Smlouva na odmenu vyboru SVJ
Prosim vas nekoho, hledam smlouvu na odmenovani vyboru SVJ. Kazda verze, kterou jsem nasla je samozrejme jina, nemuzu se v nich zorientovat tak, aby smlouva byla jednoducha. Kdyz jsem ji davala dohromady, z kazde verze vzala cast, o ktere jsem si myslela, ze tam patri, tak z toho byl almanach na 10 listu. Nevim co z toho vyhodit, co ponechat, co je a neni dulezite. Zkousim tedy jednodussi cestu, prosim vas, mate nekdo moznost mi poslat vzor jednoduche a hlavne s obsahem toho, co tam ma byt. Dekuji predem.
Poslala jsem na Vas mail svuj kontakt, ale vratilo se mi to jako nedorucitelne.Tak to zkusim tady : xx.Alexandra@seznam.cz
A co od té smlouvy očekáváte? Obvykle je ve stanovách určeno, že členům výboru náleží za výkon funkce odměna, jejíž výši schvaluje shromáždění. K tomu žádná smlouva není potřeba. Pokud výši odměny shromáždění určilo, o zbytek by se měl(a) postarat účetní.
Ze by zadna smlouva nebyla potreba asi nebude pravda, protoze jsem kontaktovala odborniky a napsali mi tohle :
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Smlouvu (ať už dohodu o provedení práce nebo smlouvu o výkonu funkce) pro výbor naopak musíte mít, na základě toho je pak výboru vyplácena odměna. A výši odměny je třeba schválit na shromáždění.
Proto ji potrebuji a shanim. Bartova
Paní Bártová,
správně Vám již odpověděl Zdenek22.
Sice něco citujete, ale tam není žádná odvolávka na předpis, podle kterého by smlouva na výplatu odměny člena výboru musela být. Ta odvolávka na předpis tam není proto, protože povinnost uzavřít smlouvu na výplatu odměny členům výboru neexistuje.
Můžete zde uveřejnit odvolávku na zdroj? Určitě to nebudou odborníci, když Vám nabízí i DPP. DPP na výkon funkce nemůžete mít, tam by se jednalo o porušení zákona, protože byste krátila daň, zdravotní a možná i sociální. Nesmíte věřit všemu co nějaký neználek publikuje.
Navíc smlouva o výkonu funkce je institut obchodního práva, nikoliv práva občanského.
Hezký den!
Pavel
Přesně tak. Ti odborníci nevidí rozdíl mezi zaměstnancem a členem orgánu korporace. Obojí vzniká jiným způsobem. Zaměstnanec musí mít uzavřenu smlouvu, ve které jsou parametry (vznik, doba trvání, odměna apod.) – vztahuje se na něj zákoník práce. Člen orgánu společnosti nepotřebuje smlouvu, neboť jeho povinnosti jsou dány zákonem, popř. stanovami, stejně tak vznik i zánik funkce, odměna je určena v případě SVJ usnesením shromáždění o výši odměny. Na člena orgánu korporace se zákoník práce nevztahuje.
Ok. dekuji za odpoved, chapu to a prave proto v tom „plavu“. Posilam i zdroj :
Mgr. Barbora Zimová – Praktický rádce pro SVJ projektová manažerka www.radceprosvj.cz
Nebyl duvod ji neverit :-) Ale samozrejme prijmu jakoukoliv pomoc a radu, nejen od pani Magistry.
Paní Bártová, při vší úctě k Mgr. Zimové, právě že je důvod pochybovat o znalostech advokátů o problematice SVJ. Již mnohokrát se zde na fóru probíraly „úlety“ různých JUDr. a Mgr.
:-) rozumim a chapu, jen jak pisu, verila jsem ji, protoze jsem jinou odpoved nemela, ale dam na Vas a cenim si, ze mi odpovidate. Jeste jednou tedy dekuji a preji nejen hezky den, ale i vikend. Bartova
Poslední komentáře