společenství vlastníků
Dobrý den,
prosím o radu jak postupovat, aby v domě bylo zřízeno společenství vlastníků. Předmětný dům jsme asi před 15 lety koupili do společného vlastnictví od města, kdy každý nájemník vlastnil ideální 1/6 domu. Asi před rokem a půl proběhla změna smlouvy, a to do vlastnictví podílového, kdy smlouva byla zaregistrována na katastrálním úřadě. Od té doby NIC! Nikdo nemá zájem o svolání 1. shromážnění včetně dalších kroků, jako je registrace na soudě či zřízení společného účtu. Zatím všichni posílají peníze na soukromý účet jednoho z nájemců, ale vyúčtování za loňský rok nebylo zpracováno, voda se neúčtuje a je otázkou času, kdy nám dům spadne na hlavu. Co byste radil, jak posupovat, pokud ostatní vlastníci bytů nemají zájem na správě domu a řešení této záležitosti.
Dobrý den, koupili jste dům do společného podílového vlastnictví. Dále píšete, že že proběhla změna do (opět?) podílového vlastnictví. Jak tomu máme rozumět? G.X.
Omlouvám se, pokud jsem se nevyjádřila přesně, ale dům byl odkoupen od města před 15 lety do společného vlastnictví, kdy každý byt vlastnil 1/6 nemovitosti. Před více než rokem byla změněna forma vlastnictví,kdy byla zaregistrována nová smlouva, kdy každý nájemník je vlastníkem předmětného bytu a dále vlatníkem 1/6 nebytových prostor. Mám za to, že od zavkladování nové smlouvy na katastrálním úřadu vzniklo rovněž společenství vlastníků, kdy je nutno učinit další kroky. Ty však ostatní majitelé bytu nechtějí. Je nějaká možnost je k tomupřimět a donutit? Kam se můžu obrátit??
Vážená/ý „Anonymous“,
pokud máte smlouvu do podílového vlastnictví, tak nevzniká společenství. Podílové vlastnictví se řídí Občanským zákoníkem.
Společenství vzniká pouze v domech, na základě ustanovení zákona č.72/1994 Sb., v platném znění, kde je vypracováno „Prohlášení vlastníka“ a jsou převedeny jednotky do osobního vlastnictví.
Matějka
Dobrý den, loni v květnu jsme koupili byt, v domě o šesti bytových jednotkách, zároveň s naší koupí bytu se prováděl přepis na tyto jednotky, takže tedy máme „prohlášení vlastníka“. Od té doby se ale dál nic neděje. Můžete mi poradit jak postupovat v případě že by jsme chtěli vytvořit společenství vlastníků, co je k tomu potřeba, koho máme kontaktovat, a kolik nás to bude stát?
Vážená Kat.tomasková,
odpověď na vaši otázku najtete v ustanovení zákona č.72/1994 Sb. v platném znění, a dále prosím pročtěte na dané téma záložku „diskuse“. Již zde bylo diskutováno.
Po té se opětovně zde ptejte k jednotlivým nejasnostem.
Matějka
když to tak pročítám, v jednom komentáři se hovoří o tom, že je ze zákona dána lhůta do kdy by se od „prohlášení vlastníka“ mělo založit SVJ, je to tak?
Vážená paní, je to tak ale ne od „Prohlášení vlastníka“, ale od doby převodu jednotek s tím, že jsou již tři vlastníci. Jedná se o bezzubé ustanovení, jelikož sankci je možné uděli pouze ve správním řízení. Neznám případ, kdy by se tak stalo.
Matějka
Je to popsáno v Zákoně o vlastnictví bytů, nahoře pod záložkou Legislativa.
Věnujte pozornost § 9, zejména odst (3) a (8), libůstkou pro otálející je pak odstavec (9).
G.X.
Poslední komentáře