Topení na účet ostatních
Dobrý den, jaký máte názor na jednání vlastníka, který má extrémně velké náměry na IRTN (3× 300% průměru domu) vytápí si celosezonně lodžii, kde si pěstuje vegetaci. Zatížit ho dle vyhlášky lze pouze 40% nad průměr nákladů v domě, což ho očividně netrápí. Přepočteno na peníze nám protápí cca 6–7tis Kč na náš účet. Má někdo radu jak na vykuka?, díky s pozdravem, Petr Vávra
Dobrý den pane Josefe, nejedná se otop na lodžii umístěným radiátorem, ale permanentně otevřenými okny na lodžii, s pozdravem, Petr Vávra
Máme v domě prázdný byt. Vlastník odmítá platit za topení, tvrdí, že žádné teplo mu není dodáváno, neboť odšrouboval radiátory (to nejsem schopna ověřit). Co s tím? Vyhlášku mám nastudovanou. Mohu mohu něco dělat jako členka společenství, když je společenství nečinné, resp. přistoupilo na názor, že vlastník nemusí platit? Děkuji za názory. Eva
Vážená paní Evo, jak je uvedena otopná soustava v „Prohlášení…“?
Obecně: Celý systém otopné soustavy je jedno společné technické zařízení včetně radiátorů celého domu, tedy jedná se o společnou část domu. Jakýkoliv zásah – úprava otopného systému, tady i demontáž radiátorů je zásahem do společných částí domu, vyžaduje předem souhlas jednání schůze shromáždění. Vlastík bytu tak učinil bez souhlasu ostatních vlastníků, tudíž by měl platit průměrné náklady.
V případě, že se odpojí na základě souhlasu ostatních vlastníků postupuje se pro výpočet nákladů na teplo dle ustanovení vyhlášky č.372/2001 Sb. Tato vyhláška je závazná i pro společenství, výbor ji musí naplňovat, dohoda všech není možná.
Prosím paní Evo, přečtěte si v záložce Diskuse, fórum VYTÁPĚNÍ, téma Vypovězení vytápění-vlastní kotel. Je to obdobné s vašim dotazem.
Konzultovat můžete na Státní energetické inspekci nebo Českém sdružení pro technická zařízení.
Matějka
Vážená paní Evo, odpojením se od otopného systému je vždy znevýhodnění ostatních vlastníků, kteří budou nadále využívat „centrálního otopu“.
Kalkulace celkové ceny tepla se skládá z proměnných nákladů (především energie) a stálých nákladů (opravy, provozní servis, kontroly, revize aj).
V budoucnu vám odpojený vlastník bude odmítat přispívat na opravy a rekunstrukci otopného systému že jej nevyužívá.
Prosím pročtěte v záložce Diskuse, fórum Vytápění, především téma Vypovězení vytápění.
Poznámka na závěr: odpojený vlastník dle vyhlášky č.372/2001 Sb. hradí náklady tepla dle §6, odstavce 2, s nutným využitím Přílohy č.1, odstavce 2, písmene a) + b) vyhlášky. Doporučuji určit základní složku na 50%. Předpokládám, že odpojenému se již nebude ekonomicky líbit odpojení od „centrální“ dodávky tepla.
Matějka
V každém případě je povinen platit svůj podíl na společných nákladech SVJ na teplo, tzn. celkové náklady se rozdělí v poměru 40–50% podle podlahové plochy (dle příslušné vyhlášky)a zbytek podle zjištěných náměrů. Pokud neumožní odečet (neumožní vstup do bytu nebo si svévolně demontoval měřiče i s radiátorem), aplikuje se sankční postup opět dle příslušné vyhlášky. Když nezaplatí, pošlete mu 3 upomínky a poté věc předejte právníkovi. Ten se obrátí na soud, a protože tato záležitost je nesporná, můžete si být jisti výsledkem, pokud budete při vyúčtování postupovat důsledně v souladu se zákonem. Jakmile rozsudek nabyde právní moci, okamžitě podejte na katastr nemovistí návrh na vklad zástavního práva. A poté, co tento vykuk zaplatí dluh a soudní náklady, bude muset on sám žádat jednotlivé vlastníky, aby mu povolili výmaz zástavního práva z KN.
