Účetnictví SV dle vyhl.č 500 či dle vyhl.č 504, či dle obou
Po dvou letech existence našeho společenství jsem zjistila, že účetnictví je vedeno dle vyhlášky č.500/2002Sb a ne podle vyhlášky č.504/2002Sb. Účetnictví nám zpracovává správcovská firma s tím, že dle jejího názoru je tento postup správný a v souladu se zákonem o účetnictví. Dle jejího tvrzení je účetní závěrka zpracovávána dle vyhlášky č.504/2002Sb. Je takovýto postup vůbec v souladu se zákonem o účetnictví, a lze takové účetnictví a účetní závěrku považovat za „podávající věrný a poctivý obraz“?
Ti patlalové si asi nepřečetli § 2/2 vyhlášky 500/2002 Sb., kde je výslovně uvedeno na jaké subjekty se tato vyhláška nevztahuje.
Na SVJ se vztahuje vyhláška 504/2002 Sb., jak je výslovně uvedeno v jejím § 2/1/h.
Vedením účetnictví podle nesprávné vyhlášky se porušuje zákon o účetnictví mj. v § 8/1, protože účetnictví nebude mj. správné, srozumitelné a přehledné.
Situaci bych nepodceňoval, protože podle § 5/2 zákona o účetnictví se pověřením vedení účetnictví SVJ nezbavuje odpovědnosti za vedení účetnictví.
Sankce bude uložena podle práva SVJ a to se může pokusit náhradu vzniklé škody pracně vymáhat po správci.
Hezký den!
Pavel
Pane Pavle, děkuji za odpověď. Dovolím se ještě zeptat na to, jak posuzovat platnost již dříve shromážděním schválených ročních účetních závěrek našeho SV (ve smyslu našich platných stanov). Jestliže je účetnictví a účetní závěrka v rozporu se zákonem o účetnictví, lze ji považovat za platnou tím, že byla schválena shromážděním, či je i toto schválení (byť platným počtem hlasů) neplatné když schvaluje něco co odporuje zákonu?
Iva
Poslední komentáře