Účtování tepla a ohřevu teplé vody
Hezký den.V našem panelovém domě dochází k účtování zálohy za teplo a ohřev teplé vody vždy na začátku měsíce a na začátku následujícího měsíce k vyúčtování. Toto nám nevyhovuje, protože dochází každý měsíc v podstatě k účtování jiné částky a zálohy vybírané od členů jsou konstantní (1/12 roční plánované spotřeby). Z tohoto důvodu např. během prvního čtvrletí musíme „dotovat“ zálohy a doplatky z fondu oprav a částka se pohybuje kolem 130000Kč. Existuje nějaká možnost přesvědčit dodavatele (teplárnu) na rovnoměrném zálohování a ročním vyúčtování? Ostatní platby, za vodu, elektřinu a plyn tak fungují. Předem děkuji. Holman
Hezký den. Trochu mě zaráží některé odpovědi. Asi jsem to ne dost jednoznačně napsal. Samozřejmě, že to řešíme platbou z tzv. fondu oprav. Máme uřčitou rezervu, ale vzhledem k velké části důchodců a i pár nezaměstnaných, si nemůžeme dovolit nepřiměřené navyšování plateb. S tím, že to je „standardní“ ale nesouhlasím. Je jasné, že i za elektřinu platíme zálohu, za plyn, za vodu atp., v těchto případech,ale platíme paušál (pravidelnou částku měsíčně) a vyúčtování se provádí ročně a v tom je ten rozdíl. Stejně tak se platilo dříve i za teplo a teplou vodu. Také nemohu souhlasit s porovnáním SVJ a obchodníka. Obchodník provádí činnost, jejímž cílem je vytvoření zisku. Tento zisk může použít právě k vyrovnání kolísání plateb. SVJ takto nefunguje a jak jsem psal není až tak jednoduché navýšit dostatečně rezervu – ne každý si může dovolit nechat „válet“ peníze bez užitku (při úroku v bankách nula, nula nic). A rady typu, je to normální mi říkají jen to, že v ČEZu, E.ONu, Pražké energetiké a ve vodárenství a dalších,(slušně napsáno) jsou lidé, kteří se chovají nenormálně, protože zde dochází k platbám záloh ve výši 1/12 předpokládané roční spotřeby a ročně se vyúčtovává a toto by bylo vhodné i u tepla.
Pane Holmane,
pominu-li opověď znějící SVJ je odběratelem, SVJ ať se stará, dostal jste použitelné odpovědi. Pokud chcete změnit postup dodavatele, musíte se obrátit jinam. Jistě víte, že za teplo platíte daleko největší náklady a málokterý dodavatel tepla si může dovolit Vás dlouhodobě podporovat. Navíc jsou náklady na teplo nejvíc závislé na ročním období. Z toho důvodu dodavatel fakturuje tak, jak fakturuje. S tím tady nic neuděláte. Pokud např. dodavatel elektřiny provádí odečet jednou ročně a platíte rovnoměrné zálohy bude to proto, že kolísání odběru u vás je pro něj nezajímavé. A vodu odebíráte víceméně rovnoměrně. Použijte tedy radu paní Blanky a předepisujte nerovnoměrné zálohy.
Jirka
1. nikdo zde netvrdil, že „nepřiměřené navyšování plateb“ je
standartní. Ti co vám zde radili jistě předpokládají navýšení
přiměřené… o jaké navýšení by se jednalo ve vašem případě jste
neuvedl.
2. napsal jste, že za elektřinu, plyn, vodu atp…platíte zálohy a
vyúčtování je roční. Pokud je toto vyúčtování provedeno v druhém
pololetí a zálohy platíte měsičně, máte tyto prostředky na účtě
k disposici dost dlouho a jak píšete, neměli by jste si „dovolit nechat
„válet“ peníze bez užitku…“..
3. napsal jste rovněž, že i teplo bylo u vás vyúčtováno dříve jednou
za rok. Protože způsob úhrady je normálně sjednán ve smlouvě
s dodavatelem, uzavřeli jsta patrně smlouvu jinou a v ní jste stímto
(měsíčním) vyúčtováním souhlasili.
Pane Holman, vy zřejmě nehledáte radu, ale máte jen nepřekonatelnou
potřebu ukazovat , jací jsou ti druzí „neználci“, když vás nechápou.
mirek2
Hezký den. Rady typu je třeba mít víc peněz, na ty se nemusím ptát, to asi zvládne každý. Nepochopil jsem ve vašem příspěvku bod 2. Když v měsíci vyberu požadovanou zálohu za elektřinu a tuto poukážu společnosti, nevidím,kde se mi na účtu válí peníze. To, že nemohu všechny prostředky, které mám na účtu poslat pryč (vminulosti nazýván fond oprav), je asi jasné, protože musím mít nějaké prostředky pro případ havárie (výtah, odpad – sním jsme měli dost problémů a snad se už podařilo je vyřešit, ale…, společná elektřina – opravy, atp.). Vzhledem k závěru vašeho příspěvku, prosím, už nereagujte. Asi už nebudu sem psát. Šlo mi o to, zda někde toto bylo nějakým způsobem řešeno s dodavatelem tepla. Jak se ukazuje, tak ne a všichni se podvolili požadavku dodavatele tepla. O.K. Beru to, i když se mi to nelíbí. Holman
Pokud chcete, domluvím vám s dodavatelem tepla, že na jaře vám provede roční vyúčtování, stanoví zálohy na celý rok, vy budete platit každý měsíc stejnou částku zase až do ročního vyúčtování.
