ukončení členství v SVJ
Může vlastník bytu který je členem SVJ
ukončit členství?
Děkuji
Jeví se mi jako absurdní i protiprávní, vlastnictví již zakoupeného bytu, vázat na povinnost členství v SVJ. Jsou-li s tím vázány nějaké společné pohledávky, měla by zde být možnost, vyplatit se příslušnou částkou (souvisejícím podílem)a nikoli jako jediné řešení pro výstup ze spolku, ve kterém být rozhodně nechceme, jediná možnost – odstěhování jinam, respektive nucený prodej bytu. Domnívám se, že tak, jak to je stanoveno, musí být v rozporu s příslučnými právními normami. Žádné upozornění na to, že koupí bytu se zároveň stanete nevypověditelným členem společenství, pokud hodláte byt používat jsme nedostali. V každém případě je vlastnictví něčeho po té, co koupíte a zaplatíte,vázat na nevypověditelné členství ve společenství, ve kterém být nechcete, s vysokou pravděpodobností z řady důvodů, v rozporu s dobrými mravy. Možná dobré téma pro Ústavní soud.
Pokud vím, dokud jste vlastníkem bytu, jste členem SVJ. Zbavte se bytu, jakýmkoliv již popsaným způsobem a nebudete členem SVJ. Vlastník bytu je vždy členem SVJ. Vlastníkem bytu může být i právnická osoba. Za ni pak jedná jednatel. Má stejné výhody i povinnosti jako vlastník fyzická osoba. Nebo ne Laku? Jaro
Pane Diviši, ukončit členství zajisté můžete, jak Vám již napsal Anonymous, dokonce mnoha různými způsoby. Názor pana Kučery je nesprávný; snad si plete SVJ s bytovým družstvem.
Ukončit členství v SVJ lze deseti různými způsoby:
- prodej jednotky,
- darování jednotky,
- nucený prodej jednotky při exekuci majetku,
- trest propadnutí věci (jednotky) vyslovený soudem,
- vyvlastnění ve veřejném zájmu,
- smrt vlastníka jednotky,
- sloučení jednotky s jednotkou jiného vlastníka,
- přeměna jednotky na společnou část domu,
- dohoda všech spoluvlastníků o zrušení rozdělení domu na jednotky,
- zničení domu.
Snad jsem na žádnou možnost nezapomněl?
lake
Saprlot, ještě další způsoby mi utekly. Takže doplňuji:
- dohoda o majetkovém vyrovnání při zrušení SJM (díky, pane Kalousi),
- zpeněžení zástavy,
- prodej jednotky při oddlužení zpeněžením majetkové podstaty (zákon č. 182/2006 Sb.)
- nucený prodej jednotky podle § 14 zákona 72/1994 o vlastnictví bytů.
lake
Přidám několik dalších možností, pokud je vlastník právnickou osobou (PO):
- fúze sloučením (u některých PO)
- fúze splynutím (vždy, vlastnictví přejde na nástupnickou PO)
- rozdělením (u některých forem rozdělení a některých PO)
- převodem jmění na společníka
Nejčastější způsob je samozřejmě zánik PO.
Hezký den!
Pavel
Pane Bohouš,
samotný pokles počtu vlastníků se odehraje výše popsaným způsobem, ale SVJ z důvodů poklesu členů nezaniká. Podrobnosti např. v Dvořák str. 346, Fiala str. 105 etc.
Hezký den!
Pavel
Dvořák str. 346 a Fiala str. 105 opravdu píší, že při poklesu počtu vlatníků na 1 společenství nezaniká?
Bohouš
Pane Bohouš,
pokud máte potřebu si ověřit, co zde uvádím, posílám podrobnosti k identifikaci literatury z které jsem čerpal:
http://www.portalsvj.cz/…ormaci-o-svj
Jinak pan lake zde uvedl jednoznačný judikát VS Praha.
Hezký den!
Pavel
Neuváděl se tu judikát, že společeství zanikne i v případě, nejsou-li splněny podmínky jeho vzniku?
Soudům nic nebrání, aby dovodily dva kontradiktorické závěry.