Děkuji pěkně za názor. Háček je v tom, že nejednám za společenství, ale přesto se cítím poškozena. Druhý háček je v tom, že výbor argumentaci „vykuka“ uznal a nic po něm nežádá. Třetí háček je promlčecí doba, stav trvá už několik let, ale věc nelze řešit příliš zpětně. Poměrové indikátory na radiátorech nikdo už několik let neodečetl, takže problém se vstupem do jednotky není, nikdo vstup nepožaduje. Pokud by někdo byl ochoten mne v příslušném řízení zastoupit (píšete, že záležitost je nesporná), dám vydělat. Děkuji. Eva
Pokud odšrouboval radiátory, poškodil tímto společné zařízení a dále ohrožuje teplotní bilanci objektu. Vlastník je povinen užívat prostor v souladu s kolaudovaným stavem, tedy jako byt. Doporučuji se obrátit na příslušný stavební odbor a zažádat o nařízení místního šetření ve věci nepovolené stavební úpravy.s pozdravem, Petr Vávra
V to případě, se domnívám, že stavební odbor nekoná svou povinnost. obraťte se na vedoucího stavebního odboru, s pozdravem, Petr Vávra
Máme v domě prázdný byt. Vlastník odmítá platit za topení, tvrdí, že žádné teplo mu není dodáváno, neboť odšrouboval radiátory (to nejsem schopna ověřit). Co s tím? Vyhlášku mám nastudovanou. Společenství je ve věci nečinné, resp. přistoupilo na názor, že vlastník nemusí platit. Mohu s tím něco dělat jako členka společenství? Eva
Vážená paní Evo, v případě centrální dodávky tepla, z důvodu stavebně technických vlastností budovy, je každý vlastník povinnen strpět dodávku tepla a byt vytápět na minymální teplotu 15–17°C, aby nedošlo k poruše konstrukčních prvků. Proto i vyhláška č.372/2001 Sb. stanoví minimální náklad tepla na 1m2 ve výši 60% průměrných nákladů tepla na 1m2 v domě. Tak jak jsem uvedl v předcházejícím, vlastník nemá důvod odpojení se od dodávky tepla. Musel by doložit jak bude vytápět jednotku (byt) a to nesmí být v rozporu s dalšími dokumenty regionu – energetická koncepce, ochrana ovzduší apod., v případě elektrického vytápění je na 99% rozvodná síť vašeho domu nedostatečná.
Uživatelé sousedních bytů (zprava, zleva, zdola, zhora)by byli znevýhodněni, jelikož by měly vyšší spotřebu tepla v místnostech přímo sousedících s bytem nevytápěným – může se objevit i plíseň na stěnách s tímto bytem společných a máme další problém – hygienický.
Výbor se musí řídit ZoVB, prohlášením vlastníka, projektovou dokumentací pro daný dům – projekt tepelné stability budovy a všemy ostatními zákonnými normami platnými v ČR.
Domnívám se, že na základě technického a obecně právního zdůvodnění dotčený vlastník nemůže získat souhlas ostatních vlastníků v domě.
Matějka
Máme v domě prázdný byt. Vlastník odmítá platit za topení, tvrdí, že žádné teplo mu není dodáváno, neboť odšrouboval radiátory (to nejsem schopna ověřit). Co s tím? Vyhlášku mám nastudovanou. Společenství je ve věci nečinné, resp. přistoupilo na názor, že vlastník nemusí platit. Mohu s tím něco dělat jako členka společenství?
v úvahu připadá občanskoprávní žaloba, kdy by společentví žalovalo vlastníka. pokud je statutární orgán nečinný, tak žalovat členy výboru na náhradu škody (příp. na ně podat trestní oznámení ve ve věci podezření z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku).
Poslední komentáře