Ješte k tomuto problému, nekterá SVJ nebo i dříve SBD prosazovali a předepisovali zálohy na teplo a teplou vodu nerovnoměrně – v zimně vyšší a v létě nižší. To není ani při platbách SIPO žádný problém, předpisy plateb – změny SIPO přece můžete dělat každý měsíc a nic Vás to nestojí, jen práci, a tu ve většině SVJ dělá správce. My si děláme vše sami a ani při 114 bytech to není žádný problém. Blanka 2520
S nerovnoměrným účtováním za teplo a teplou vodu v průběhu roku je nutno počítat již při sestavování finančního plánu na celý rok a opravdu je nutné mít na účtu stálou reservu, u nás při 114 bytech a ročním rozpočtu 4,3mil je to minimálně 500tis, a to nejen na nerovnoměrnost plateb za teplo a teplou vodu, ale i vodárny chtějí zálohy dopředu a rovněž tak za elektřinu. Dále je třeba mít určitou rezervu na případnou havarii nebo nečekanou opravu. Peníze na účtu nejsou omašličkované a proto děláme opravy v létě nebo na podzim, kdy se neplatí topení a je si možno vytvořit rezervu na zimní měsíce.Rovněž v záloze na správu je nutno mít nějakou rezervu.Tuto rezervu je nutno vytvořit jeden rok, proto se také nevyúčtovává a stále jí udržovat, pak se nedostanete do těchto problémů. Blanka 2520
Jde o naprosto normální problém cashflow. To znamená, že výdaje a příjmy probíhají v různých obdobích. Řešte to standardním způsobem, to znamená hraďte z toho, co má SVJ na správu domu. Od toho ty peníze jsou, že ano. Nemáte-li dostatečnou částku k překlenutí finanční nedostatečnosti, vezměte si půjčku nebo zvyšte příspěvek na správu domu, abyste si nějaký přebytek vybudovali.
Cashflow umí řešit každý vietnamský trhovec, protože prostě ví, že od nákupu zboží do jeho prodeje bude po celou dobu v minusu. Ani v SVJ není důvod postupovat jinak. Není nutno vymýšlet bezdůvodná řešení se zvýšenými zálohami na služby. SVJ je odběratelem, SVJ ať se stará.
lake
„Cashflow umí řešit každý vietnamský trhovec“
Prosím přispěvatel lake o politickou korektnost příspěvků.
Politicky nekorektní příspěvky přispěvatel lake budu smazat.
⇒ nejste li registrován – Vy nemoci smazat příspěvek co Vám
nelíbit nebo co Vy prohlasovat za „nekorektni“
⇒ tento Portal ne pro TV-vysilani. Není extremisticky rasisticky ani
satanisticky. Je to napul „hospoda“.
Pokud Vy chtít „politicky korektní“ – Vy navštívit nějaký jiný
stránka pane „Hướng Dẫn Sử Dụng“ – nejlépe pak
doménu .VN
Ťong
Ale vždyť vy nikoho nedotujete! Pokud za leden utratíte více za teplo jak v červnu a teplárna to chce hned v únoru zaplatit tak je to přece jejich právo ne?
Je pouze interní problém SVJ jak si vybere peníze a kde na platby vezme.
To co popisujete je naprosto běžný „problém“ ve spoustě SVJ a pochybuji že tento problém se vám podaří přehodit na teplárnu aby ona dotovala vnitřní chod vašeho SVJ.
Tedy buď se s tím smiřte, nebo vybírejte od lidí zálohy dle ročního období – v zimě vyšší, v létě nižší.
Předseda
Asi jste si nevšiml uvozovek u slova dotujeme, ale to je jedeno. Nevím, kde jste předsedou, ale pokud jsem zjišťoval u různých SVJ (Praha, Západní Čechy a pod.), tak jsem nenarazil na SVJ, kde by teplo nebylo účtováno paušálem a ročně provedeno vyúčtování. Běžně se tak účtuje i elektřina (a to i v případě, že se používá k topení), plyn, voda. Dokonce i u nás v době SBD se takto účtovalo teplo.Vzhledem k tomu, že u nás je již dost důchodců a i nějací nezaměstnaní, nelze vybírat paušálem moc nadsazenou částku. Většinou se platí zálohy a fond pomocí SIPO, sdělte mi, jak u nich zajistit, aby automaticky měnili měsíčně vybíranou částku podle případného harmonogramu? Mně se to nepodařilo. Chodit vybírat po domě zálohy si dovedu těžko představit (ani na to nemám čas). Holman
To je přesně ten důvod, proč tvrdím, že jsou nutné přeplatky v zálohách služeb. Pokud nejsou, je nutno „dotovat“ služby ze záloh na provoz. To jsou ale vlastně rovněž skryté přeplatky.
Nevím, jak jste zjistil, že většina SVJ platí konstantní zálohy a jednou za rok je teplo vyúčtováno. U PTAS platíme fakturu každý měsíc za skutečně spotřebované teplo. Z toho důvodu jsou zálohy stanoveny s přeplatkem, aby bylo z čeho zaplatit zálohu a nadprůměrnou spotřebu za leden až březen. Ta se platí z přeplatku za uplynulý rok. Tento přeplatek se v březnu vyúčtovává a v červnu vyrovnává. V té době jsou již platby za teplo pod ročním průmětem.
Už vidím zatvrzelé zastánce výše záloh přesně na předpokládanou skutečnost, jak křičí to své, ale jak to tedy dělat líp neporadí. Toto je nejlepší a léty vzkoušená cesta.
Jirka
Poslední komentáře