Úvěr
Mám dotaz SVJ si bere vysoký úvěr banka bude vyžadovat souhlas se zastavením bytú, jedná se o cca 700 000 na jednotku. Musí zastavení podepsat všichni nebo stačí 3/4 dle stanov? Dĕkuji za objasnění.
- Ručitel se táže: „Musí zastavení podepsat všichni nebo stačí 3/4 dle stanov?“
Pane Ručiteli, o ručení a případně zřízení zástavního práva k jednotce rozhodne vlastník jednotky. Nikdo jiný.
SVJ s tím nemá vůbec nic společného (pokud není samo vlastníkem jednotky). Hlasování shromáždění se nemůže týkat ani cizího majetku, ani samotných ručitelských závazků vlastníků jednotek.
Ručitelské smlouvy budou individuální. Každý vlastník jednotky se bude rozhodovat sám a pouze za sebe.
Justitianus
Pane Ručiteli, ono je úplně bezvýznamné že se jedná o zateplení domu. Na toto jste se neptal. Váš dotaz zněl takto:
- „Musí zastavení podepsat všichni nebo stačí 3/4 dle stanov?“
Znovu Vám píšu, že do toho právnické osobě SVJ nic není. Stanovy SVJ jsou tedy bezvýznamné – nepoužijí se. Souhlas se zřízením zástavního práva k jednotce ve prospěch banky by mohl dát jedině vlastník jednotky sám za sebe.
Upřesňuji že ručitelský závazek včetně souhlasu se zřízením zástavního práva nemusí podepsat každý vlastník jednotky. Záleží pouze na bance: ta si sama rozhodne jaké zajištění úvěru bude považovat za dostatečné. O tom nemá smysl dumat zde. Je třeba jednat s vlastníky jednotek a s bankou.
- Také jste napsal: „Nad tuto částku požadují ručení od vlastníkú písemné dle o z. paragrafu 1208.“
To je nesmysl!!! Zástavní právo podle § 1208 písm. f) bod 4 se týká pouze případu kdy zástavním věřitelem je právnická osoba SVJ a zástavním dlužníkem je vlastník jednotky. Pouze v tomto případě shromáždění rozhoduje o tom zda SVJ přijme jednotku jako zástavu k zajištění dluhu vlastníka jednotky.
Snad si to pletete se zákonným ručením vlastníků jednotek za dluhy společenství podle § 1194 odst. 2.
Justitianus
Ručiteli,
s tím, že by chtěla banka „souhlas se zastavením bytů“ jsem se zatím nesetkal.
Banka má ručení již v § 1194/2 NOZ.
Ale pokud banka něco bude chtít, tak si asi řekne, co přesně chce. Zde Vám nikdo neodpoví.
Hezký den!
Pavel
Pro Pavla, nabídka úvěru pro SVJ a BD od KB, viz poslední řádek. Zajištění znamená že předem, když se schvaluje úvěr dle § 1208, odsouhlasíte částku, podmínky úvěru a přidáte nebo nepřidáte písemný souhlas se zástavou svého bytu. Určitě nesouhlasit, nic takové nepodepisovat.
Úvěr slouží pro účely modernizace, rekonstrukce, oprav, údržbu a provoz bytových domů Můžete využít i na refinancování dříve poskytnutých úvěrů či půjček Můžete získat další výhody s Programem Bytový dům Výhodou je příznivá úroková sazba a nízké splátky Můžete zvolit střednědobý nebo dlouhodobý úvěr – dlouhodobý úvěr umožní rozložení splátek na delší časové období Peníze můžete čerpat postupně nebo jednorázově Úvěr získáte bez zajištění až do výše 350 000 Kč na jednu bytovou jednotku
Banky poskytují úvěr bez ručení do výše 300 až 500 tis. Jak která. Nad tuto částku požadují ručení od vlastníkú písemné dle o z. paragrafu 1208.
Rozhodně nic nepodepisovat: § 1827 o. z. Zaručí-li se za týž dluh více ručitelů, ručí každý z nich věřiteli za dluh celý. Ručitel má vůči ostatním ručitelům stejná práva jako spoludlužník.
Je zde mnoho, mnoho vláken (úmyslně nepoužívám pojem příspěvek abychom nepletli pojem „příspěvek do diskuse“ a „příspěvek správy domu“).
V našem SVJ jsme si úvěr nebrali, ale pokud dobře chápu zdejší vlákna, úvěr si bere právnická osoba (SVJ) a sice na základě souhlasu vlastníků (nevím zda dle § 1132 nebo 1133 či jiného). Nejsem si jist zda bance musí být předložen souhlas vlastníků zápisem shromáždění, možná záleží na bance.
- Podstatné je, že Závazek se neobjevuje na katastru (cuzk.cz) jako ZÁVAZEK U JEDNOTLIVÉHO BYTU (na rozdíl např. od závazku z hypotéky kterou si vlastník sjedná sám, nebo od závazku z exekuce).
SVJ si musí smluvně zajistit závazek vlastníka splatit podíl úvěru (např. kvůli případnému prodeji bytu před splacením podílu úvěru).
