Společné prostory, chodba
Dobrý den, jsou nějaké normy týkající se požárních únikových cest u bytových domů? Sousedka má na chodbě jako jediná na patře dost velký botník,kočár nám nevadí to chápem, ale velký botník je moc. Jak jinak postupovat? Děkuji
ano, vyhláška o požární prevenci. Na únikové cestě nesmí být žádný hořlavý materiál a nesmí se zužovat šířka únikové cesty.
Dobrý den, zkoušela jsem najít ve vyhlášce něco o tom,zda může být botník na chodbě, ale nikde jsem to nevyčetla. Jelikož máme v domě důležitého rýpala, potřebovala bych to něčím podložit, poradíte mi, kde přesně toto hledat?
děkuji
V domě nemáte žádného rýpala. Dům musí splňovat všechny požadavky protipožárního zabezpečnení domu. K těmto požadavkům patří volné únikové cesty, tj. chodby bez botníků, skříní a jiných odložených nesmyslů. Váš botník na chodbě nemá co dělat Zeptejte se hasičů, hasiči vám to vysvětlí.
Vážení, obecně se vychází ze stavební projektové dokunentace, jejíž součástí je i požární řešení stavby.
Nemáte-li takovou dokumentaci, jedná se o starší stavbu, měli by jste 1× ročně provádět revize požárních zařízení, součástí této revize, pokud ji provádí solidní firma-revizní technik, je i požárně bezpečnostní prohlídka stavby-domu ve společných částech domu – chodby, schodiště, sklepy, půda, strojovna výtahu, prádelna, mandlovna apod.
Není-li dům vybaven požárním zařízením, je možné uskutečnit pouze preventivní požárně bezpečnostní prohlídku.
Obecně doporučuji vybavit minimálně chodby přenosnými hasícími přístroji alespoň u elektrorozvaděčů.
Bližší informace najdete v zákoně o požární ochraně a jeho prováděcí vyhlášce, vždy konzultujte s odbornou firmou. SVJ je vždy posuzováno jako právnická osoba. Postupuji výběr textu:
Výběr z VYHLÁŠKY č.246/2001 Sb. Ministerstva vnitra ze dne 29. června 2001 o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci) Ministerstvo vnitra (dále jen „ministerstvo“) podle § 101 písm. a) stanoví k provedení § 6b, § 11 odst. 8, § 15 odst. 2, § 16 odst. 4, § 17 odst. 5 a § 31a zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění zákona č. 425/1990 Sb., zákona č. 40/1994 Sb., zákona č. 203/1994 Sb., zákona č. 163/1998 Sb., zákona č. 71/2000 Sb. a zákona č. 237/2000 Sb. (dále jen „zákon“):
ODDÍL PRVNÍ VYBAVENÍ PROSTOR PRÁVNICKÝCH OSOB A PODNIKAJÍCÍCH FYZICKÝCH OSOB VĚCNÝMI PROSTŘEDKY POŽÁRNÍ OCHRANY A POŽÁRNĚ BEZPEČNOSTNÍMI ZAŘÍZENÍMI [K § 6b písm. c) a d) zákona]
§ 2 Základní požadavky
(1) Množství, druhy a způsob vybavení prostor a zařízení právnických osob a fyzických osob vykonávajících podnikatelskou činnost podle zvláštních předpisů (dále jen „podnikající fyzické osoby“) věcnými prostředky požární ochrany a požárně bezpečnostními zařízeními vyplývá z požárně bezpečnostního řešení stavby,4) nebo z obdobné dokumentace, která je součástí projektové dokumentace ověřené stavebním úřadem podle zvláštního právního předpisu5) nebo je stanoveno v jiném právním předpisu.6)
(2) Množství, druhy a způsob vybavení prostor a zařízení právnických osob a podnikajících fyzických osob věcnými prostředky požární ochrany a požárně bezpečnostními zařízeními stanovené podle odstavce 1 může být rozšířeno (např. na základě schváleného posouzení požárního nebezpečí nebo stanovení podmínek požární bezpečnosti).
