Soudní poplatky

Vložil AnazuZ, 6. Prosinec 2012 - 8:32 ::

Dobrý den, mám takový dotaz. Máme v domě nevyměněné vodoměry, 2 roky propadlé ověření. (skončilo v r. 2010) Podle těchto vodoměrů se voda i nadále rozpočítává majitelům bytů. Správce nemovitosti,vedení družstva, chce výměnu všech vodoměrů nechat odhlasovat na společné schůzi. Brání se tím, že vodoměry v bytech jsou věc každého vlastníka bytu a proto se o tomto musí nechat hlasovat. Chtěla jsem se zeptat, když výměna vodoměrů neprojde, a bude většina proti a dala bych vedení SVJ nebo družstva k soudu, chtěla jsem se zeptat: Kdo zaplatí soudní poplatky tzn. právníky, poplatky soudu atd.? Může to vedení SVJ nebo družstva platit ze společných peněz? Moc děkuji za odpověď.

AnazuZ

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Krobot (bez ověření), 9. Prosinec 2012 - 0:13

    Měřidla vody v bytech mají třídu přesnosti A a odchylka od obchodního mokroběžného vodoměru vodáren běžně činí 10 – 20%. Vodoměry, které v našem BD používáme měly nové odchylku 8% a po 11 letech mají 13%. O co Vám jde jsem nepochopil.

    Vložil lake, 9. Prosinec 2012 - 3:15

    Pane Krobote, takzvaná „třída přesnosti“ se u vodoměrů nepoužívá už od r. 2006. Psal jsem o tom zde: http://www.portalsvj.cz/…odber-vody-0#….

    Píšete, že jste nepochopil o co tazatelce jde; přečtěte si tedy úvodní příspěvek. Jde jí o to, že k rozúčtování vody jsou používána neověřená měřidla. S jejich třídou přesnosti to ovšem naprosto nijak nesouvisí.

    Tazatelka má bohužel problém s porozuměním triviální skutečnosti, že není oprávněna se soudně domáhat, aby SVJ nakoupilo a instalovalo v domě vodoměry. Žádný celostátně platný předpis totiž nestanoví, že domovní rozvod vody by měl být povinně vybaven vodoměry. Takže rozhodnutí závisí výhradně na výboru, popř. na většinovém rozhodnutí shromáždění. Tazatelka se samozřejmě může domáhat toho, aby neověřená měřidla nebyla používána při rozúčtování. V tom má jistě šanci uspět u soudu.

    lake

    Vložil lake, 6. Prosinec 2012 - 9:51

    Tvrzení: „Brání se tím, že vodoměry v bytech jsou věc každého vlastníka bytu a proto se o tomto musí nechat hlasovat. "
    Tento názor je zmatečný. Naopak platí, že jsou-li vodoměry v bytech věc každého vlastníka bytu, není SVJ vůbec oprávněno se k nim vyjadřovat ani hlasovat o nich, ani je vyměnit bez výslovného souhlasu každého vlastníka jednotky. Případné "usnesení“ o těchto vosdoměrech by mělo smysl jen pokud se tak usnesou všichni. Jinak bude absolutně neplatné pro rozpor se zákonem.

    SVJ samozřejmě může hlasovat o tom, že na odbočkách ze společného rozvodu vody umístí vodoměry, které budou buď ve vlastnictví SVJ, nebo budou společným technickým zařízením domu (to pouze se souhlasem všech). S vodoměry ve vlastnictví jednotlivých VJ to ovšem namá naprosto nic společného.

    • Pokud „dáte k soudu“ družstvo, uhradíte jistě všechny poplatky, náklady protistrany a náklady na Vašeho právníka Vy sama. Nejste aktivně legitimována vůči družstvu, neboť s ním nejste v právním vztahu.
    • Pokud „dáte k soudu“ SVJ, zaplatíte opět všechny náklady, neboť budete ve sporu neúspěšná. Rozhodování o pořízení vodoměrů do vlastnictví SVJ je běžným rozhodováním o hospodaření se společnou věcí. Nejedná se o důležitou záležitost ve smyslu § 11 odst. 3 ZoVB; nejste tedy ve věci aktivně legitimována a nemáte z8konné oprávnění obrátit se na soud.

    lake

    Vložil AnazuZ, 6. Prosinec 2012 - 10:45

    Pane lake,
    dovolím si s Vámi nesouhlasit, a to v tomto.
    Cituji "Naopak platí, že jsou-li vodoměry v bytech věc každého vlastníka bytu, není SVJ vůbec oprávněno se k nim vyjadřovat ani hlasovat o nich, ani je vyměnit bez výslovného souhlasu každého vlastníka jednotky. Případné "usnesení“ o těchto vosdoměrech by mělo smysl jen pokud se tak usnesou všichni. Jinak bude absolutně neplatné pro rozpor se zákonem."

