Užívání sušárny
Dobrý den. Žijeme s manželem už přes 45 let v družstevním činžáku, kde bydlí 24 partají, které mají k dispozici po celou tu dobu prádelnu, 2 sušárny a jeden mandl a pořadník, kdy jeden z nájemníků má přednostní právo (cca 1× za měsíc) využít větší sušárnu pro sušení vypraného vlastního prádla. V malé sušárně mohou sušit nájemníci dle libosti a mohou i využít sušárnu velkou, pokud se na tom dohodnou s dotyčným, který je zrovna uveden v pořadníku (nemusí totiž ten den prát, nebo má prádla jen malé množství a pod.). Tento systém, který byl naprosto spravedlivý ke všem slušně vychovaným nájemníkům, celé desítky let spolehlivě fungoval a nájemník se mohl spolehnout, že po vyprání prádla v daném termínu, bude mít prádlo kde pověsit. Teď se blíží doba, kdy se ze zákona budeme muset přeměnit v SVJ a funkci nové předsedkyně samosprávy už předem převzala ambiciózní mladá učitelka s manželem a dvěma dětmi. První krok (samozřejmě hloupý), který učinila, bylo, že zrušila 45 let spolehlivě fungující a účelný pořadník na využití sušárny. Protože jsme starší manželé a léta navyklí prát ve stanoveném termínu, aby to bylo bez komplikací, chtěli jsme tak vyprat i v termínu před Vánoci. Bohužel, sušárna byla už zabrána jiným nájemníkem, který se do domu přistěhoval a žádná pravidla asi ani neznal. Čekali jsme tedy s prádlem na nový termín z pořadníku pro další rok. Jenže marně. Nová předsedkyně se rozhodla, že podle ní zbytečný pořadník, při kterém by se na možnost využití velké sušárny museli lidé případně slušně ptát toho, kdo je v pořadníku, zruší. Už žádný pořadník nevyhotovila. Když jsme pak prádlo vyprali, museli jsme ho po částech rozvěsit na tři různá místa v obou sušárnách a tak tak se tam mezi ostatní vlezlo. Proto by mne zajímalo, jestli má nájemník právo vyprat si prádlo s tím, že si ho bude v zimě mít kde usušit, nebo jestli se partaje musejí o šňůry na prádlo ve dvou sušárnách boxovat. Je jasné, že když se pro praní ve stejný den rozhodne bez jekéhokoliv pořadníku a dohody více partají, nebudou mít všichni na usušení prádla v sušárně místo. A my, staří lidé, zvyklí chovat se slušně a podle nějakého řádu, asi budeme ti poslední, kdo si s mladými přistěhovalými nájemníky, kteří obsazují byty po již zesnulých, budou mít sílu si své právo vybojovávat. Tak by mne zajímalo, jestli si na nový systém, který vyhovuje předsedkyni, protože má méně práce s rozepisováním termínů, musíme se sklopenýma ušima zvyknout. Že bychom na nějaké schůzi třeba nechali hlasovat o návratu starého systému,to by asi neuspělo Starých nás už je málo a nemyslím si, že bychom proti převaze těch nově přistěhovalých a různě zkamaráděných partají uspěli. Děkuji za případný slušný názor.
Zjistěte kolik partají měsíčně užívá sušárnu, prádelnu a mandl; podle toho pak lze zvolit režim – buď jako dosud (což není moc praktické), nebo rozpisem na nástěnce (kdo se napíše na který den, má to). Taky můžete tyto režimy kombinovat – velká sušárna jeden režim a malá druhý. Jen by mne zajímalo, jak to máte s elektřinou, spotřebovanou na mandlu a elektřinou a vodou, spotřebovanou v prádelně ? Kdo to platí ? V našem domě (41 DB) s tím byly problémy, až jsme pračky i mandl vyhodili a máme víc sušáren…
Dobrý den!
Trochu tak nějak chápu Vás a tak trochu chápu i ty okolo vás. Rozhodně si nedovedu představit, že v roce 2011 ještě někdo chodí ve stylu „…jo, vlastně ve čtvrtek nemůžu přijít, to máme velké prádlo…“
Drtivá většina lidí pere, když se jim sejde dostatek kusů od podobného prádla a to namrská do pračky, a pak ho dojde pověsit. Když ho potom, případ u nás, dlouho nesundá a není místo, je jí prádlo odházeno na stolek, které tam máme i na schůze.
Museli jsme k sušárně pro dvanáct bytů pro normovaných pro tři osoby, která měla 31,5 m2 dodělat ještě jednu – 21 m2 – protože naše dámy se neustále dohadovaly, že se tam nevejdou. Marně jsem jim vysvětloval, že jsem žil i v paneláku se čtyřiadvaceti jednotkami, kde jsme měli opravdu hojně využívanou sušárnu, a ta měla pouhých 17 m2. A vešli jsme se. Ač to fungovalo tak, že kdo vypral, tak nejprve sbíral prádlo – cizí, a paqěšel teprve svoje. A druhý den už si jen zase po příchodu z práce vyzvedl svůj koš s prádlem, protože na šňůrách viselo jiné prádlo.
