Usnesení civilního kolegia Nejvyššího soudu ČR k novému občanskému zákoníku
K označování „starého“ a „nového“ občanského zákoníku
Dne 12. 2. 2014 se občanskoprávní a obchodní kolegium Nejvyššího soudu České republiky z podnětu předsedy kolegia zabývalo problematikou používání zkratek pro „starý“ a „nový“ občanský zákoník. Předseda kolegia nejprve zahájil diskusi ohledně používání zkratek starého (z r. 1964) a nového civilního kodexu (z r. 2012). Dotazem na pracoviště Vrchních a Krajských soudů byl zjištěn jejich většinový názor, podle kterého by se hodilo pro nový občanský zákoník využít zkratku „o. z.“ nebo „OZ“ a pro občanský zákoník z roku 1964 zkratku „obč. zák.“. U některých se vžila i obliba zkratky „NOZ“ a u starého občanského zákoníku připojit počátek platnosti. Většina se však podrobí názoru Nejvyššího soudu. Respektovali by řešení, podle kterého by se používala zkratka „obč. zák.“ pro starý občanský zákoník a „o. z.“ pro nový. Odstranilo by to potíže v databázích apod. K tomuto řešení se přiklání minimálně 6 pracovišť i oddělení evidence judikatury Nejvyššího soudu.
Po diskusi civilní kolegium přijalo následující usnesení:
Pro občanský zákoník č. 40/1964 Sb. bude používána zkratka „obč. zák.“, pro občanský zákoník č. 89/2012 Sb. bude používána zkratka „o. z.“
Hezký den!
Sdílí názor kolegů z civilního kolegia rovněž kolegové z obchodního kolegia?
To jsou hlavy! Zaslouží si přidat, 150.000 Kč/měsíčně je za takovouto práci čistá urážka.
Děkujeme kolegiu za tak významné rozhodnutí. Hovadiny, které jsou v NOZ, pardon o.z. a otravují nám život ve společenstvích kolegium neřeší. Ovšem zásadní věci, tak ty řešit umí. Je potřeba, aby si navýšili odměny. Ještě jednou vrchnosti děkujeme. Vděční poddaní.
Poslední komentáře