- Nový vlastník bytu (při prodeji) by neměl mít nic společného s úvěrem, např. proto, že kupuje byt v zatepleném domě (nebo v domě s novým či rekonstruovaným výtahem), zateplení (výtah) zaplatí v ceně a není důvod aby ještě splácel podíl úvěru. ÚPLNĚ STAČÍ, KDYŽ NA NOVÉHO VLASTNÍKA PŘECHÁZÍ DLUHY DLE § 1186
- Podíl úvěru na jednotlivý byt by správně neměl být zahrnut do položky Příspěvky správy domu (např. i kvůli přechodu dluhů dle § 1186), ale do samostatné položky. To že si (z neznalosti) ne každý kupující nechá před uzavřením smlouvy předložit Rozpis záloh, je věc jiná. A pokud je ÚVĚR SCHOVÁN POD POLOŽKOU PŘÍSPĚVKY SPRÁVY DOMU, tak se o úvěru (který zaplatil v ceně bytu) nedozví ani z rozpisu záloh,
ZDEJŠÍ DISKUSE VÝBĚR
www.portalsvj.cz/…tepleni-domu
Stanovisko banky k § 1132 (ve věci úvěru na zateplení domu)
Vložil Hanušová (bez ověření), 24. Březen 2016 – 17:10 :: Ostatní zkušenosti s firmami
Dobrý den, prosím Vás zde na portálu o předání Vašich zkušenosti v oblasti sjednávání úvěrů s SVJ na zateplování domů s bankami, zda trvají opravdu na 100% souhlasu všech vlastníků podle § 1132 pokud je uveden ve stanovách.
www.portalsvj.cz/…i-pry-na-svj
www.portalsvj.cz/…upujici-bytu
Kdo hradí úvěr vzatý společenstvím vlastníků jednotek prodávající nebo kupujíci bytu?
Vložil mik-ros, 8. Leden 2016 – 10:40 :: Ostatní
Dobrý den, v lednu 2015 si vzalo společenství vlastníků jednotek úvěr na zatepleni celého domu. Tento je splácen z fondu oprav. V srpnu 2015 jsem prodal můj byt (OV). V kupní smlouvě je psáno: „Prodávající prohlašuje, že na předmětu koupě nevážou žádné dluhy, věcná břemena nebo zástavní práva ani jiná práva třetích osob. .....prodávající odpovídá za škodu, vzniklou z nepravdivosti tohoto ujištění.“
Kdo hradí … po prodeji bytu, příspěvek na splátky úvěru? Starý nebo nový majitel bytu? Nový majitel požaduje ode mne splacení mého podílu úvěru. ¨
www.portalsvj.cz/…ho-vlastnika
Dluhy nepřecházejí na nového vlastníka 34
Vložil lake, 24. Duben 2013 – 5:11
- Petr tvrdil: „SVJ si musí smluvně zajistit závazek vlastníka splatit podíl úvěru …“
Toto je nesmyslné tvrzení.
Za prvé: SVJ nic takového nemusí.
Za druhé: Vlastník jednotky nemá žádný podíl na cizím úvěru.
Neexistuje tedy žádný „závazek vlastníka splatit podíl
úvěru“.
Justitianus
Načetl jsem od odborníků: Pro zřízení úvěru u banky či jiné finanční instituce není vždy nutné zřídit zástavní právo k domu. Při nižším úvěrovém zatížení lze úvěr uzavřít zcela bez zajištění zástavním právem. Pro vyšší úvěrové zatížení lze pak zajistit úvěr některými bytovými jednotkami, případně celým bytovým domem. Autor těchto řádků doporučuje, aby se příslušná SVJ snažila vždy najít takovou cestu, aby nebylo nutné zajišťovat úvěr zástavním právem. Pokud se již úvěr bez zástavy neobejde, lze doporučit raději zatížit (se souhlasem vlastníka) jen některou bytovou jednotku v rámci SVJ než celý bytový dům.
Pro úplnost je nutné uvést, že pro uzavření úvěru – úvěrové smlouvy – je podle ustanovení § 1208 písm. f) občanského zákoníku vždy nutné získat předchozí souhlas shromáždění vlastníků jednotek. Stejně tak bude, podle stejného ustanovení, nutný souhlas shromáždění SVJ k případnému zřízení zástavního práva pro zajištění úvěru k bytovému domu a/nebo k bytové jednotce, u bytové jednotky je kromě schválení shromážděním samozřejmě požadován rovněž souhlas vlastníka příslušné bytové jednotky.
- Diskutér „tak nevím (bez ověření)“ napsal: „Načetl jsem od odborníků: … Pro vyšší úvěrové zatížení lze pak zajistit úvěr … celým bytovým domem.“
To jsou nesmysly od nějakého právního analfabeta.
Je totiž vyloučeno zajistit úvěr celým bytovým domem. To by se napřed muselo zrušit rozdělení domu na jednotky. Bývalí vlastníci jednotek by tím přišli o své byty, a stali by se podílovými spoluvlastníky budovy. Teprve pak je možné uvažovat o „zajištění úvěru celým bytovým domem“.
Justitianus
Poslední komentáře