Užívání společných prostor bytové jednotky

Vložil Zuzana (bez ověření), 10. Červenec 2022 - 13:37 ::

Dobrý den, máme společnou bytovou jednotku (4 byty). Před domem i za domem jsou travnaté prostory a za domem je i prašné hřiště. Bydlíme tu 4 roky a jsou tu už jen důchodci. Zabrali jsme si část hřiště s tím, že tam uděláme posezení. Tak jako si to dělá dům vedle. Zeptali jsme se sousedů a nakonec jim to nevadilo. Otázka ale zní, kdyby jeden z nich byt prodal a přišel nový majitel. Co kdyby s tím nesouhlasil? Má nějaké právo? Udělali jsme si posezení, které ale obíhá živý plot zakončený brankou. Takže tam nemůže vstoupit každý. Jinak nevím jak, ale je to tak, my máme podíl na společné parcele 182/1414 a soused, co bude asi byt prodávat má podíl pouze 64/202. Hraje to nějakou roli? A co když si teď rozdělíme sklepy, kočárkárnu, sušárnu, prádelnu apod. mezi sebou? Může pak do budoucna chtít se dostat do bývalé kočárkárny nový majitel, ačkoli si to mezi sebou rozdělíme? Děkuji za odpovědi.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 11. Červenec 2022 - 8:20

    chováte se k cizímu majetku jako komunista. …přišel nový majitel. Co kdyby s tím nesouhlasil? Má nějaké právo? – samozřejmě, že má právo užívat svůj majetek …posezení, které ale obíhá živý plot zakončený brankou – zabrali jste a okupujete cizí majetek. navíc pokud vámi okupovaná plocha činí víc, než 12,8 % celkové, měli byste za užívání ostatním platit cenu obvyklou. soused má podíl pouze 64/202 – tedy vlastní takřka třetinu, na rozdíl od vašeho minipodílečku co když si teď rozdělíme sklepy, kočárkárnu, sušárnu, prádelnu apod. mezi sebou? – a nechtěli byste si přivlastnit i sousedovo auto nebo mu rovnou zabrat byt?

    Může pak do budoucna chtít se dostat do bývalé kočárkárny nový majitel, ačkoli si to mezi sebou rozdělíme? – samozřejmě, doby, kdy si komunisti mezi sebou rozdělovali cizí majetek jsou naštěstí pryč. a čemu říkáte bývalá kočárkárna? jak je označena tato místnost v prohlášení? a k čemu je po vašem zabrání určena?

    doufám, že prodávaný byt odkoupí právně gramotný člověk a srovná vás do patřičných mezí.

    Vložil Rovnal (bez ověření), 11. Červenec 2022 - 10:14

    „doufám, že prodávaný byt odkoupí právně gramotný člověk a srovná vás do patřičných mezí.“ (Vložil radka2222 (bez ověření), 11. Červenec 2022 – 8:20)

    Paní Radko2222,

    neznáte postup, jakým najít Vámi zmíněného právně gramotného kupce? Naši vlastníci by rovněž potřebovali srovnat. Byt Brno, cihla, cca 100 m2 je volný a k disposici ihned.

    Vložil Justitianus, 10. Červenec 2022 - 15:50

    Zmatečný dotaz! Ptáte se asi na užívání pozemku.

    Neexistuje žádný „společný prostor bytové jednotky“. Neexistuje žádná bytová jednotka ve spoluvlastnictví. Nejspíše jde o dům se čtyřmi jednotkami, a každá z nich má jiného vlastníka.

    Dále: z Vašeho popisu není vůbec jasné zda Váš podíl na pozemku je či není spojen s vlastnictvím Vaší jednotky. Je ta parcela zapsaná v prohlášení jako věcné příslušenství domu? Máte v prohlášení uveden Váš spoluvlastnický podíl na té parcele, a je tento podíl shodný s Vašim podílem na společných částech domu (182/1414)? Nebo jde o samostatnou nemovitou věc, která není v prohlášení zmíněna?

