Stanovy SVJ(2000) od r. 2014
(upraveno 16.09.2013)
Zajímavá otázka je: v čem budou povinna stávající SVJ změnit své stanovy, aby byly v souladu s novou právní úpravou? Čeští právníci dodnes nedokázali srozumitelně odpovědět: ponuře a tajemně nás straší tím, že naše i vaše SVJ se musí úplně změnit po vzoru SVJ(2012) a předělat podle toho celé stanovy. Neeee, není to tak, nebojte se.
Opakovaně zde píšu, že bez výslovné právní úpravy (bez přechodových ustanovení v NOZ) nelze NOZ použít ani na vnitřní právní poměry právnické osoby SVJ(2000), ani na vztahy mezi vlastníky jednotek(1994) navzájem. Viz § 3028.
Zbývá ovšem ještě třetí okruh povinností, práv a závazků, který se netýká vlastníků jednotek přímo: SVJ(2000) bude vstupovat nově do vnějších právních vztahů a v nich se samozřejmě bude postupovat podle NOZ od 1. ledna 2014. Stávající SVJ se budou navenek vůči státu, jeho orgánům, rejstříku, správci, dodavatelům, zhotovitelům atd. řídit kogentními ustanoveními NOZ, a to zejména podle obecné části o právnických osobách (NOZ § 118 - § 209). Je tomu tak proto, že Občanský zákoník bude zrušen a zákon o obchodních korporacích na SVJ nedopadá. Nic jiného tedy v zásobě není.
Porovnal jsem vzorové stanovy SVJ (371/2004 Sb.) s NOZ (89/2012 Sb.) a dospívám (po opravě na základě příspěvku pana Pavla ) k závěru, že potřebná změna je pouze technická a týká se termínů použitých v § 164 NOZ. U ustanovení, která mají dispozitivní povahu, se vždy použijí stávající stanovy; neupravují-li věc výslovně, postupuje se podle NOZ v části o právnických osobách (§ 118 - § 209).
Ustanovení NOZ o právnických osobách a stanovy SVJ(2000)
§ 118 - 143
Zákonná ustanovení. Není nutná změna stanov.
§ 144, § 145
Účel právnické osoby byl stanoven jednoznačně při vzniku SVJ zákonem č.72/1994 Sb.. Není nutná změna stanov (viz § 3028 NOZ).
§ 146 - 157
Zákonná ustanovení. Není nutná změna stanov.
§ 158
Ustanovení jsou fakultativní (volitelná). Není nutná změna stanov. Je však možné tyto záležitosti ve stanovách upravit.
§ 159 - 163
Zákonná ustanovení. Není nutná změna stanov.
§ 164
Právní úkony právnické osoby: bude potřebná změna čl. VIII odst. 2 stanov: formulace "písemný právní úkon, který činí výbor" by měla být nahrazena formulací "písemné právní jednání, které činí společenství".
§ 164 - 209
Zákonná ustanovení. Není nutná změna stanov.
Z uvedeného plyne, že úprava stanov SVJ(2000) nebude nijak dramatická. Je samozřejmě možno kdykoliv dobrovolně obohatit stanovy o některé praktické novinky určené pro SVJ(2012), např. podrobná úprava hlasování per rollam; ale to už je jiný příběh. Určitě však neplatí to, čím vás dnes straší právníci a správci a novináři a stará Blažková: nevznikne povinnost přizpůsobit stanovy SVJ(2000) ustanovením NOZ o bytovém vlastnictví. Kočkopes se prostě nekoná, dokud v tomto státě platí Ústava.
lake
Uvádím návrh změny článku VI odst. 5 vzorových stanov SVJ(2000). Změna je vyvolána zněním NOZ § 160. Návrh také odstraňuje notoricky známou chybu vzorových stanov (chybějící definice funkčního období statutárního orgánu).
Současné znění | Navržené znění |
Funkční období členů volených orgánů společenství je 5 let; počíná dnem zvolení do funkce a končí uplynutím funkčního období. Členství ve voleném orgánu dále končí odstoupením z funkce, odvoláním z funkce nebo zánikem členství ve společenství. | Funkční období voleného orgánu společenství je 4 roky. Členství ve voleném orgánu vzniká podpisem závazku k výkonu funkce po zvolení a zaniká uplynutím funkčního období voleného orgánu, jehož je osoba členem. Členství dále zaniká odvoláním, popřípadě na základě odstoupení z funkce; v tom případě k zániku členství dojde uplynutím dvou měsíců od okamžiku, kdy prohlášení o odstoupení došlo právnické osobě. |
lake
Toto ustanovení nepovažuji za šťasné. Když se někdo rozhodne odstoupit, tak další 2 měsíce nic dělat jednoduše nebude. Když někoho odvoláte, tak bude ještě 2 měsíce dělat problémy a naschvály.
Diskutujete o věci, která je pevně stanovena zákonem. V Obchodním zákoníku je to obdobně upraveno skoro dvě desítky let a má to dobrý důvod (§ 66, § 85, § 248). Přečtěte si také § 51 Zákoníku práce. Ta lhůta tam není bezdůvodně. Na odvolání člena statutárního orgánu se ovšem žádná lhůta nevztahuje, to jste si popletl.
lake
Poslední komentáře