společné prostory
Mám tento dotaz-v našem SVBJ je přibližně 50 vlastníků – 5 vchodů.V suterénu jsou místnosti,které používají někteří z vlastníků k soukromým účelům.Uvedu příklad – v jedné místnosti je tzv.pracovní dílna,v druhé domácí drůbež,ve třetí soukromý nábytek,ve čtvrté televize,kde si 3–4 lidé sedí,popíjejí dívají se na televizi,jsou v důchodu atd.Takových místností,ke kterým mají klíče jen vymezený počet lidí,většinou jen jeden,ostatní tam nesmí,je poměrně dost,v každém vchodu 2 nebo tři.Samozřejmě,že se tam čerpá topení,elekřina,popř,voda a to ovlivňuje výdaje za společné prostory dost významným způsobem.Vedení Společenství tyto okolnosti přehlíží,nehodlá je řešit,ti lidé léta nic neplatí,pouze náklady za svůj oficielní byt a výdaje jsou rozpočítávány do společných nákladů.kteří zaplatí všichni nájemníci stejnou částkou.Pro většinu lidí,kteří nejsou preferování v tom smyslu,že by měli místnosti navíc,ke svému bytu,jsou tyto výdaje něčím,co jim nenáleží,když někdo něco užívá,měl by za to platit,třeba i symbolickou částkou a přispívat do splečného rozpočtu fondu oprav.Tuto věc nikdo neřeší – zatím-a předsedovi se do toho ani nechce,zřejmě proto,že je pro něho poměrně těžké po mnoha letech říct – „kamaráde,užíváš společný prostor,své výdaje musíš zaplatit“.Domnívám se,že v době,kdy každá koruna je dobrá,dům je ve špatném stavu,by tohle falešné kamarádství vůbec nemělo existovat.Jaká je možnost řešení?Existuje předpis,který vymezuje používání společných prostor?Děkuji za odpověď.Koloděj František
Jaká je možnost řešení?
Možnost je jako obvykle:
(1) Obraťte se na výbor a požádejte, aby tato záležitost byla zařazena na program následujícího shromáždění. Tam odhlasujete pravidla závazná pro všechny a přikážete výboru, aby zajistil jejich plnění.
(2) Nebude-li tímto způsobem zjednána náprava, obraťte se na soud. Máte na výběr:
- jako přehlasovaný vlastník budete požadovat, aby soud nahradil chybějící vůli společenství svým rozhodnutím;
- budete po některých členech SVJ požadovat vydání bezdůvodného obohacení
- opřete svůj nárok o § 137 odst. 1 občanského zákoníku.
Zvolit správnou právní cestu může být komplikované, k tomu viz rozsudky Nejvyššího soudu 25 Cdo 2616/99, 22 Cdo 1499/2006 a nálezy Ústavního soudu sp. zn. II. ÚS 471/2005 a I. ÚS 383/2005.
Existuje předpis,který vymezuje používání společných prostor?
Zákon o vlastnictví bytů neřeší neoprávněné užívání společných prostor, takže analogicky podle Občanského zákoníku. O způsobu využití či pronájmu rozhoduje společenství. Může to být upraveno prohlášením vlastníka. Shromáždění může tuto pravomoc přenést na výbor (stanovami nebo usnesením shromáždění). Nebo na jinou osobu, např. na realitní kancelář, půjde-li o pronájem a pokud se tak usnesete.
Viz též právní věty v uvedených rozsudcích a nálezech.
lake
„požádejte, aby tato záležitost byla zařazena na program následujícího shromáždění“
To by mělo platit i pro požadavky vznesené v průběhu shromáždění:
(a) shodně s panem lake mám i v takové situaci za to, že záležitosti předkládané vlastníkem by měly být řešeny na následujícím shromáždění, nevyřešil-li ji mezitím výbor nebo vlastník sám,
(b) stačí, aby požadavek na projednání vznesl jeden vlastník.
Chápu, že by SVJ rádo nějaké náklady zpět – ale pozor, aby se z toho nestal pronájem, to by mělo daňové konsekvence pro všechny vlastníky.
Poslední komentáře