Spoluvlastnictví pozemku
Existuje pozemek, který je ve společném vlastnictví 6 družstev. Členové družstev budou postupně zakládat SVJ, družstva půjdou poté do likvidace. Na konci tohoto procesu bude 15 SVJ, které budou spoluvlastníky zmíněného pozemku. Se správou onoho pozemku jsou dlouhodobé problémy. Naše družstvo a jistě také naše budoucí SVJ nebude mít proto zájem na tom, aby bylo napříště spoluvlastníkem pozemku. Je možné se svého podílu na pozemku při zakládání SVJ nějakým legálním způsobem zbavit? Děkuji.
Pozemek (typicky pod domem, ale může to být i jiný související s domem) se zpravidla uvádí v Prohlášení vlastníka. Tím se stává spol. částí domu, a jeho vlastnictví přechází na nabyvatele bytů; SVJ jej pouze následně spravuje (nevlastní ho).
Vy ale píšete něco jiného – že by snad bylo vlastníkem SVJ (právnická osoba) Na obě varianty upozorňuji pro případ, že jste to myslel jinak než napsal.
SVJ může získat pozemek do vlastnictví jedině převodem (po vzniku SVJ), nikoliv nějak samovolně, jak naznačujete. Nepotřebuje se ho tedy „zbavovat“ a lakonická odpověď na váš dotaz je – prostě uvažovaný převod nerealizovat.
PS: Ještě by mě zajímalo, z pozice koho se ptáte?
Naše bytová družstva sídlí v jednom městě v Západočeském kraji. Je mně jasné, za jakých podmínek může SVJ získat majetek. Zákon přitom stanoví, že SVJ může nabývat majetek a nakládat s ním pouze pro účely správy domu a pozemku. Zkušenost z podobných případů v našem městě ukazuje, že KN zapíše pozemek do (spolu)vlastnictví jednoho či více SVJ, přičemž nijak zvlášť nezkoumá, zda je či není zmíněná podmínka splněna. To nás však nemusí týkat, když o pozemek nebudeme mít zájem. Ve shodě s vaším názorem mám představu, že po vzniku SVJ nebudeme o převod podílu na pozemku usilovat a pozemek rádi přenecháme ve spoluvlastnictví ostatních SVJ. Jak ale píše jeden rádce, pozemek zůstává ve spoluvlastnictví družstev i po dobu jejich likvidace. Mám obavu, že družstvo nemůže být zlikvidováno, pokud je zatíženo podílem na pozemku.
Pokud družstva půjdou do likvidace nemůžou vlastnít žádný pozemek. Musí se tedy nejdříve „zbavit“ pozemku. Vlastnictví pozemku se patrně bude řešit při „psaní prohlášení vlastníka“. Tak si to hlídejte. Prohlášení vlastníka je záležitost původního vlastníka, tedy družstva, družstev. Tomu, že pozemek vlastní 6 družstev nerozumím. 6 družstev je 6 domů na jednom pozemku?
Pozemek sestává z několika navzájem propojených vnitrobloků veřejně přístupných, které jsou obklopeny 15 domy, v současné době ve vlastnictví 6 družstev. Na pozemku jsou umístěny herní prvky (houpačky, kolotoč). Prohlášení vlastníka máme připraveno, o předmětném pozemku se nezmiňuje.
Prohlášení vlastníka se o pozemku vnitrobloků nezmiňuje. To je ovšem zásadní chyba. Taky se může stát, že tam budete v budoucnu mít nějaké další stavby, garáže, parkoviště a pod. Pokud družstva půjdou do lividace, tak se pozemku musí zbavit a co když ten pozemek prodají nějakému developerovi nebo jinému vykutálenému vyč.ránkovi. Pokud je vám to jedno, co tam bude, tak není co řešit. Pokud vám to není jedno, tak byste neměli dovolit, aby pozemek jen tak vyšuměl. Měl by být součásti prohlášení. Družstva mají asi jiný záměr, ale měli byste si dát pozor na to, co se bude dál dít s pozemkem.
- Bruno2: „Na konci tohoto procesu bude 15 SVJ, které budou spoluvlastníky zmíněného pozemku. … Je možné se svého podílu na pozemku při zakládání SVJ nějakým legálním způsobem zbavit?“
To je naprosto nesmyslný dotaz. A je také předčasný.
Nebude přece existovat žádné SVJ, které by bylo nějak „automaticky“ vlastníkem podílu na pozemku. K nabytí podílu na cizím pozemku by napřed musel vlastník nabídnout svůj podíl vašemu SVJ. SVJ by pak mohlo tento podíl nabýt právním jednáním (koupí, směnou, přijetím daru, vydražením), rozhodnutím soudu, nebo děděním.
- Podle 2012/89/§1208/f/1 platí, že do působnosti shromáždění patří udělování předchozího souhlasu k nabytí, zcizení nebo zatížení nemovitých věcí nebo k jinému nakládání s nimi.
- Podíl na pozemku je věc nemovitá.
- Z uvedeného plyne, že k nabytí podílu na pozemku do vlastnictví právnické osoby SVJ by byl nutný předchozí souhlas shromáždění. K tomu by mohlo dojít teprve po vzniku SVJ. Členem shromáždění, oprávněným o této záležitosti hlasovat, budete i Vy.
Proto jsem napsal, že váš dotaz je předčasný. Chcete, aby se budoucí SVJ zbavilo něčeho, co mu možná nikdo nikdy nenabídne.
Justitianus
Poslední komentáře