Správní poplatek za evidenci změny vlastníka bytu
Potřeboval bych poradit s následující věcí. Vlastníme byt, který jsme získali převodem z družstva někdy v roce 2009. V té době bylo družstvo ještě vlastníkem více než poloviny bytových jednotek v domě a při převodu jsme museli podepsat s družstvem smlouvu o správě, jinak by nám byt nepřevedli.
V roce 2010 proběhlo shromáždění vlastníků jednotek a schválilo mj. nový sazebník správních poplatků, týkající se vlastníků bytových jendotek v němž je poplatek za evidenci změny vlastníka ve výši 5.000 Kč. (Pokud se převádí mezi příbuznými, je částka o dost nižší.)
Letos prodáváme byt a družstvo-správce po nás chce úhradu tohoto poplatku. Zatím jsme ho nezaplatili. Telefonoval jsem pouze s nějakou sekretářkou družstva s tím, že mi poplatek přijde nemravný, protože náklady spojené se změnou v evidenci a vypracováním jednoho vyúčtování navíc v polovině roku jsou řádově menší.
Paní sekretářka mě odzbrojila prohlášením, že realitní kanceláře si taky berou velký poplatek při prodeji bytu. Správce tedy vychází z předpokladu, že když má někdo peníze (a při prodeji je má), je třeba si od něj vyinkasovat výpalné.
A teď co mě zajímá. Opravdu musím tento nehorázný poplatek správci zaplatit? Jak by se tomu dalo bránit?
V předchozím příspěvku dotaz trochu zapadl, tak se zeptám tady.
Správce mi v ročním vyúčtování napočítá částku ve výši 5.000 Kč, kterou mu nyní nezaplatím. Já vyúčtování samozřejmě reklamuji, ale předpokládám, že správce reklamaci neuzná.
Jsem vy chvíli neuznané reklamace, neobrátím-li se na soud, povinen zaplatit? Anebo správce, chce-li částku získat, se musí obrátit na soud a prokázat zde, že mi částku naúčtoval oprávněně?
Vzhledem k tomu, že byt jste dostal do os. vlastnictví, tak si myslím, že vám do prodeje nemůže nikdo mluvit. Je to Váš majetek a vy s ním můžete nakládat jak chcete. Platit pouze poplatky určené zákonem. Myslím, že schválení takového poplatku je v rozporu s dobrým mravem. Vy prodáte, převod bude zapsán do katastru a neuhradíte ten poplatek. Co se bude dít? Myslíte, že to budou vymáhat soudně? Pak se budete soudně bránit. Pokud by byt byl družstva, tak Vám to mohou znepříjemnit, ale tady nemají asi moc šanci. Přepsání majitele není zas tak náročné a za správu bytu od Vás dostávají měsíční poplatek.
A co na tohle Lake? Já sám si tedy úplně jistý nejsem, jakou argumentaci bych zvolil, byť bych poplatek asi rovněž hradit nechtěl.
Je to jednoduché: práva a povinnosti člena SVJ obsahují stanovy (§ 4 ZoVB). Takže tazatel ať se řídí podle platných stanov SVJ.
Nerozumím příliš tvrzení tazatele: „… shromáždění vlastníků jednotek schválilo mj. nový sazebník správních poplatků“. Co tím chce sdělit? Je povinnost k úhradě správního poplatku uvedena ve stanovách, nebo není? Pokud není úhrada „správních poplatků“ výslovně uvededna ve stanovách jako povinnost vlastníka jednotky, pak nevznikla jakýmsi „schválením“ vlastníkovi žádná vymahatelná platební povinnost.
Také nerozumím proč družstvo po něm požaduje nějakou platbu. Tazatel není v právním vztahu s družstvem, nýbrž se SVJ. Takže znovu: ať tazatel nahlédne do stanov.
Pokud snad stanovy obsahují povinnost uhradit „poplatek za evidenci změny vlastníka ve výši 5.000 Kč“, pak jej nejspíše bude hradit nový vlastník po tom, co nabude jednotku do vlastnictví a ohlásí to SVJ:
72/1994 Sb. § 20 (4) Vlastník jednotky je povinen oznámit společenství nabytí vlastnictví jednotky. |
Pokud ve stanovách toto není uvedeno a SVJ sjednalo nějaké úhrady pouze ve dvoustranné smlouvě se smluvním správcem, je to věc pouze mezi SVJ a správcem, která se vlastníka přímo netýká. A bývalého vlastníka se to netýká vůbec.
lake
Ve vztahu se správcem jsem. Mám s ním uzavřenu separátní smlouvu o správě, na jedné straně já, na druhé straně družstvo.
Podpis této smlouvy byl podmínkou pro to, aby mi družstvo převedlo byt do vlastnictví.
Pane Mahdale, mýlíte se. Jste ve vztahu se správcem, ale tím správcem je už delší dobu jiná osoba, než se domníváte Vy.
Okamžikem, kdy SVJ zvolilo svůj statutární orgán, se správy domu ujalo společenství, a to ze zákona. Jakékoliv dříve uzavřené smlouvy o správě se staly vzájemně nevymahatelnými. Jsou obsoletní (nadbytečné), neboť družstvo ztratilo oprávnění vykonávat správu domu. Přečtěte si FAQ, například toto: http://www.portalsvj.cz/…m-vzniku-svj#….
