Spoluvlastníci jednotky-konflikt
Dobrý den, řeším jako většinový spoluvlastník jednotky ve SVJ (dvougaráž-2 spoluvlastníci)konfliktní stav při užívání.Menšinový vlastník přemístňuje a ničí můj majetek,blokuje výjezd z/do garáže (parkování bohužel za sebou)po dobu více než 2 roky, nedodržuje žádné dohody. Vše z důvodu jeho požadavku mého zřeknutí se předkupního práva. Dle §139 Obč.z. jsem svolal jednání o užívání jednotky a hlasováním vyloučil tvůrce problémů z užívání garáže (za finanční náhradu ve výši nájmu obvyklého v místě, se všemi řádnými termíny). Očekávaná protiakce z jeho strany – zablokování vjezdu do garáže nákl.autem proběhla. PČR ani MP nebudou konat, jsme na soukromém pozemku mimo veřejnou komunikaci. Máte někdo s podobnou situací zkušenost a řešení normální právní cestou ? Děkuji za radu, ZTP
Z Vašeho dotazu vyplývá, že (1)existuje jednotka (nebytová – garáž), vymezená takto v budově v katastru nemovitostí, (2)tato jednotka je v podílovém sluvlastnictví 2 osob a že (3)Vy máte „větší“ podíl. Pokud je toto vše pravda, tak i když máte většinový podíl, tak nemůžete menšinovému spoluvlastníku bránit v užívání společné věci. Pokud s ním máte uvedené problémy, doporučuji navrhnout mu zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví vzájemnou dohodou tak, že Vy se stanete vlastníkem celé jednotky a jeho „vyplatíte“. Nebude-li s tím souhlasit (záleží na vyši částky, kterou nabídnete), můžete se s žádostí o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví obrátit na soud a tam doložit jak se menšinový spoluvlastník chová.
"Právník (bez ověření)" se mýlí.
Pojem "hospodaření se společnou věcí" ve smyslu Občanského zákoníku zahrnuje též způsob užívání věci; tedy o tom, zda a za jakých podmínek bude věc pronajata, nebo užívána jen některými z nich, rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů. Při dosažení takto kvalifikované většiny se tomuto rozhodnutí musí menšinoví spoluvlastníci podřídit (§ 139 odst. 2 ObčZ).
Většinovým rozhodnutím spoluvlastníků lze menšinového spoluvlastníka garáže vyloučit z užívání společné věci, samozřejmě pouze za přiměřenou finanční náhradu.
Pan ZTP postupoval striktně podle Občanského zákoníku a využil možností, které mu zákon dává. Vyloučený vlastník má možnost obrátit se na soud.
lake
Myslím, že se právník mýlí. Nebrání většinový vlastník v užívání, ale menšinový.
Asi bych postupoval podobně jako vy, žádal policii o uvolnění vjezdu, žádal o vyjádření, podal trestní oznámení,…
Pokud nemůže policie jednat na soukromém pozemku, přestože ji opakovaně žádá většinový vlastník ( s tím nesouhlasím ), pak jistě může jednat většinový vlastník a jestliže předchozí snaha nemá účinek, pak může nechat třeba odtáhnout vozidla blokující mu vjezd.
Vemte to na trochu jinou situaci. Máte domek, u něj vjezd do garáže a někdo cizí se vám tam postaví. Přece není možné aby vám tam vlastně kdokoliv blokoval výjezd.
V Občanském zákoníku existuje institut „obnovení posledního pokojeného stavu“, hned některý z prvních paragrafů. Na tento případ by se to mohlo vztahovat, snad někdo poví něco konkrétnějšího.
Normální právní cesta jsou zákony, co jiného jste myslel. Lidé by měli vědít, že existuje Občanský zákoník (bible občanského žití), jenomže je nám vtloukáno médii a politiky že se máme spíše zajímat o Lisabon.
Poslední komentáře