Schvalování programu shromáždění
Nedávno tu zaznělo, že na začátku shromáždění se schvaluje program. Podívejme se co na to říká zákon.
V § 1221 NOZ se uvádí, že se u SVJ použijí přiměřeně ustanovení o spolku.
V § 253/3 NOZ se uvádí, že záležitost, která nebyla zařazena na pořad zasedání při jeho ohlášení, lze rozhodnout jen za účasti a se souhlasem všech, nejen přítomných. To považuji za pouze teoretickou možnost, možná u SVJ, které mají do 10 – 15 členů.
Tj. nic se nesmí na pořadu jednání doplňovat.
Z praktického hlediska tedy nevidím důvod schvalovat pořad zasedání, protože nelze doplňovat. Schvalováním se pouze prodlouží doba zasedání.
Pokud někdo nesouhlasí s jednotlivým bodem, tak se může vyjádřit proti v daném bodu.
Pokud se na program zasedání uvede jako bod schválení programu zasedání, tak to u neinformovaných může vyvolat neoprávněné očekávání, že mohou do programu prosadit nějaký bod, který nebyl na pozvánce.
Hezký den!
Pane Pavle, chci Vám tímto poděkovat za docela důležitou informaci. Do dnešního dne jsem žil s tím, že lze do programu na začátku shromáždění přidat jakýkoli bod jednání se souhlasem všech přítomných.
Anonymouku,
v ZoVB to nebylo. Pokud ano, jistě nebude problém dodat §.
Dovozovalo se to z judikatury k obchodnímu zákoníku.
Hezký den!
Pavel
Program by měl být jasný, co je předkládáno na rozhodování, informace a j. Když se to nedělá, jsou zmatky.
Pavle nemáte pravdu.
V citovaném ustanovení § 253/3 se hovoří o záležitosti, která nebyla zařazena na pořad zasedání při jeho ohlášení, lze rozhodnout jen za účasti a se souhlasem všech, nejen přítomných.
Tzn., že lze do programu zařadit bod bez souhlasu všech, který nebyl zařazen na pořad zasedání, v případě, že se o něm nebude rozhodovat hlasováním. Může jít o nějakou konkrétní diskusi záležitosti bez schválení usnesení, nebo o nějakou informaci, či různé.
U nás máme jako poslední bod Různé. Již proto, že řídící shromáždění může odkázat, že nyní to není na programu, od toho je bod Různé. Samozřejmě se v tomto bodu o ničem nehlasuje.
Nevidím proto z praktického hlediska důvod hlasovat o tom, že spoluvlastník A řekně něco a spoluvlastník B řekne něco jiného. V tom jim nikdo nebude bránit, alespoň u nás. Pouze se o tom nebude hlasovat.
Hezký den!
Pavel
Diskutovat na schůzi můžete o čemkoliv, alepoň u nás ano, v bodě programu různé. K tomu, o čem můžete diskutovat snad není potřeba mít jakýsi souhlas.
Někdy těch témat k diskusi o čemkoliv může být tolik (zvláště v případech, kde se shromáždění svolává 1× nebo 2× v roce), že je třeba schválit alespoň pořadí, ve kterém bude o nich diskutováno, protože je jasné, že z časových důvodů se na všechny nemusí dostat.
Také může někdo přivést hosta a bude žádat vlastníky o souhlas s jeho vystoupením.
Působím v několika SVJ. Zatím jsem nezažil, že by se na někoho nedostalo v bodu Různé. Opak je pravdou, většina pospíchá na „zajímavý“ pořad v bedně, pokud se tedy vůbec dostaví na shromáždění.
Ke komunikaci s členy SVJ používá náš výbor email, poštovní schránku, jednání výboru či KK.
Shromáždění má podle mého názoru jednat hlavně o zásadních věcech, které se schvalují. Shromáždění asi nemá být platformou pro nějaká nahodilá vystoupení jednotlivců. Rozumím tomu, pokud by někdo chtěl v Různém diskutovat k něčemu, co se stalo před několika dny. Ale pokud se jedná o nějaký starší problém, tak ho měl projednat s výborem či KK a pokud nebude spokojen s odpovědí, tak ho měl navrhnout do programu.
Hezký den!
Pavel
Souhlas, tak je to správně. Ještě doplním, že členové společenství mají možnost navrhovat, co se má do programu schůze zařadit. Samozřejmě s dostatečným předstihem, aby to bylo do programu možné zařadit, ne až na schůzi. Nikdo a nic jim v tom, aby navrhovali, nebrání.
Poslední komentáře