Stanovy - zákon

Vložil Kubíček Jiří (bez ověření), 2. Červen 2015 - 18:28 ::

Prosím zdejší přispěvatele,zda-li by mi mohl někdo z nich vysvětlit, zda Stanovy jsou nadřazené zákonu,i když z něj vycházejí? Jedná se o případné dílčí změny, které b měly upřesnit jednání a chování vlastníků bytů v domě. Jsem nyní ve sporu v tom směru,že v zásadě je základní myšlenka uvedena v zákoně. Prosím,i když se konkrétní záležitost nedá nyní do Stanov,bude se moci v negativním případě řešit např. trestně-právní záležitost i bez pomoci možného odkazu na Stanovy? Mám dojem,že v případě řešení „problému“,by se advokát dovolával skutečnosti,že tyto záležitosti nejsou konkrétně uvedené právě ve Stanovách,i když je tu základní norma, Zákon, ze kterého Stanovy vycházejí. Prosím ještě o další dotaz na notáře.I když máme ve stávajících Stanovách, že případné změny si budeme řešit bez přítomnosti notáře,platí tato skutečnost i při dílčích změnách Stanov dle nového OZ? nebo bude muset být přesto přítomen? Pův. název společenství máme „Společenství vlastníků jednotek“, takže „vlastníky“ v názvu máme. Bude se přesto měnit tento původní název na „Společenství vlastníků“? A tedy i při této nesmyslné „změně“ musí být přítomen notář? Tedy zase si máme připravit nějaké ty fin. výdaje nebo nám to projde bez něj? Děkuji za Vaše sdělení, příp.názory.Ku­bíček J.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Profa (bez ověření), 3. Červen 2015 - 23:04

    Obecně zákony řeší jen některé otázky. Navíc některé části zákonů jsou závazné (kogentní) a nelze se od nich odchýlit (případné odchylky od kogentních ustanovení jsou neplatné). Jiné části zákonů (a to je drtivá většina ustanovení) nejsou závazné a lze se různými způsoby (např. stanovami) dohodnout na jiném řešení problému či situace. Tyto (nikoli kogentní) části zákonů platí pouze pokud není dohodnuto mezi účastníky jinak.

    Jinými slovy pokud např. stanovy vyžadjí delší lhůtu nebo souhlas většího množství vlastníků, mají přednost stanovy – platí stanovy a nikoli zákon. Pokud např. stanovy SVJ ukládají SVJ podnikat, tak porušují kogentní ustanovení NOZ, které to zakazuje a proto platí jen zákon.

    Doufám, že je to alespoň trochu srozumitelné. Pěkný den.

    Vložil člen orgánu PO (bez ověření), 2. Červen 2015 - 21:56

    Zákon nade vše. Nemusí!

    Vložil svjvmt, 3. Červen 2015 - 19:38

    Bez zákona nebudou ani ty stanovy!!

    Vložil svjvmt, 2. Červen 2015 - 21:45

    Možná by bylo dobré si přečíst Ústavu, LZPS. Nemůže být NIC, postaveno nad zákon. Načtěte si OZ o bytovém spoluvlastnictví.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".