Spolek x společenství
Kolega mi právě sdělil, že spolek a společenství je totéž.
Chtěl bych poprosit některého ze zdejších salonních teoretiků o sdělení, zda má pravdu, argumentuje nikoliv právničtinou, ale tím, že slova jsou takřka stejná, vyjadřují, že se lidé spolčují. Vzhledem k jeho profesi pojišťovacího poradce by to vědět měl, má je ve smlouvách.
Kde všude jsou tyto pojmy upraveny (v případě společenství pak i jinde než v ZoVB). Děkuji.
FrantaK
83/1990 Sb., o sdružování občanů, § 19 odst. 2:
„Spolky vzniklé před 1. říjnem 1951 se považují za sdružení již vzniklá podle tohoto zákona, pokud nezanikly. …“
Jsou spolky upraveny někde jinde?
(Pro paní Zinu: To je vše, co jsem zatím v zákonech našel o spolcích. Rád bych zjistil, zda je to skutečně vše, a nebo špatně hledám. Proto jsem zde položil otázku, ano, teoretickou terminologickou otázku zvídavého člověka s maturitou.)
Z většiny otázek je cítit i motivace tazatele k položení otázky. Tedy důvod, proč se o takovou věc zajímá, jak odpověď na otázku ovlivňuje jeho rozhodování apod.
U této otázky motovaci nevidím. Jaký máte důvod zkoumat rozdíly v terminologii? Patrně bude záležet i na kontextu.
Jaký mám důvod zabývat se terminologií? Mám potřebu vzdělávání i po maturitě, v různých oborech mého zájmu, včetně společenských věd a práva.
Tady jsou naopak přispěvatelé, kteří rádi vysvětlují, takže jsem tu správně.
Kladením otázek se vzdělává malé dítě, které nemá jiný přístup k informacím. U člověka, který se chlubí maturitou, lze očekávat, že si najde odpověď na obecnou otázku na internetu.
Bylo by vhodné se začít vzdělávat i v psychologii. Pokud očekáváte odpověď od lidí o nichž tvrdíte, že jsou salonními teoretiky, máte co dohánět alespoň do úrovně znalostí člověka s ukončeným základním vzděláním.
Vážená paní Zino,
ano, maturity celostátně upadají, to máte pravdu. Zajímá-li Vás to, pošlu Vám několik internetových článků. V této věci se obraťte na svého poslance či senátora.
Salonními teoretiky nazval zdejší diskutéry někdo jiný. Jedná se o pojmenování výstižné, nikoliv však hanlivé.
Vážená paní Zino,
psychologové učí, že kladením otázek se vzdělává zvídavý člověk bez ohledu na věk. Někteří nicméně tuto schopnost věkem ztratí.
Sice nevím, k čemu to tazateli je dobré, ale asi jde o jedno a to samé. Encyklopedie cojeco.cz uvádí „spolek – Organizace se samostatnou právní subjektivitou sdružující na základě dobrovolného členství okruh lidí spjatých společnými cíli nebo zájmy a vyvíjející činnost podle přijatého programu a na základě stanov, přijatých zpravidla plénem a schválených příslušným orgánem. – U nás spolky vznikaly již v období počátku kapitalismu a sehrály významnou úlohu v procesu formování novodobého českého národa. V době bachovského absolutismu většinou zanikly; po jeho pádu v roce 1859 nastal velký rozmach spolkové činnosti. Zvláště byly zakládány spolky kulturní (Hlahol, Umělecká beseda), tělocvičné (Sokol) a hospodářské (zemědělské, včelařské, průmyslové)“.
Členství ve společenství vlastníků jednotek není dobrovolné, ale z toho nelze usuzovat vztah mezi obecnými pojmy spolek a společenství. Různých společenství je spousta a členství ve většině (odhadem – nemám na to důkazy) z nich dobrovolné je.
Společenství vlastníků jednotek je pojem definovaný zákonem a vůbec to automaticky neznamená, že má všechny běžné vlastnosti společenství. Kdyby v zákoně bylo definováno „Spolek vlastníků jednotek“, tak by členství také nebylo dobrovolné, i když obecně členství ve spolcích dobrovolné bývá.
Poslední komentáře