(3) Druhy věcných prostředků požární ochrany se rozumí
- hasicí přístroje (přenosné, přívěsné a pojízdné),
(4) Druhy požárně bezpečnostních zařízení7) se rozumí
- zařízení pro usměrňování pohybu kouře při požáru (např. zařízení pro odvod kouře a tepla, zařízení přetlakové ventilace, kouřová klapka včetně ovládacího mechanismu, kouřotěsné dveře, zařízení přirozeného odvětrání kouře),
- zařízení pro únik osob při požáru (např. požární nebo evakuační výtah, nouzové osvětlení, nouzové sdělovací zařízení, funkční vybavení dveří, bezpečnostní a výstražné zařízení),
- zařízení pro omezení šíření požáru (např. požární klapka,
požární dveře a požární uzávěry otvorů včetně jejich funkčního
vybavení, systémy a prvky zajišťující zvýšení požární odolnosti
stavebních konstrukcí nebo snížení hořlavosti stavebních hmot, vodní
clony, požární přepážky a ucpávky),
(5) V prostorách a zařízeních právnických osob a podnikajících fyzických osob, u nichž nebylo stanoveno množství, druhy a způsob vybavení věcnými prostředky požární ochrany a požárně bezpečnostními zařízeními podle odstavce 1 nebo 2, popřípadě nelze-li toto prokázat, se zabezpečují a instalují alespoň
- na každých započatých 200 m2 půdorysné plochy podlaží objektu přenosné hasicí přístroje obsahující hasivo s celkovou hasicí schopností8) nejméně 13 A (pro požáry látek v tuhém stavu, zejména organického původu, jejichž hoření je obvykle provázeno žhnutím), nebo
- na každých započatých 200 m2 půdorysné plochy podlaží objektu přenosné hasicí přístroje s celkovou hasicí schopností nejméně 70 B (pro požáry hořlavých kapalin nebo hořlavých látek přecházejících do kapalného stavu), nebo
- pokud nejsou na typových štítcích hasicích přístrojů uvedeny hodnoty jejich hasicí schopnosti, jeden přenosný hasicí přístroj na každých započatých 200 m2 půdorysné plochy podlaží objektu, přičemž jmenovité množství náplně hasicího přístroje musí odpovídat nejméně některé z těchto hodnot: 9 litrů vody, 6 litrů vodního roztoku pěnidla, 6 kg halonu nebo jiného ekvivalentního hasiva, 6 kg hasicího prášku nebo 5 kg oxidu uhličitého (CO2).
(6) V případech, kdy počet přenosných hasicích přístrojů odpovídá požadavkům podle odstavce 5, ale hasicí přístroje nejsou dostupné pro celou posuzovanou plochu (např. stavební rozdělení prostoru na více dispozičně nepropojených místností) nebo nelze použít pouze jeden druh hasiva, instaluje se nejméně jeden přenosný hasicí přístroj pro každý takto oddělený prostor nebo nejméně jeden přenosný hasicí přístroj s potřebným druhem hasiva.
§ 3 Umístění hasicích přístrojů
(1) Umístění hasicích přístrojů musí umožňovat jejich snadné a rychlé použití.
(2) Hasicí přístroje se umísťují tak, aby byly snadno viditelné a volně přístupné. Je-li to nezbytné (např. z provozních důvodů), lze hasicí přístroje umístit i do skrytých prostor. V případech, kdy je omezena nebo ztížena orientace osob z hlediska rozmístění hasicích přístrojů (např. v nepřehledných, rozlehlých nebo skrytých prostorách) se k označení umístění hasicích přístrojů použije příslušná požární značka9) umístěná na viditelném místě.
(3) Hasicí přístroje se umísťují v místech, kde je nejvyšší pravděpodobnost vzniku požáru nebo v jejich dosahu. Volba druhů a typů přenosných hasicích přístrojů se provede v závislosti na charakteru předpokládaného požáru, vyskytujících se hořlavých látkách nebo provozované činnosti; přitom musí být vyloučeno, že bude v případě potřeby použit hasicí přístroj s nevhodnou hasební látkou.
(4) Přenosné hasicí přístroje se umísťují na svislé stavební konstrukci a v případě, že jsou k tomu konstrukčně přizpůsobeny, na vodorovné stavební konstrukci. Rukojeť hasicího přístroje umístěného na svislé stavební konstrukci musí být nejvýše 1,5 m nad podlahou. Hasicí přístroje umístěné na podlaze nebo na jiné vodorovné stavební konstrukci musí být vhodným způsobem zajištěny proti pádu.
Matějka
Poslední komentáře