SVJ a nový občanský zákoník

Vložil Ann (bez ověření), 14. Květen 2014 - 20:13 ::

Mate někdo povědomí či zkušenost s následnými problematikami? Díky! Ann

  1. Nemohl být zvolen nový výbor, neboť se nesešel dostatečný počet vlastníků – shromáždění nebylo vůbec usnášeníschopné, dle stanov pro výbor nutno navíc nadpoloviční většina všech. Lze toto tím pádem řešit korespondenčně a může to být tak, že na listině budou uvedeni kandidáti – v našem případě 4 pro 3členný výbor, následně 3 s nejvyšším počtem hlasů (samozřejmě od nadpoloviční většiny všech) budou zvoleni do výboru. Bude taková volba platná?
  2. Musí se korespondenčně odhlasovat i samotný tento způsob (tzn.zaškrtnutí 3 kandidátů a 3 s dostatečným a nejvyšším počtem → nový výbor + 4. náhradník) nebo je to v pořádku nenapadnutelné a stačí, bude-li způsob uveden na hlasovací listině?
  3. Je pravda, že na shromáždění musí nyní mít plnou moc i manželé (SJM) navzájem a rovněž tak spoluvlastníci, byť to ve stanovách není?
  4. Ve stanovách máme, že vlastník se může nechat zastupovat jiným vlastníkem, nový zákon umožňuje i zastupování kýmkoliv – co má přednost – zákon či stanovy?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jan N (bez ověření), 13. Červen 2014 - 19:44

    Dobrý den,

    budeme rušit BD a zakládat SVJ. Chtěl bych se zeptat, jelikož se v právu moc neorientuji a po pohledu do NOZ moc moudrý nejsem, zda může být členem výboru i nevlastník bytové jednotky. Situace je taková, že vlastníkem bytové jednotky je moje matka, nicméně rád bych se podílel na tvůrčím řízení SVJ, mohu být zvolen do výboru?

    Předem děkuji za Vaše fundované odpovědi

    Vložil Vladimir B., 15. Květen 2014 - 13:29

    K vašemu dotazu je nutno doplnit další údaje: Jak dlouho již Vaše SVJ existuje a proč se musí volit nový výbor /stávající odstoupil/? Snad máte také Stanovy SVJ z doby Vašeho založení, tam musí být uveden postup jak v tomto případě konat. Pokud se shromáždění nesejte, tak stále můžete pracovat podle stávajích stanov – do konce roku 2016, pokud některá jejich ustanovení nejsou v rozporu s NOZ.

    Vložil NSS (bez ověření), 15. Květen 2014 - 13:20

    Citace: Nemohl být zvolen nový výbor, neboť se nesešel dostatečný počet vlastníků – shromáždění nebylo vůbec usnášeníschopné

    Jevíte o chod společenství zájem, nepotřebujete souhlas davu. Ostatně, judikatura NS ČR vylučuje, aby proti vaší vůli vykonával činnost statutárního orgánu „jen tak někdo z davu“.

    Upozorněte příslušný soud, že Vaše společenství není zastoupeno ani jedním členem statutárního orgánu. Soud musí někoho určit. Vydá usnesení.

    Pokud tuto informaci poskytnete soud dostatečně „kvalifikovaně“, soud nebude mít důvod vám nevyhovět (z moci soudní se stanete členem stat. org.), svoláte shromáždění pro potvrzení této volby. O výsledku volby informujete soud (asi se zase nesejdete), s návrhem, aby soud vydal konečné rozhodnutí, na základě kterého budete (na Váš návrh) definitivně a „regulérně zapsán“ do příslušného rejstříku jako člen jednočlenného statutárního orgánu společenství.

    Vložil enzoferra, 5. Červen 2014 - 15:08

    Dobrý den vážený pane, píšete, že „judikatura NS ČR vylučuje, aby proti vaší vůli vykonával činnost statutárního orgánu „jen tak někdo z davu“.“. Jak tedy chápat §1205 odst.2 Zákona 89/2012 Sb.? Dle právního zástupce jednoho bytového družstva to prý znamená, že členem Výboru se volbou na Shromáždění může stát právě onen citovaný „jen tak někdo z davu.“ Nikde tam není výslovně uvedeno, že statutár musí být členem SVJ a tedy vlastníkem jednotky. Stačí mít „papíry na hlavu“. Děkuji za vysvětlující komentář. Jiří

    Vložil Ann (bez ověření), 15. Květen 2014 - 15:04

    Díky za odpovědi, jde o normální konec volebního období a potřebu nového výboru (starý zatím pracuje v 3 měsíční lhůtě nutné k nové volbě), můj dotaz se týká možnosti korespondenčního hlasování, technikálií okolo a zmocňování. Ann

    Vložil Emill (bez ověření), 16. Květen 2014 - 14:27

    musíte postupovat podle Vašich platných. Tam korespondeční volba výboru nebude protože to zákon 72/1992 Sb. neumožňoval. Já to řeším tak, že se předem osobně dohodnu s vlastníky, kteří mají potřebnou většinu na termínu kdy se závazně shromáždění zúčastní a pak rozešlu pozvánky. Zmocnění u SJM se nezměnilo. Oba se vyjadřují jen k závažným skutečnostem. Jinak stačí jeden bez plné moci. Omezení zmocněnce na vlastníky jednotek jste si dobrovolně ve stanovách přijali tak to dodržujte. Při nejmenším předejdete zbytečnému sporu o neplatnosti hlasování při jiném zmocněnci než máte ve stanovách.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".