Teplotní senzory vs. vyhláška
Dobrý den vážení,
mám takový dotaz. Rád bych v domě nainstaloval teplotní senzory – denostupňová metoda měření. ALE. Vyhláška 372 je má zohlednit až v prováděcím právním předpisu. Máte prosím tento předpis někdo k dispozici?
Díky moc
Ondřej
Pokud chcete použít k rozdělování vytápěcích nákladů domu na jednotlivé byty teplotní senzory, nepotřebujete žádné další předpisy, vyhlášky, ani zákony. Ve vyhl. č.237/2014 Sb. v § 7a odst.2 je uvedeno:…indikátor pro rozdělování nákladů na vytápění místností otopnými tělesy instalovaný na každém otopném tělese, indikátor instalovaný na odtokové trubce z otopného tělesa nebo přístroj se snímačem teploty vnitřního vzduchu ve vytápěném prostoru a teploty venkovního vzduchu … Rozúčtování se provádí podle vyhl. č.372/2001 Sb., od příštího roku podle vyhl.č. 269/2015 Sb. Indikátory na odtokové trubce a snímače rozdílu teplot představují denostupňovou metodu, která vylučuje nulové a nepřiměřeně vysoké náměry. Námitku proti vytápění a současném větrání by měl ekonomicky posoudit a vyhodnotit výrobce snímačů teploty v místnosti. Rozúčtování nemá obsahovat navýšení úhrady jako blíže nedefinovaný „trest“ za nepřiměřené větrání.
Denostupňová metoda vám nebude motivovat obyvatele, aby přestali topit naplno a regulovat teplotu oknem. Protože vyhodnocuje pouze teplotu v místnosti, ale ne to, jak jí bylo dosaženo.
To, že denostupňová metoda nebude motivovat je nesmysl. Jsou systémy, které dovedou kontrolovat podle zaprogramované křivky chladnutí otevírání oken. Pokud to zjistí, „vyhodí“ daný byt do chyby a dopočtou za toto období průměr s penalizací, kterou si na shromáždění vlastníků odsouhlasí. Tento stav trvá až do okamžiku, kdy se teplotní gradient stabilizuje a opět měří standardně. Bylo by dobré o tom něco vědět..... Oproti tomu indkace teploty otopného tělesa vám nezohlední to, že především v paneláku vám soused netopí, má 18°C a teplo krade od sousedů. A to už pochytat nelze.
Pane Fialo,
pokud systém „vyhodí daný byt do chyby“, pak tedy jde o případ, kdy došlo k chybě (poruše?) zařízení. V tom případě je výsledek měření nevěrohodný, nepřihlíží se k němu a vlastníkovi bytu může být dopočten pouze náklad podle průměrného nákladu domu a energetické náročnosti jednotlivých měsíců. To jste zde popsal.
Nerozumím však Vaší poznámce o penalizaci. Za chybu systému nelze ukládat nějakou „penalizaci“. To jsou právní fantazie, které nemají oporu v právu. Takto se dá argumentovat pouze vůči osobám, které nejsou schopny se orientovat a dají se lehce zastrašit.
Mimochodem: „penále“ je sankce za porušení zákonem uložené povinnosti. Penále musí být definováno v právním předpisu. Podle kterého zákona budete v tomto případě postupovat a jakou zákonem uloženou povinnost vlastník porušil? Děkuji za objasnění.
lake
Poslední komentáře