odděleny plotem. Na pozemku není žádná stavba, jedná se jen o travnatý porost. Jeden z bytů je však v nájmu, nájemník však na pozemek umístil několika metrovou trampolínu, trampolína není nijak zabezpečena a již se i za větrného počasí odfoukla, zároveň je ve stavu, kdy spíše ohrožuje všechny okolo. Členové včetně majitele bytu vyzval nájemníka k odstranění, ten s tím však nesouhlasí. Také nám předložil smlouvu,ve které pronajímá byt dle LV, u kterého není součástí pozemek a ve smlouvě není zahrada ani uvedena k užívání. Hlavní vchod do domu není součástí uvedeného pozemku. Je možné nájemníkovi trampolínu odstranit, pokud jí do data určeného písemnou výzvou neodstraní a dále neumožnit přístup na zahradu.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Clen (bez ověření), 29. Květen 2024 - 16:02

    Také nám předložil smlouvu,ve které pronajímá byt dle LV, u kterého není součástí pozemek – Jak to myslíte jako že ten pronajímatel nemá žádný pozemek? V tom případě nemůže jo nájemce ten pozemek užívat pokud on jako majitel bytu není spolu vlastníkem pozemku ani podílové, ani přes SVJ.

    Pokud jste se jen špatně vyjádřil, tak to vysvětlete, jak to přesně je.

    Vložil Spoluvlastník. (bez ověření), 29. Květen 2024 - 13:22

    Spoluvlastník pozemku (pokud nedisponuje nadpolovičním spoluvlastnickým podílem) nemůže pozemek přenechat k užívání.

    Právní cesta je na dlouho a nákladná.

    Máte-li prostory, věc do nich uskladněte a vyzvěte k vyzvednutí.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 29. Květen 2024 - 14:02

    proč by nemohl?

    Vložil OZ (bez ověření), 29. Květen 2024 - 15:20

    Občanský zákoník.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 29. Květen 2024 - 15:43

    blbost. můžete přesně uvést § ?

    Vložil Clen (bez ověření), 29. Květen 2024 - 15:59

    Asi to popletl, myslel ze nemuze pronajat cely pozemek kdyz vlastni mensinu… ale logicky muze prenechat sva spoluvlastnicka uzivaci prava cerpani jinemu (najemci)… a o to tu jde

    Vložil Petr.Krampol, 29. Květen 2024 - 8:24

    Hlavně se nenechte vystrašit- defacto ten člověk umístil svou věc na cizí pozemek, kde nemá co dělat. Osobně bych ji nelikvidoval, nicméně v rámci bezpečnosti složil- pokud je to klasická zahradní trampolína ve stylu https://a-zbozi.cz/…i-trampoliny , tak je složení otázka pár minut. Nelikvidoval bych ji, ale uložil někde v rohu a oficiální písemnou cestou ho vyzval k jejímu odstranění, v opačném případě mu začal účtovat náklady za neoprávněné užívání pozemku. Nicméně předpokládám, že ty Vám asi neuhradí a Vám nezbyde, než to nějak vyřešit s vlastníkem bytu, nebo v krajním případě soudní cestou.

    Vložil Justitianus, 23. Květen 2024 - 10:40

    Cizí věc na pozemku je věc nalezená.

    Nelze-li z okolností poznat, komu má být věc vrácena, a nepovažuje-li se věc za opuštěnou, oznámí nálezce bez zbytečného odkladu nález obci, na jejímž území byla nalezena, zpravidla do tří dnů (§ 1052). Obec je povinna věc převzít a rozhodne, jak bude nalezená věc uschována (§ 1054).

    K úspěchu tohoto kroku je nutné, aby ten, kdo nález odevzdává obci, neměl vědomost o vlastníkovi nalezené věci. Ale pokud se statutáři zbytečně vyptávali, pak znají vlastníka věci a ztratili tím možnost jednat podle § 1052.

    V takovém případě může být uplatněn jiný postup. Trampolína prostě z pozemku zmizí a objeví se někde jinde, na místě veřejnosti přístupném. Pak už může její nálezce a obec postupovat podle § 1052.

    Justitianus

    Vložil ppp (bez ověření), 15. Květen 2024 - 15:11

    Nájemník není partnerem pro jednání s vlastníky ostatních bytů v domě, tím je vlastník přísl. bytu (jeho pronajímatel). Ten má právo užívat pozemek, jehož je spoluvlastníkem. Užívat pozemek by měl (nebo jeho užívání delegovat na svého nájemníka a ten jej užívat) v souladu s charakterem pozemku a tak, aby užíváním, neobtěžoval okolí, nezpůsoboval škodu na majetku ostatních a nevytvářel nebezpečí. Při naplnění některé z uvedených situací bych zvažoval použití svépomoci – trampolínu uklidit a vlastníku bytu s nájemcem sdělit kde je uklizená.

    Vložil Semyk (bez ověření), 15. Květen 2024 - 16:31

    Dobrý den, jsme v tomto podobného názoru. Na schůzi SVJ všichni členové souhlasili s odstraněním trampolíny a vlastník bytu též sdělil, že s užíváním zahrady nájemcem nesouhlasí. Ten však s ním vůbec nekomunikuje. Odpověď společenství byla taková, že pokud odstraníme po termínu trampolínu bude po nás žádat náhradu škody… Ne-li nás dostane za mříže:-)

    Vložil Vyzval (bez ověření), 23. Květen 2024 - 9:11

    “Ten však s ním vůbec nekomunikuje?”

    Takže komunikuje jen s vámi, když vám oznámil, že vás dostane za mříže?

    Komu jste doručil(i) výzvu k odstranění věci? Nájemci? Přeložili jste k výzvě i výzvu od vlastníka směrem k nájemci k odstranění věci z pozemku?

    Takovém případě bych to vzal a přemístil třeba na chodník ;)

    Vložil Robin Kovář, 16. Květen 2024 - 14:54

    Jedna věc je trampolínu odstranit tím, že ji vyhodíte a majitel ji už nikdy neuvidí, druhá věc je ta, že tu trampolínu složíte a řeknete majiteli „tady máš a jdi s tím do Prčic.“ Pokud jste si to všichni odsouhlasili, že jí tam nechcete a férově jste se o tom jako vlastníci pobavili, tak bych nikde neviděl problém a tu trampolínu mu tam složil. A kecy typu „dostanu Vás za to za mříže“ jsou akorát k smíchu…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".