    Justitianus

    Vložil Zuzana autor (bez ověření), 10. Červenec 2022 - 16:41

    Ano, samozřejmě. Jedna se o dům se 4 bytovými jednotkami. Každý máme svou bytovou jednotku v osobním vlastnictví. Společný venkovní prostor je evidován na katastru jako společná parcela, která se váže k domu. Dle katastru má někdo podíl 182/1414 a někdo 64/202. Nevím jak je to možné, ale je to tak. Laicky řečeno, kolem domu máme společný prostor, kde kdysi měli hřiště, různou zeleň apod. Nyní si chceme udělat vlastní posezení. Tak se ptám, zdali na to máme nárok, či nikoli. Když náš podíl je největší dle katastru. Nevím, jak je parcela napsaná, jestli jako příslušenství domu, asi ne. Ale platíme ročně daň jak z bytu, garáže, tak i právě podílnou část za společný pozemek na kterým dům i stojí. Takže nevím o kterém prohlášení píšete, nevyznám se v tom. Ve smlouvě o koupi to máme. Jedná se v KN o parcelu č. 432/5 a dům LV 1765.

    Vložil Petr, 10. Červenec 2022 - 17:51

    Nevím jak to napsat, ale pokud byste se (za ty 4 roky) coby vlastník bytu zajímala o základní zákon vlastnictví bytu (aktuálně NOZ bytové spoluvlastnictví od § 1158, do r. 2014 ZoVB), narazila byste na pojem Prohlášení vlastníka. Dalším důležitým dokumentem jsou Stanovy, tam by také (předpokládám) mohla být záležitost využití přilehlého pozemku řešena.

    Tvrdíte že nevíte proč 182/1414 (což je 12,87 %) a 64/202 (což je 31,68 %). Divíte se asi různým jmenovatelům. To je jednoduchá matematika která nemá nic společného s tím, že katastr uvádí podíly a různé jmenovatele, a přitom mohl místo 182/1414 uvést 26/202 nebo místo 64/202 uvést 448/1414. Takže těch 64/202 není „pouze“ jak tvrdíte, ale je to velký podíl.

    Nevím kde jste v matematice skončila ve škole, ale zlomky jsou tuším učivo základní školy, stačí k tomu také kalkulačka (třeba v mobilu).

    Prohlášení by měl mít k dispozici aspoň výbor. Možná ho má a ostatním ho neposkytl. Můžete si z něj nechat na katastru okopírovat stránky které vás zajímají (svůj byt a společné prostory); platba bývala cash (nikoli kartou) 20,– Kč za stránku a je tedy zbytečné a drahé nechat si okopírovat Prohlášení celé.

    To je jednoduchá matematika

    Vložil Justitianus, 10. Červenec 2022 - 18:08
    • Zuzano, napsala jste: „Když náš podíl je největší dle katastru.“

    To je nepravdivé tvrzení.
    Váš podíl je pouze 182/1414 = 12.871% z celku.
    Podíl Vašeho souseda je 64/202 = 31.683% z celku.
    Tedy vše co píšete je nedůvěryhodné a nedá se z toho vyjít.

    Pokud jste spoluvlastník samostatné parcely, pak o jejím užívání rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle podílů. S podílem pouze 12.871% samozřejmě nemůžete přehlasovat ostatní spoluvlastníky.
    Pokud parcela je uvedena v prohlášení jako společné věcné příslušenství domu, pak k výlučnému užívání některé její vymezené části byste musela získat písemný souhlas všech vlastníků jednotek se změnou obsahu prohlášení a následoval by vklad nového prohlášení do sbírky listin katastru.
    Výlučné užívání společné místnosti (sklep, kočárkárna, sušárna, prádelna apod.) je možné jedině na základě písemného souhlasu všech vlastníků jednotek se změnou obsahu prohlášení a po vkladu nového prohlášení do sbírky listin katastru.

    Justitianus

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".