SVJ/sdružení
Dobrý den, zajímalo by mě, jaký je rozdíl mezi SVJ a Sdružením. Známý, který je vlastníkem bytu chce přepsat jednotku na svého syna, ale údajně nemůže. Vlastníci nejsou vlastníky bytové jednotky, nýbrž jejich vlastnictví je vyjádřeno procentuelně. Má syn známého jinou možnost, jak převést podíl na svého syna? Bylo mu řečeno, že byt musí pouze prodat, jiná možnost neexistuje. Je to pravda? Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Husmanová
pí. Husmanová.
SVJ nebo SVBJ je společenství vlastníků. SVJ- je společenství vůči domu SVBJ- je společenství vůči bytovým jednotká domu/ jiná struktůra společenství ( samostatná sdružení domu) Sdružení co by právní subjekt slouží za účelem zisku.
V obou případech SVJ, SVBJ jsou vlastníci jednotek členy Společenství. Z toho důvodu mohou převádět nebo prodávat Své jednotky, dle Svého rozhodnutí. Není potřebný souhlas výboru Společenství.
Anonymous
Váš známý může na jinou osobu převést pouze to, co sám vlastní: buď jednotku v domě, nebo ideální spoluvlastnický podíl na nemovitosti. Co je v jeho vlastnictví zjistí na katastrálním úřadě.
Není pravdou, že „byt musí prodat“. Věc lze nabýt více různými způsoby: koupě, darování, výměna, dědění, restituce, vydržení.
Jedná-li se o převod spoluvlastnického podílu na osobu blízkou (syna), nemohou ostatní spoluvlastníci uplatnit zákonné předkupní právo. Váš známý by jim musel učinit nabídku na odkoupení spoluvlastnického podílu pouze při zamýšleném převodu na osobu nikoliv blízkou.
lake
Dobrý den, ráda bych Vás poprosila ještě o zodpovovězení některých otázek. Pro přesnost uvedu v bodech. Mám v tom opravdu „guláš“. V katastru je zapsán vlastník „Sdružení občanů obytného domu…“.
- Může tedy otec syna převést svůj podíl na syna? Byť není uveden v katastru jako vlastník?
- Pokud ano, jaké bude jeho označení? Člen družstva, či spoluvlastník?
- A jaké bude označení jeho syna? Nabyvatel? Nový člen?
- Nemůže tato smlouva být napadnutelná?
- Musí mít úředně ověřené podpisy, popřípadě jiné právní náležitosti?
ještě jednou Vám moc děkuji, Husmanová
Paní Husmanová, píšete, že vlastníkem domu je sdružení. Otec tedy žádný podíl na nemovitosti nemá. Není tedy co převádět na syna.
Pokud byl majetek sdružení pořízen z příspěvků jeho nynějších členů, při zániku sdružení bude otec mít nárok na vypořádací podíl. Podrobnosti lze zjistit ze stanov sdružení.
lake
Takže nelze převést ani práva užívání bytu? Stanovy jsou o jedenácti bodech, kde stojí v podstatě jen vymezení orgánů, podmínky hlasování a pravomoce představenstva. O vypořádání podílu v případě zániku nic. Jak se bude situace řešit v případě úmrtí? Předem děkuji, Husmanová
Poslední komentáře