SVJ a předseda samosprávy
V domě se 44-mi bytovými jednotkami (SBD) vzniklo SVJ převodem 32 jednotek do os.vl.Na ustavující schůzi schváleny stanovy,zvolen 3 členný výbor, atd.Dříve byl v domě domovník,který s dalšími 10 z ostatních domů „byl řízen?“předsedou samosprávy.Provoz domu( poruchy,kontrola provádění úklidu,požadavky směřující na SBD) zajišťoval domovník přímo na jednotl.odborech SBD. Nyní se př.samosprávy diví, že jeho „služby“ již nebudeme potřebovat a dům nebude spadat pod samosprávu.Může ještě zasahovat do práce SVJ?
Moc tomu nerozumím, takže by to možná chtělo upřesnit:
- Předseda samosprávy fungoval pouze pro váš dům nebo pro 10 domů v majetku SBD?
- Těch 12 zbylých jednotek ve vašem domě je stále v majetku SBD?
Nicméně bych řekl, že domovníka si „bude řídit“ přímo výbor SVJ, zajištění provozu domu u správce (kterým může ale nemusí zůstat původní majitel tedy SBD) by mělo být řešeno ve stanovách a je na základě smluvního vztahu.
Děkuji za odpověď a upřesňuji: předseda samosprávy fungoval pro 5 domů SBD (2+2+1+1+1 vchod). Ve dvou domech je současně domovníkem-velí sám sobě(je i dozorcem výtahu a členem představenstva SBD). V našem domě je 32 jednotek ve SVJ, 12 v majetku SBD. Na ustavující schůzi SVJ schválen tříčlenný výbor (provoz domu bez domovníka).Předseda samosprávy SBD má zřejmě potřebu „vést“ nadále i výbor SVJ.Správce řešíme.
Jste SVJ, máte právní subjektivitu, rozhodujete si sami. Ten kočkopes SBD
- SVJ je, soudě dle diskusí, problém. Proč to vůbec existuje (asi si
Ještě bych doplnil, že v rámci těch 12-ti nepřevedených bytů může samozřejmě fungovat samospráva a dokonce je může „samospravovat“ ten původní důležitý předseda. Tahle samospráva je ale omezena pouze na záležitosti mezi nájemníky těchto bytů a jejich majitelem (tedy družstvem), členem SVJ a partnerem pro výbor a ostatní vlastníky je družstvo a je jen na vás jakou formu komunikace s ním budete mít.
Teď už je mi to jasné.Protože začínáme(5. ledna ustavující shromáždění SVJ),tak v některých věcech nemáme úplně jasno.Ve městě jsou zatím 2 SVJ,ale tam je pověřený vlastník původní SBD.Ještě jednou dík.
K tomu bych z praxe u nás napsala, že mi není jasné proč „nájemci“ u nás platí výboru SVJ 80,– na položku „odměny výboru SVJ“, funguje i samospráva pro cca 40 bytů a výbor SVJ pro 56 bytů a když jsem viděla předpis záloh SBD mají tam i položku na výbor SVJ. Nevadí když se neozvou, ale proč z toho SVJ má odvádět zdr.poj. a daně? Předseda na dotaz mi odpověděl, že daně a zdr.poj. si odvádí on. Jarmila
To pletete dohromady hrušky a jablka. Pokud jsem to správně pochopil, ve vašem domě je cca 96 bytů z nichž 56 je převedeno do osobního vlastnictví a zbytek je v majetku SBD. Vzniklo SVJ a to obhospodařuje všech 96 bytů, nikoliv jen těch 56, takže odměna pro výbor (jejíž výši a rozúčtování mezi jednotlivé vlastníky resp. jednotlivé jednotky stanovuje shromáždění) je za správu celého domu. To jestli funguje samospráva u bytů SBD a jestli za ní nájemníci těchto bytů něco platí je pouze a jenom věc nájemce a nájemníka a ostatní vlastníky - členy SVJ - to ani nemusí zajímat, z jejich hlediska je to stejný případ jako když někdo z nich svůj byt pronajme, pak ostatní taky nezajímá za kolik.
Čili těch 80,- Kč platí naprosto správně, platí se to pravděpodobně za jednotku, stanovilo to shromáždění a SBD to pouze svým nájemníkům přeúčtovává.
Náklady na správu se podle ZoVB rozúčtovávají podle spoluvlastnického podílu. Takže může být sice náklad kalkulován na jednotku, ale rozpočítán by měl být podle spoluvlastnického podílu.
Pane Hansi, ten kdo vedl ustavující schůzi měl si sehnat informace, třeba i emailem nebo výletem na Ministerstvo rozvoje, což jsou metodici. Pokud něco neřeší Zákon o bytech, tak Obchodní zákoník. Možná vám také v části, týkající se družstva pomůže http://www.businessinfo.cz/…000164/8610/
Poslední komentáře