SVJ a účetnictví

Vložil Anonymous, 5. Prosinec 2010 - 23:56 ::

Dobrý den,náš správce slibuje,že od l.l.2011 přejde na náš nový účet,ten máme dva měsíce,zatím bez pohybu,ale na spořící účet k tomuto účtu nám ihned převedl převážnou část FO, bez jakékoliv inventarizace.Skoro měsíc po zřízení účtu jsem přesto správci i předsedovi zdůraznila nutnost vlastního účtu,nutnost samostatného účetnictví.Správce mi zaslal Sdělení MF č.281/47828/2000,že povinnost založit běžný účet u banky není právnické osobě dána žádným předpisem.Začínám mít pochybnosti,že máme svůj účet.Je předseda povinen mi na požádání doložit vše ohledně zřízení účtu?V bance jsem byla sama k podpisovému vzoru.Správcem byl sepsán dodatek k Mandátní smlouvě,kde se říká:Správce vede finanční prostředky určené na opravy a zálohy za služby odděleně v analytickém členění na samostatném účtu společenství uvedeném v záhlaví této smlouvy podle jednotlivých středisek.Střediska se mi nezamlouvala,ale předseda na můj písemný dotaz neodpověděl.Nej­dříve se pokoušeli vše oddalovatúčet,ú­četnictví/,že budeme dělat velkou akci za 1,5 mil.Kč,jenže jsem přišla na to, že akci je nutno posunout kvůli financím. Je prosím přesto realizovatelný přechod na samostatné účetnictví?M.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 7. Prosinec 2010 - 22:24

    M.

    Váš text obsahuje náznak značných problémů hned v několika oblastech. Omezím se na některé, k ostatním poskytujete velmi málo informací.

    Z Vašeho textu se domnívám, že jste členkou výboru. Jinak nerozumím poznámce o podpisovém vzoru. Vy nevíte k jakému účtu jste poskytla podpisový vzor?

    Stejně jako správce neznám předpis, který by ukládal právnické osobě zřídit účet v bance. Aly Vy uvádíte, že už účet máte a že máte ještě spořící účet. V čem je tedy problém? Proč zdůrazňujete předsedovi nutnost vlastního účtu měsíc po jeho zřízení? Jako výbor oznamte vlastníkům, že od 1.1.2011 budou platit zálohy na již zřízený účet a máte vystaráno.

    Účetnictví SVJ se vede od okamžiku vzniku SVJ. Pokud ho nevedete můžete dostat sankci za nevedení účetnictví a může to být i trestný čin. Jako výbor požádejte správce o zavedení účetnictví od vzniku SVJ.

    Co se Vám nelíbí na skutečnosti, že „Správce vede finanční prostředky určené na opravy a zálohy za služby odděleně v analytickém členění na samostatném účtu společenství uvedeném v záhlaví této smlouvy podle jednotlivých středisek.“ Pokud se jedná o účet SVJ a pokud je analytické členění dostatečné, tak nevidím problém. Co se Vám nezdá na střediscích? To se dělá např. u několikavcho­dových domů. Samozřejmě problémem by byl, kdyby správce vedl účetnictví SVJ ve svém účetnictví a jednotlivá spravovaná SVJ by odlišoval pouze středisky. Víte jak je to ve skutečnosti?

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil M. (bez ověření), 14. Prosinec 2010 - 16:23

    Dva členové výboru zřídili účet a spořicí účet,bylo to oznámeno správci.Bylo mi sděleno, že budu mít pasivní přístup k účtu.Kopii svého obč.průkazu jsem k tomu neposkytla,podle informací jsem si nebyla vědoma žádného zdržování pro pasivní přístup.Při upomínce mi bylo oznámeno, že budu mít aktivní přístup k účtu,ale žádné jiné podrobnosti.V bance jsem byla jako jediná poslední z výboru a byly mi předloženy doklady k ELB,ale jen týkající se mé osoby,nikoho a ničeho jiného.Přesto po zřízení účtu jsem správci a potom i výboru zdůraznila důležitost samostatného účtu i samostatného účetnictví od vzniku SVJ.Byla jsem napomenuta za porušení stanov-za výbor jedná předseda.Měli jsme shromáždění, byli jsme informováni o novém účtu,ale zřejmě mají všichni SIPO, předseda neoznamoval žádné změny v platbách na jiný účet/proti dosavadnímu stavu/,to bude zařizovat správce?Na shromáždění mi byla předložena z větší části podepsaná „prezenční listina“ pro a proti odvolání mé osoby.Pokud chtějí,aby to dělal předseda,tak já musím odstoupit.Nepro­běhlo žádné veřejné hlasování,ani hlasování zvednutím ruky.Tento bod nebyl ani na programu schůze,ani nebylo oznámeno,že bude zařazen,stejně ani výsledky hlasování nebyly oznámeny. Jsme SVJ o dvou vchodech/24 b.j./jsou na místě střediska v dodatku k mandátní smlouvě? Předseda vyjímečně bez požádání nabízel prohlídku dokladů/i ban­ku/,ale při shromáždění a při opožděném vpuštění do místnosti na to nebyl čas a zvlášť při neohlášeném mém odvolání ani možnost se soustředit na tak obsáhlý dokument banky.V domě máme starší i mladší osazenstvo,nikdo účtařině nerozumí, spíš se objeví poznámky-co si za to vše bude správce účtovat a jak budou platby na samostatné SIPO nákladné,jak nás účet vyjde draho.O odpovědi nikdo nestojí,ani na ně nečeká.Pokud dojde ke slíbenému přechodu na naše samostatné účetnictví,kdo bude přebírat vše od správce,ohledně účetní stránky?Na možné postihy byl výbor upozorněn,lidé v domě buď nemají zájem nebo jim stávajíci situace vyhovuje.Děkuji.M.

