SVJ bez statutárních orgánů
Jak v PRAXI postupovat, není-li žádný statut.orgán (výbor, předseda, pověřený vlastník – nikdo to nechce dělat)ani nikdo nechce nebo nemůže převzít funkci jakožto vlastník poloviny spoluvlastnickéko podílu ani členové ode dne založení SVJ (viz odst.9,§ 9 zákona). Jak kolektivně (??!!)zajišťovat styk s bankou a dodavateli,placení faktur a pod.
Toto máte přesně popsané v zákoně. Prakticky je ale nejlepší se sejít a zvolit pověřeného vlastníka za odpovídající odměnu. V SVJ kde jsou líní se o něco starat většinou zvolí správcem+pověřeným vlastníkem jednu firmu (většinou nějaké družstvo). Oni vám to samozřejmě za daný obnos budou rádi dělat.
P.S. Mimochodem pokud stanovíte odpovídající odměnu možná se najednou „překvapivě“ najde i někdo z domu kdo by to chtěl dělat. Zadarmo samozřejmě ani kuře nehrabe, natož aby někdo strkal zadarmo nebo za almužnu hlavu do oprátky (rozumějte do orgánu).
Předseda
Anon napsal:
V SVJ kde jsou líní se o něco starat většinou zvolí
správcem+pověřeným vlastníkem jednu firmu (většinou nějaké
družstvo).
To je však možné pouze pokud máte ve stanovách napsáno, že orgán SVJ může dělat nečlen SVJ. V našich stanovách to není, naopak je přesně uvedeno, že členem výboru, nebo pověřeným vlastníkem může být jen člen Společenství. A to správce, nebo jiná firma není.
Mrk – napsal jsi to dobře, ale ono vždy musí být výbor nebo pověřenec… To že vlastníci na vše serou, jsou líní a myslí si, že když vykročí z bytu tak to není jejich je běžný jev. Výbor nebo pověřenec může na základě rozhodnutí shromáždění pověřit správou domu firmu ale ta prvotní zodpovědnost je ale pořád na výboru, pověřenci nebo shromáždění…
Diskutující, neuvádějte tazatele v omyl. Pověřeným vlastníkem může být pouze vlastník jednotky. Zákon č. 72/1994 Sb. žádné jiné řešení nepřipouští.
Co je o pověřeném vlastníkovi uvedeno ve stanovách je bezvýznamné:
(a) je-li to v rozporu se zákonem, je tato část stanov neplatná.
(b) je-li to v souladu se zákonem, je tato část stanov nadbytečná.
lake
Poslední komentáře