Bohouš
Pane Bohouš,
máte pravdu v tom, že soudy vydávají ke stejné věci rozdílná stanoviska. Uváděl jsem to např. zde:
http://www.portalsvj.cz/…zorum-prosim
Není se co divit, když jsou zákony vadné, jako paskvil ZoVB, když řada soudců studovala v Plzni, když podle soudního výroku existuje soudní mafie, do které se zahrnul i místopředseda Nejvyššího soudu! To je realita.
Nicméně v literatuře, kterou jsem uvedl, jsou i důvody, proč SVJ nezaniká při snížení počtu jednotek či počtu členů.
Pokud máte opačný judikát, sem s ním. Děkuji.
Hezký den!
Pavel
Doplním: k důvodům zániku SVJ viz rozsudek Vrchního soudu v Praze 7 Cmo 131/2007 ze dne 15.1.2008.
Osoba, která se stala jediným vlastníkem všech jednotek v domě, se domáhala výmazu společenství z rejstříku při zachování rozdělení domu na jednotky (kvůli možnosti jejich budoucího prodeje jednotlivě).
Prvostupňový i odvolací soud však shodně judikovaly, že takovýto výmaz není možný, jelikož vymazat z rejstříku lze pouze společenství, které zaniklo. Zánik společenství přitom nastává pouze na základě zákonem stanovených skutečností. Těmi jsou zánik domu a zrušení rozdělení domu na jednotky. Pokles počtu vlastníků pod tři, ani pokles počtu jednotek pod pět, důvodem k zániku SVJ není.
lake
Sám sobě společenstvím a dokonce na věčné časy. Možná by šlo takové společenství prodat. Uvažuji nahlas – to nejde, je možné prodat pouze jednotku. Takže tedy skutečně společenství na věčné časy a nikdy jinak.
Master Lake,
je-li dům rozdělen na 1 jednotku, došlo ke zrušení rozdělení domu na jednotky, či nikoliv?
Co na to říká 7 Cmo 131/2007 ?
Bohouš
jenom něco „málo“ přidám k věci. Jak říká přede mnou „jeden“, „zajisté“, tak ano,zajisté, ale musí si tento člověk uvědomit, že nebude mít výhody v rámci SVJ, ale bude muset vynakládat daleko víc financí pro „běh SVJ“. Vysvětlete si to jak chcete…
„nebude mít výhody v rámci SVJ, ale bude muset vynakládat daleko víc financí pro „běh SVJ““
Jak jste na to přišel, pane Kučero?
Založím právnickou osobou, byt na ni převedu, tím přestávám být členem společenství. Byt dále užívám. Nikoho se nemusím ptát.
Ostatní navrhované způsoby jsou buď vynucené, nebo vyžadují souhlas dalších osob.
Bohouš
Zdravím Bohouši, jak jste to myslel, založím právnickou osobu, byt na ni převedu a přestávám být členem. Členem SVJ zůstane ovšem právnická osoba se všemi povinnostmi. Platit budete stejně za vše. Jaro
A pánové kde jste na takovou hloupost přišli? Členství v SVJ zaniká pouze smrtí majitele a nebo prodejem bytu, pořípadě rozvodem a vyrovnáním po rozvodu.
(5) Členství ve společenství vzniká a zaniká současně s převodem nebo přechodem vlastnictví jednotky. Spoluvlastníci jednotky jsou společnými členy společenství. (15) Společenství zaniká dnem zániku domu nebo v případech uvedených v § 5 odst. 6 a 7.
Kalous
Na tváři mám opravdu veliký úsměv. Bytovou jednotku jsem koupila v insolvenci s uvalenou exekucí a byla předemětem vypořádání SJM. Majitelka resp.spolumajitelka je do dnešního dne členem statutárního orgánu (právně-„divnoprávně“) fungujíciho SVJ o čemž nemá ani ponětí a soud mi odepírá sdělit důležité skutečnosti, protože nejsem členem statutárního výboru SVJ. Vítejte v právním státě ČR.:) Mohla bych dále pokračovat......, ale nechci. Už bych se asi neusmívala.
Poslední komentáře