    Ohledně vodoměrů a jejich vlastnictví jsem psala přímo na ČMI a dostala tuto odpověď:
    Vážená paní .......,
    podle zákona č. 505/1990 Sb., o metrologii, v platném znění, platí, že uživatel (subjekt) je povinen používat stanovené měřidlo platně ověřené – viz § 23 odst. 1 písm. b) zákona. Je tedy pouze otázkou, kdo je tímto uživatelem. Je třeba zdůraznit, že „uživatel“ nemá nic společného s vlastnictvím měřidla apod. Tímto uživatelem je podle mého vnímání právní úpravy metrologie ten subjekt, který indikace měřidla použil s významem dle § 3 odst. 3 zákona o metrologii, tedy například pro závazkový vztah. V praxi to znamená, že je-li na jedné straně jako subjekt ve smyslu § 1 zákona o metrologii účtující dodanou vodu uživateli či vlastníku bytu, bytové jednotky, pak on je tím uživatelem či subjektem odpovědným za to, že měřidlo je platně ověřené. Jestli náklady spojené s ověřením vodoměru (a demontáží původního a montáží jiného) na někoho potom přeúčtuje nebo nikoli je věc jiná. Bytové družstvo či SVJ je subjekt s právní subjektivitou a protože on přeúčtovává vodu dodanou od vodárny dál, je on odpovědný za to, že příslušné vodoměry budou ověřeny.
    Ještě chci dodat, že není možné ani třeba ve stanovách SBD ošetřit cokoli v rozporu s právním předpisem, takže ustanovení, že za ověření bytových vodoměrů odpovídá uživatel bytu je irelevantní – nelze uzavírat úmluvy jsoucí v rozporu se závazným právním předpisem.
    Dále Vás ještě upozorňuji na § 18 písm. a) zákona o metrologii, podle kterého jsou subjekty povinny vést seznam jimi užívaných stanovených měřidel podléhajících ověření (což vodoměry na teplou i studenou vodu jsou) a předkládat je k ověření.
    S pozdravem

    Ing ......

    Vložil lake, 6. Prosinec 2012 - 16:18

    Paní Anazuz, omlouvám se za informační šum: má původní odpověď na tomto místě nedávala smysl.

    lake

    Vložil AnazuZ, 6. Prosinec 2012 - 16:34

    Pane lake, omluva přijata.

    Vložil lake, 6. Prosinec 2012 - 17:04

    Děkuji. Píšete: "Pane lake, my oba shodně víme, že je to zákonná povinnost ..."
    Naopak vím, že není zákonná povinnost vyměnit či dát metrologicky ověřit vodoměry. Neznám právní předpis, který by něco takového ukládal družstvu, společenství nebo vlastníkovi jednotky. Proto jsem vám napsal, že domáhat se takového výsledku soudně by znamenalo Váš neúspěch ve sporu.

    Ten, kdo použil náměry neověřených měřidel, se tím dopustil správního deliktu. S tím je spojena sankce (pokuta) ve výši do 1000000 Kč. Ovšemže jenom v případě, že to někdo na rozúčtovatele "práskne".

    lake

    Vložil AnazuZ, 6. Prosinec 2012 - 17:51

    Pane lake,
    ale je to povinnost daná zákonem.:-D

    Viz zákon 505/1990 Sb o metrologii
    §1 účelem zákona je úprava práv a povinností fyzických osob, které jsou podnikateli a právnických osob (subjektů) a orgánů státní správy, a to v rozsahu potřebném k zajištění jednotnosti a správnosti měřidel a měření.
    §3 odstavec (3)a)

    a viz. příloha vyhlášky 345/2002 Sb. bod 1.3.9 Měřidla protečeného množství vody
    a) na studenou vodu 6 roků
    b) na teplou vodu 4 roky
    e) vodoměry na studenou a teplou vodu, používané pouze k rozúčtování nákladů konečným spotřebitelům. 5 roků

    Z čehož plyne, pane lake,že je to povinnost subjektů, protože tyto subjekty tuto vodu rozpočítávají konečným spotřebitelům, správnost a jednotnost těchto měřidel zajistit.
    Takže když přijde kontrola, a bude žádat předložení ověření vodoměrů, tak ji bude muset předložit družstvo, či SVJ protože je to JEHO zákonná povinnost a jsou právními subjekty zapsanými v OR.
    Takže až tyto právní předpisy otevřete, tak se v nich tuto povinnost dočtete !!!