Ale z5 Qašemu problému. Je problém v tom, že tam prádlo dlouho (více než den) schne? Pokud ano, zajistěte nějak průvan, aby to schlo lépe a bude to hned lepší.
A pokud s dobou schnutí potíže nemáte, tak nepočítejte s tím, že když Vy – teď hodím koncentrovanou verzi toho, co se snažíte prosadit: chodíte v noci do sklepa s baterkou, abyste šetřila společnou elektriku, tak že to budou povinně dělat všichni.
Nechci se Vás dotknout, ale absolutně si dnes nemůžete ani dovolit představovat, že by si někdo plánoval praní. A i když nás pár takových je, tak to ale je podle toho, kdy je plný koš, a ne kdy je na mně pořadí. A hlavně, kdy na to urvu trochu času. Ono s jednou pračkou jich vyprat osm není akce na půl hodinky.
To máme radějc ve sklepě čtyři a v bytě k tomu jednu malou a máme na jeden či dva zátahy vypráno.
Závěrem znovu, zvyk je sice železná košile, ale pokud je předsedkyně učitelka proto, že ji to baví a má tu práci ráda, jistě Vám s veškerou opatrností a laskavostí, která by jí, jako dobré učitelce, měla být vlastní a svatá, autogenem tu železnou košili sundá a budete zase jako dřív, jedna velká rodina – „náš barák“.
Držím palce a přeju, aby hloupá sušárna nenarušila vaše sousedské vztahy. Mějte na paměti, že společně vlastníte majetek za iks milionů a hádkami si rozhodně prestiž zvyšovat nebudete.
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz
Jsme objekt s54 b.j. Užívání sušáren a prádelny s automat, pračkou máme vyřešenou již leta a funguje .Dobrovolník půjčuje klíče , vlastníci b,j, si klíče objednávají a domlouvají termín předem. Rodiny s dětmi mají vyhrazené trvale 3šňůry pro neomezené použití . Máme snad jednu velikou výhodu.Sušárna sousedí s plynovou kotelnou v domě a prádlo schne rychle. Není nic nad dobré sousedské vztahy a rozmnou dohodu . Každé rozhodnutí řešíme s vlastníky nejprve diskusí po internetu, zjišťujeme názor na věc a pak rozhodne hlasování většiny.
Dnes v době automatických praček pere někdo jednou za měsíc a ještě požaduje takový měsíční pořadník na sušárnu? Váš nápad (je samozřejmě taky hlupý), že mladé rodiny s dětmi budou prát jednou za měsíc až na ně dojde řada podle vašeho pořadníku je nesmysl. Ta podle vás mladá ambiciozní předsedkyně učitelka (ale třeba i předsedkyně dělnice nebo prodavačka) nemůže sestavovat pořadníky jak si přejete zrovna vy. Dejte o svém návrhu hlasovat na schůzi shromáždění (píšete, že budete SVJ). Pokud bude schválen, váš pořadník bude realizovaný a přededkyně takový rozpis zcela jistě ráda udělá. Nebo vy snad všichni perete v těch původních pračkách, které byly součástí prádelen jednou za měsíc? Proč si myslíte, že ten, kdo pere a suší prádlo vícekrát než jednou za měsíc je neslušný. Myslím, že by vám to měla vysvětlit vnučka, která to za vás napsala. S vámi to v tom vašem novém SVJ asi nebudou mít jednoduché.
Zkuste to přeci jen na té schůzi, třeba to vidíte zbytečně pesimisticky.....
Další variantou je vyhotovit pořadník sami a nabídnout ho ostatním k používání…nebo ho nabídnout předsedkyni, že se o to budete starat (ona s tím nebude mít práci a mohla by na to přistoupit)…nebo ho rovnou vyvěste (uvidíte, co to udělá…)
Nebo zkusit zvolit do výboru někoho, kdo s pořadníkem souhlasí…
Zkuste také vysledovat, kolik dnů v měsíci je velká sušárna opravdu obsazená…třeba zjistíte, že to není tak hrozné…u nás byl kdysi pořadník také (před 30ti lety), ale dnes sušárnu používá jen jedna paní a žádné pořadníky nejsou potřeba…
Na jednu stranu chápu, že jste léta zvyklí na nějaký systém a těžko se to „předělává“… na druhou stranu mě třeba nikdy nebavilo „hlídat“, kdy na mě bude řada v sušárně, přestala jsem tam chodit a peru si, kdy se mi zachce a prádlo suším v bytě. Asi jako ostatní, protože u nás tam opravdu dnes nikdo nechodí......
Poslední komentáře