    Vložil Krupp, 14. Prosinec 2010 - 18:07

    Paní M., neznám e-banking všech bank, ale většinou žádný jenom pasivní přístup neexistuje. Bavit se se správcem o samostatném účtu od počátku asi nemá smysl, když jste jej zřídili až teď. K jednání ve výboru a na schůzi se nemohu vyjadřovat. Jak jejpopisujete, je zvláštní. Byla jste odvolána a byl zvolen někdo jiný, nebo ne?

    Pokud by mělo být SIPO placeno na účet SVJ, musíte uzavřít mandátní smlouvu s Českou poštou. Pak by po nainstalování programu a vygenerování klíčů musel někdo s poštou komunikovat. Nebo udělíte toto právo správci. Stojí to 3,10 Kč za položku + 200 Kč v případě že je méně jednotek než 100.

    To, že lidem současní situace vyhovuje je hezké, ale účetníctví zřejmě neodpovídá předpisům. Navíc ani nemáte odpovídající přehled. Účetnictví od správce bude přebírat ten, koho výbor určí. Jak vás vyjde účet draho záleží na počtu položek. Dosud byly zřejmě úroky připisovány správci, pokud budete mít účet svůj, budou připisovány vám. Záleží na typu účtu a na jeho úročení. Pokud ale máte i spořící účet, mělo by se vám to vyplatit.

    Jirka

    Vložil Bc. Vyložil Julián (bez ověření), 14. Prosinec 2010 - 18:16

    „většinou žádný jenom pasivní přístup neexistuje“

    Pasivní přístup k účtu je peněžními ústavy běžně nabízen. Proti pasivnímu přístupu k účtu pro členy společenství nelze nic namítat. Naproti tomu transparentní účet vhodný není z důvodu nedostatečné ochrany údajů.

    Bc. Vyložil Julián

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 15. Prosinec 2010 - 8:51

    Pasivní přístup k účtu (tzv. přístup „na kukačku“) dokáže zřídit většina bank, dělá se to stejně jako aktivní přístup, jenom limit na transakci se nastaví nula. U SVJ je to vcelku běžné, že se tento přístup udělí účetní nebo správci, aby kontrolovali předsedu či jiného člena provádějícího transakce a měli aktuální informace v případě potřeby, nebo naopak výboru SVJ pro kontrolu správce, pokud mu je dispoziční právo s účtem svěřeno.

    Vložil anon (bez ověření), 15. Prosinec 2010 - 10:24

    Jakákoliv účetní, pokud se nejedná o členku SVJ, nemá právo kontrolovat předsedu či jiného člena. Nanejvýš může kontrolovat zda člen zaplatil co zaplatit měl a vyplní kolonku a zda předseda dodal všechny podklady pro zaúčtování.

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 15. Prosinec 2010 - 11:19

    A co jiného by asi tak účetní mohla náhledem na účet kontrolovat? Samozřejmě jsem měla na mysli kontrolu, zda na všechny účetní případy existují účetní doklady, vždyť bez toho účetní nemůže ani vykonávat práci. Rozumný předseda neodmítne ani kontrolu opačnou, tedy okamžitou zpětnou vazbu, zda proběhly všechny platby, na které doklady jsou. Na povinnou roční inventarizaci čeká jenom blbec.

    Správce pak mívá ve smlouvě často i pověření kontroly vyšší, tj. upozornit v případě, kdy sice účetní doklad je v pořádku, ale kroky vedoucí k uskutečnění případu jsou v rozporu třeba se Zákonem o vlastnictví bytů nebo Stanovami.

    Já opravdu nevím, proč někomu „kontrola“ zní jako sprosté slovo. Já jsem v pozici předsedy, účetní i správce a opravdu mi nevadí, když mě někdo kontroluje. Víc očí víc vidí a pokud neprovádím nepravosti, pak je včasné odhalení případné chyby sakra v mém zájmu, ne?

    Vložil Emanuel (bez ověření), 9. Prosinec 2010 - 22:52

    Dobrý den,pane Pavle,je možné Vám psát na PavelSVJ/at/cen­trum.cz? Nevím,zda jde o téhož Pavla.Děkuji Emanuel

    Vložil Anonymousss (bez ověření), 8. Prosinec 2010 - 0:15

    Pane Pavle, jeden vchod u několikavcho­dového panelového domu není středisko.

