teplo
Chtěla jsem jen dodat k předchozí zprávě o netopení v bytě.V bytě netopíme proto, že máme v každé pokoji stupačky, které nám byt vytápějí. Meteostanice s ukazatelem vnitřní a venkovní teploty nám ukazuje teplotu v bytě 22°C, což je ideální vnitřní teplota. Proč bych měla přitápět, když nám tato teplota vyhovuje.
Miroslava
Ve směrnicích v domě může být cokoliv, ale když máte nastaveny termostatické ventily na jedničku a v bytě 22 stupňů, tak termostatický ventil zůstane zavřený, pokud nemá poruchu, takže na indikátoru bude stále 0. Za to Vy nemůžete. Nikdo nemá právo Vám nařizovat, kolik jednotek tepla musíte odebrat. Pokud rozúčtovává SVJ náklady na teplo podle vyhlášky 372/2001 Sb., mělo by Vám doúčtovat teplo do 60% průměrných nákladů na čtvereční metr vytápěné plochy v domě za teplo, které získáváte prostupem tepla nebo ze stoupaček. Jestli chcete, tak nařizovateli poraďte, ať si nastuduje, jak fungují termostatické ventily.
Jožin
Nulové náměry jsou běžné v zateplených domech, kde neprovedli zónovou regulaci a nenastavili nově topnou křivku.
Zbytečně vysoká teplota topné vody způsobuje, že část bytů je vytápěna pouze stoupacím potrubím. Na indikátorech (zejména u středových bytů) se mohou objevovat nuly.
Důvodem tohoto stavu není nějaký prohřešek vlastníka jednotky, ale to, že každé svislé stoupací potrubí je otopné těleso jako každé jiné. Na rozdíl od radiátoru vlastník nemůže stoupačky regulovat – a tak topí 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu, a naplno.
Pokud pravidla rozúčtování v domě nepočítají s těmito otopnými tělesy, pak jde o pravidla vadná, podle kterých není možno vůbec řádně rozúčtovat. To se nedá obejít nějakým vyhrožováním ohledně „povinných“ náměrů.
lake
Poslední komentáře