Trvalý pobyt studujícího syna u baičky mimo Prahu
Dobrý den, prosím velmi o zodpovězení mého dotazu.Jsem spoluvlastníkem 1/2 bytu v SVJ v Praze, kde žiji již mnoho let po rozvodu se svým bývalým mužem a dvěma dětmi, studenty VŠ, nevydělečně činnými.V loňském roce v březnu 2007, pro zhoršující nemoc i fyzickou a psychickou nesamostatnost babičky (od 38 let je v invalidním důchodu a dnes je jí 76 let), se syn z našeho bytu odhlásil a trvalý pobyt má u své babičky v Kladně kde bydlí, stará se o ni a o kterou se střídavě starám též spolu dcerou i já (větší úklid, vaření,malování, osobní hygiena praní velkého prádal atp.) Skutečnost, že syn se odhlásil na MÚ v Praze a s námi ve společné domácnosti nežije od března 2007 jsem ústně a 3× písemně nahlásila též vedení sdružení spoluvlastníků. Ti však toto odmítají akceptovat s tím, že syna zde občas vidí (to je pravda, má doma PC spolu s dcerou, na které vypracovává zadaná témata do školy a též nás chodí navštěvovat a pmáhat i nám s dcerkou s pracemi, se kterými si nevíme rady a potřebujeme mužskou ruku, v Praze studuje vysokou školu a je i pochopitelné, že nás chodí rád navštěvovat). Sdružení i přes mé protesty dál vede v bytě více osob než jsem nahlásila a odmítá na toto téma se mnou ústně či ani písemně komunikovat. Přitom babičce hradím polovinu nákladů spojené s bydením syna a služeb okolo bydlení (popelnici, atp.) a totéž hradím i v Praze ještě jednou, což mně jako samoživitelku velmi finančně zatěžuje a mimo to se mi to zdá nelogické a absurdní. Prosím laskavě o radu, jakým způsobem mám tedy postupovat, o jaký zákon se mohu opřít. Jsem z toho velice nešťastná a ubíjí mě to. Děkuji pěkně za odpověď.
Kdyz to zjednodusim, v zkone neni o poctu osob v domacnosti nic, pokud se stanovy vaseho SVJ nelisi od vzorovych, pak je v nich uvedeno, ze clen SVJ ma povinnost „oznamovat společenství všechny skutečnosti rozhodné pro rozúčtování služeb spojených s bydlením, zejména změny v počtu příslušníků své domácnosti“. Tedy jinak receno je to naopak, vy mate povinnost oznamit, SVJ to musi vzit na vedomi. SVJ tedy nema zadne pravo „pripocitavat“ vam osoby. Jina vec je, SVJ si muze urcit pravidla tak, ze napr. minimalni pocet nahlasenych osob je 1, aby se na nakladech domu podileli i ti, kdo byt docasne nepouzivaji. ivo6
Dotaz směřuje k rozúčtování služeb. To je u dvou nejnákladnějších služeb (teplo a teplá voda) určeno právním předpisem, u ostatních služeb o způsobu rozúčtování rozhoduje společenství. Na Vašem místě bych nejprve nahlédl do schválených pravidel rozúčtování služeb. Nepředpokládám, že máte, že společenství může svévolně někoho připočítávat.
Osobně pokládám rozúčtování čehokoli podle počtu nahlášených osob za nevhodné, ačkoli takovýto postup patrně bude dosti rozšířený.
Místo trvalého bydliště slouží pro účely policejní evidence osob a se společenstvím nijak nesouvisí.
Karel J.
Poslední komentáře