Společný zástupce
V domě máme jednotku která má 19 spoluvlastníků. Chceme stanovit společného zástupce a vycházíme z toho, že zmocnění vychází z plné moci (tudíž se nejedná o zvolení např. hlasováním). V tom případě:
- Plná moc musí být od všech 19 spoluvlastníků, nebo stačí např. nadpoloviční většina?
- Může společný zástupce vůbec hlasovat za spoluvlastníky, kteří ho nezmocnili plnou mocí? A opět, platí nějaké kvórum?
- Odvolání plné moci, na což má každý právo – končí tím automaticky i společný zástupce?
Děkuji za rady. Jars.
§1185 - Společného zástupce si stanoví oni, ne SVJ.
§1128 - Zvolí si zástupce většinou hlasů (vzhledem k jejich podílům), ale pozor na §1129 (2/3 pro podstatná ??? rozhodnutí s vlivem na jednotku). Podobně by měli postupovat i při hlasování, to jest že si to takovým kvorem mezi sebou rozhodnou a zástupce pak hlasuje podle toho, ale o to se už SVJ nestará, to si zodpovídají mezi sebou.
Samozřejmě že s volbou nemá SVJ nic společného. Jedná se o § 1185
(2) „Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude
vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí
i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění.“
Ale:
Zmocnění se provádí plnou mocí.
Plná moc platí jen ve vztahu zmocnitel / zmocněnec.
Jak tedy může být někdo, kdo plnou moc nedá, přehlasován (§ 1128, 1129)?
Nebo se tedy svolá jakési shromáždění jednotky, na kterém se odhlasuje
zástupce, pořídí zápis a zástupce funguje. Jak se ale pak dá,
v případě potřeby, odvolat? Zase svoláním shromáždění – za jakých
podmínek, kým,…? Vlastní činnost už je jasná – popisuje ji i lake.
Děkuji Jars.
- Podle ustanovení § 1116 NOZ platí, že že vzhledem k věci jako celku, se spoluvlastníci považují za jedinou osobu a nakládají s věcí jako jediná osoba.
- Podle ustanovení § 1115 NOZ platí, že ustanovení o spoluvlastnictví se použijí přiměřeně i pro společenství jiných věcných práv.
Není ovšem zřejmé, čím se řídí jiná práva než věcná. Paskvil NOZ to bohužel neříká jednoznačně. Možná, že k udělení zmocnění ve věci závazkových práv je nutné právní jednání každého ze spoluvlastníků jednotlivě. Nevím. Bohužel, NOZ je paskvil, zkombinovaný z patnácti různých právních úprav.
Jediné, co je mi jasné, je způsob rozhodování spoluvlastníků mezi sebou. O společném zástupci budou hlasovat obdobně jako o osobě správce, to jest prostou většinou všech spoluvlastníků:
89/2012 Sb. Správce společné věci § 1134 O volbě a odvolání správce rozhodují spoluvlastníci stejně jako o záležitostech běžné správy. |
lake
Mohu se tedy zeptat jak bude prakticky vypadat hlasování když: Máme 43 jednotek/bytů – jednotlicvi i SJM 1 garáž/jednotka (podíl jak cca 15 bytů) – kde mají někteří vlastnící podíl + developer neprodaná stání
Řeším jen garáž, SJM je jasné. Původně jsem jim podíly garáže přičítaly k jejich podílům bytů. Teď si budou muset zvolit společného zástupce a ten obdrží hlasovací lístek a dle svého uvážení bude hlasovat.
Problémy:
- pokud by se nedohodli – přijdeme o velký hlasovací podíl, který by mohl rozhodnout i usnášení schopnosti
- během hlasování se někomu nebude líbit jak společný zástupce hlasuje a bude chtít vzít plnou moc zpět – pokud to neudělá většina tak je to asi jedno
Jak to řešíte vy? Píšu to správně?
Trochu bokem: jako první bod přijmeme nové stanovy, které to takto požadují. Musí již následující body být hlasovány podle nových stanov?
Děkuji
Poslední komentáře