    Vložil astax (bez ověření), 6. Prosinec 2012 - 19:30

    AnazuZ, utápíte se v omylu, společenství není zapsáno v Obchodním rejstříku.

    Vložil lake, 6. Prosinec 2012 - 21:01

    Paní Anazuz,
    dvakrát jsem Vás upozormnil na Váš chybný názor. Teď to tedy opakuji potřetí. V předpisech, které jste vyjmenovala, nenajdete ani čárku o údajné povinnosti SVJ pořídit si ověřená měřidla.

    Vaše fantazie že jde o „povinnost“ nemá žádný právní podklad. Pletete si veřejnoprávní zákonnou povinnost (nepoužívat v závazkových vztazích neověřená měřidla) s povinností nakoupit nová (ověřená) měřidla. SVJ takovou povinnost nemá. Požadavku zákona lze vyhovět i jinak.

    Pokud SVJ či družstvo poruší svou veřejnoprávní povinnost, udělí mu za to pokutu Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví. To je vše. Nikdo nemůže společenství či družstvu nařídit povinný nákup vodoměrů. Ani Úřad ne. Tím spíše ani Vy takové oprávnění nemáte.

    Můžete se pouze domáhat (negatorní žalobou), aby se SVJ zdrželo provádění rozúčtování podle náměrů neověřených měřidel. Na soud byste se ovšem mohla obrátit pouze jako přehlasovaný vlastník (tedy po tom, co byla věc předložena k rozhodnutí shromáždění). Potom se Vašem domě bude nejspíše rozúčtovávat podle směrných čísel potřeby vody, nikoliv podle náměrů vodoměrů.

    lake

    Vložil AnazuZ, 6. Prosinec 2012 - 16:00

    pane lake,

    psala jsem, že jsem se dotázala přímo na ČMI (český metrologický institut)
    Takže to nějákej ouřada není !!!

    Dále mi nepiště nic o mozku, protože z odpovědi jasně vyplývá, kdo je za ty bytové vodoměry odpovědný - právnický subjekt /družstvo, SVJ/.

    Takže pane lake,
    dovysvětlím:
    Družstvo (SVJ) nám rozúčtovává vodu, podle neověřených vodoměrů. Když jsem došla na družstvo (SVJ), s tím, že se tu rozpočítává voda podle neověřených neplatných vodoměrů, a že vodoměry měly být již vyměněny, nebo ověřeny, tak mi bylo řečeno, že bytový vodoměr, je pouze podružný, a že je to věc každého vlastníka bytu, v jakém stavu vodoměr má. A že to záleží čistě na něm, jestli si vodoměr vymění či nevymění. A že družstvo či SVJ nemůže nikoho do ničeho v tomto směru nutit. Když jsem argumentovala tím, že to není věc vlastníka bytu, ale je to věc družstva či sdružení vlastníků jednotek, bylo mi odpovězeno, že je to pouze podružný vodoměr.
    Argumentace vyhláškou, ani zákonem družstvo ani SVJ absolutně nezajímala.
    Nikdo si ten zákon či vyhlášku ani neotevřel, nepřečetl a neobtěžoval se, cokoliv si zjitit, přečíst atd.
    Prostě družstvo toto neuznalo, ani SVJ a bylo mi řečeno (milostivě), že se to navrhne jako bod na schůzi, formou hlasování zda-li vyměnit či nevyměnit hromadně bytové vodoměry. Pokud to neprojde, tak tento stav setrvá dál, a pojede se další rok bez ověřených vodoměrů.

    Pane lake, my oba shodně víme, že je to zákonná povinnost, ale jak se chcete bránit vůči družstvu či SVJ v mém případě, když se vám na vedení vysmívají do obličeje? A tvrdí vám, něco, co není pravda?? A vypoklonkují vás ze dveří s tím: tak si vyměňte svůj vlastní vodoměr, a bude klid?

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 6. Prosinec 2012 - 16:09

    musíte vyúčtování, které bylo provedeno na základě těchto vodoměrů vyreklamovat jako neplatné – to by mělo pomoct

    Vložil AnazuZ, 6. Prosinec 2012 - 16:26

    To jsme zkoušeli, Dostali jsme jednotlivé náměry, a výši celkové faktury z vodárny (tabulky a čísla v excelu) Matematicky to bylo správně vypočítáno, ale když jsme namítli, že jsou neplatné vodoměry, bylo nám řečeno jak jsem psala výš – že vodoměry jsou každého věc.

    Vložil rada (bez ověření), 6. Prosinec 2012 - 20:16

    tak si je klidne stacejte, mente podle potreby…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".