Předmět smlouvy (správa domu družstvem) tedy již neexistuje a družstvo správu již delší čas nevykonává. Je Váš problém, že jste si to neuvědomil a chováte se stále jako nevolník družstva.
Pokud snad smlouva obsahuje i jiné záležitosti, netýkající se správy společných částí domu, jejich platnost zůstává nedotčena. Nic Vám nebrání takovou smlouvu vypovědět a zbavit se i zbytku Vašich nevolnických povinností.
lake
V mnoha případech ale není v SVJ zvolen výbor, družstvo pokračuje jako správce a dokonce je v rejstříku SVJ zapsáno jako pověřený vlastník. Je tomu tak u řady domů v okolí i když všechny byty v nich byly převedeny vlastníkům jednotek. V rejstříku SVJ to lze dohledat.
Levape,
pokud družstvo je v rejstříku zapsáno jako pověřený vlastník, znamená
to, že volba statutárního orgánu SVJ již proběhla. V tom případě
platí to, co jsem napsal: správcem domu ze zákona je SVJ a nevolnická
smlouva s družstvem o správě domu je oboustranně neúčinná a
nevymahatelná.
Pan Mahdal nám nesdělil, zda v jeho případě existuje SVJ a zda zvolilo svůj statutární orgán. Musí si podle toho sám udělat závěr o tom, zda jeho dvoustranná smlouva s družstvem je či není účinná. Podmínky kdy ztrácí účinnost ze zákona jsem mu napsal.
lake
Družstvo vždycky svolává schůzi „společenství vlastníků jednotek“, ale v obchodním rejstříku žádné SVJ nevidím. Takže asi neexistuje?
A pokud je smlouva platná, co z toho plyne? Nikde v ní není napsáno, že když byt změní vlastníka, musím správci zaplatit 5.000 Kč.
Mimochodem, předpokládám, že když nezaplatím, družstvo těch 5000 napíše do vyúčtování. Já vyúčtování reklamuji, oni reklamaci neuznají. Jaký je další postup? Vznikne okamžikem neuznání reklamace povinnost platit a v případě, že platit nechci, musím se obrátit na soud já?
Rovněž mi připadá nepochopitelné, že jste něco takového odhlasovali. Nepíšete nic o tom, kdo by ten poplatek měl platit. Pokud prodávající, tak ho prostě nezaplaťte a uvidíte, co se bude dít. Kupující žádnou smlouvu s družstvem nemá, tak se ho to netýká. Není to poplatek, který by mělo platit SVJ? Pak byste měli zatlačit na výbor, aby smlouvu s družstvem co nejrychleji změnil, nebo vypověděl.
Ještě bych to doplnil otázkou? Potřebujete, aby správce evidenční změnu provedl? Vy přeci prodáte byt a nikdo vám do toho nemá co mluvit. K čemu byste tedy jednal s družstvem? Vy přeci prodáváte byt a žádnou povinnost nemáte. Nový vlastník je povinen oznámit SVJ, že se stal vlastníkem. Jiné povinnosti kolem prodeje vůči SVJ ani správci nejsou. Tak se tím řiďte. Jestli si SVJ dojednalo nějaké poplatky za správu, je to jeho věc. Vy jste na jeho náklady přispíval (podílel se na nich). Jirka
Nad tím jsem taky přemýšlel, ale nic kloudného jsem nevymyslel.
Ve smlouvě o správě stojí něco jako, že v případě změny vlastníka jednotky jsem povinen zajistit přechod práv a povinností plynoucích ze smlouvy o správě na nabyvatele jednotky.
Přechod práv a povinností je něco jiného, než změna v evidenci. Podle mne ani to tam nemá být, ale s tématem to nesouvisí. Prostě to neplaťte a oni musí případně prokazovat vaši povinnost to platit. jsem přesvědčen, že z ničeho nevyplývá. Ten sazebník se nejspíš týká SVJ, protože to potřebuje nějakou evidenci. Vy ne. Členové SVJ by se měli bouřit, ale to už není vaše starost. Jirka
No ono to stojí tak, že družstvo řekne: Buď schválíte tenhle sazebník, anebo vám všem zvedneme paušál za správu domu. A většina lidí zrovna neprodává, takže je jim poplatek za změnu v evidenci ukradený.
Navíc družstvo mělo v okamžiku schvalování více než polovinu hlasů a dodnes má více než čtvrtinu, takže změna správce není snadná.
Pokud jde o plátce poplatku, v sazebníku není napsáno kdo ho má platit, takže tady vidím určitou drobnou díru, jak se platbě vyhnout. Nicméně ta výše poplatku mi přijde naprosto nehorázná, nemravná, protože vůbec neodpovídá nákladům. Navíc u příbuzných je poplatek mnohem nižší, i reálné náklady družstva s přepisem v databázi jsou úplně stejné.
Znovu: V situaci, kdy je družstvo nadpolovičním vlastníkem bytů, nemáte v podstatě jinou možnost. Momentálně už je jenom „nadčtvrtinovým“ vlastníkem, ale já už to dál řešit nebudu, protože jsem byt prodal a budu od nich mít klid.
Opravdu musíte. Vždyť jste si to sami-vlastnici odhlasovali. Mel jste se bránit už tenkrát.
Poslední komentáře