    Vložil Pavel, 8. Prosinec 2010 - 0:42

    Anonymousss,

    já jsem viděl účtovat SVJ po vchodech právě s využitím středisek. Je to obdoba nákladových středisek v podniku.

    Pokud si myslíte něco jiného, nebudu se přít. Odpovídal jsem tazatelce, Vaše připomínka je trochu „úkrokem stranou“, neřeší dotaz tazatelky a uvádí názor člověka, který se pravděpodobně účetnictví nevěnuje.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Společenství 1494 (bez ověření), 7. Prosinec 2010 - 21:10

    Naše SVJ, lépe správce nám odmítá dělat vyúčtování záloh na jednotlivé byty, vyúčtovává jen teplo, vodu. Shromáždění požádalo o vyúčtování na jednotlivé byty, dostali jsme jen jednu položku ale bez vysvětlení čeho se týká. (Konkrétně u mne částka 1mil. a 12 380) FÚ mi sdělil, že nemůže provést kontrolu z důvodu vysokých sankcí za špatně vedené účetníctví, a to by se nemuselo líbit ostatním. SVJ bylo založeno v r. 2002 a žádné vyúčtování nebylo,žádné konkrétní odsouhlašené částky na opravy za opravy, odměny výboru, odvod zdr. poj., prostě nic. Dokonce mi bylo řečeno co si vymýšlím, ať najdu zákon, který jim to ukládá. Doporučila jsem jim i tento portál, nic nebudou hledat. Děkuji za konstruktivní odpověď Jarmila

    Vložil Pavel, 7. Prosinec 2010 - 22:01

    Paní Jarmilo,

    ani nemusíte hledat zákon, který by správci nařizoval jaké položky mají být ve vyúčtování.

    SVJ je ve smluvním vztahu se správcem rovnocenným partnerem. Správce pro SVJ provádí objednané služby. Pokud nějakou službu nechce nebo neumí provést, existuje řada jiných správců.

    Běžné řádné vyúčtování má cca 15–20 položek v členění mj.

    • předpis
    • náklady
    • rozdíl

    Současný správce není přidělené OPBH, od současného správce můžete odejít.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Společenství 1494 (bez ověření), 8. Prosinec 2010 - 18:31

    Děkuji za odpověď, ale neřeší náš problém vyúčtování stávajícího účetnictví,kdy hospodaří způsobem sami sobě si. Správce se odvolává na mandátní smlouvu, která byla uzavřena v r. 2002, kdy mněl většinový podíl v domě, dnes je to naopak, Na dotaz proč si navýšují částky bez souhlasu vlastníků, dodnes bez odpovědi, nehledě k tomu, že zálohy na služby mění i 3×do roka . Vlastně jsme se to dověděli náhodou,že vlastníci a družstevníci mají rozdílné platby ve splácení úvěru vlastník podle podílu – družstevník podle podlahové plochy, ale když družstevník se stane vlastníkem platba zůstává z podlahové plochy. Na správu SBD vlastník 154Kč, družstevník 134Kč ale na výbor SVJ platí i družstevníci shodnou s vlastníky 80Kč, proto jsem chtěla vědět jaká je možnost k vedení řádného účetnictví, který zákon jim to ukládá. Jarmila

    Vložil Krupp, 6. Prosinec 2010 - 8:29

    Zjistěte, o jaký účet, který otevřel správce jedná. Zřejmě to bude jeho samostatný účet, na němž chce ukládat vaše prostředky. To by ale nemusel být účet vašeho SVJ. Dotaz není úplně jasný.

    Založení účtu je záležitostí výboru. S tím nemá správce nic společného. Předseda musí zajít bo banky, vzít s sebou výpis z rejstříku a založit účet. Pokud máte v rejstříku, že za SVJ podepisují dvě osoby, bude lepší, když půjdou dva. K tomu účtu pak buď dáte, nebo nedáte dispoziční právo správci. Dále dohodnete se správcem převod peněz na tento účet. Vše ostatní jsou zřejmě zastírací manévry.

    Jirka

    Vložil Anonymouss x (bez ověření), 6. Prosinec 2010 - 7:51

    Nejde přece o středisko ale o samostatné sdružení vchodu. Je ton divné, že předseda neodpovídá na písemné sdělení. Měl by odepsát do 3.dnů.

    Jediná dobrá rada ODVOLAT, ODVOLAT A JEŠTĚ ODVOLAT. A posléze svolat Shromáždění a změnit správce a založit svůj vlastní účet Společenství

    Míša

    Doufám že nedojde k výmazu daného předmětu diskuse.

    Vložil Anonymou (bez ověření), 6. Prosinec 2010 - 8:08

    Míšo, než něco napíšete, je vhodné si přečíst dotaz. M. uvádí, že mají účet a k němu spořící účet. Nechápu proč ji vyzýváte k založení dalšího účtu. Vaše domněnka, že předseda musí odepsat do tří dnů je Váš výmysl. Co nazýváte „samostatným sdružením vchodu“?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".