Schvalování finančně náročné akce
V našem SVJ proběhne finančně náročná akce.Jak postupně má probíhat příprava na tuto akci a schvalování shromážděním? Lze takto?
- Je v plánu jen hrubý odhad např. Kč 900 tisíc (rok 2018)
- Schvalování cenové nabídky Kč 600 tisíc (rok 2018)-jen 1 firma
- Schvalování návrhu Smlouvy o dílo Kč 800 tisíc(duben rok 2019)
- Průběh akce
Je to takto OK ? Nechybí něco?
Kdybychom u nás takto fungovali, tak neopravíme vůbec nic. Proč schvalujete na shromáždění cenové nabídky a pak návrh smlouvy o dílo, kde je vyšší cena ve srovnání s cenovou nabídkou? Na finančně náročnou akci musíte mít nejdříve smysluplný projekt od solidní firmy a pak taky rozpočet, kolik to vlastně může stát v nejvyšší kvalitě provedení. Pak můžete hledat firmu, která to realizuje. Moje zkušenost je taková, že nabízená nižší cena znamená pouze to, že firma něco prostě vynechá, aby měla nižší cenu a pak si účtuje vícepráce. Když už vyberete nějakou firmu, tak proč smlouvu s ní schvalujete na shromáždění. Jaký to má smysl, je to alibismus výboru, nebo co to je? Pokud je akce finačně náročná, tak kde máte projekt?
To byla jedna jediná cenová nabídka současně s projektem a současně s dodavatelem Podklady nebyly k dosažení jen tak snadno,vše to byl jen diktát. Cena se ještě navýšila, ale podle projektu to úplně není. Nakonec ve výsledku co z toho lze považovat za vlastní schválení opravy? (přesná citace podle stanov?) Lze to podřadit pod některý z bodů?
neboť v každém SVJ platí trochu jiná pravidla. Také částka 800.000 Kč v podání domu o 20 bytů je trochu něco jiného , než když těch bytů tam bude 300. Navíc , neuvádíte o jakou akci jde. O něco , což lze pojmenovat jako údržba , nebo něco jiného. Také je to o tom , jak moc Vás „tlačí“ čas. Ale obecně..ve vašem přehledu Vám chybí zpracování projektu (je-li třeba). Dále cenové nabídky mají zpravidla omezenou platnost. Žádná cenová nabídka neplatí 1 rok. Mezi body 2+3 máte hodně a hodně času. Dále stavební dozor… Takže u nás bychom postupovali cca následovně :
- specifikace problému, který je třeba řešit (může provést výbor před shromážděním)
- výběr dodavatele projektu- to by mohlo být obsahem programu shromáždění
- poté , co obdržíte projekt vypsání soutěže na realizaci akce.
- výběr dodavatele výborem , vyjednání dalších ustanovení smlouvy o dílo
- schválení řešení , dodavatele a smlouvy o dílo shromážděním…
- podpis smlouvy o dílo
- realizace akce.
Zapojím se do diskuse s dotazem, musí být fakturovaná cena za provedení prací shodná s cenou, kterou na základě zadání od SVJ (osloveny 4 firmy) uvedla vybraná firma ve své cenové kalkulaci. S cenovými kalkulacemi byli vlastníci seznámeni na shromáždění a vybrali si jednu ze 4 nabídek. Pak nastává další fáze a zde nakonec, při zaměřování stavu objektu (oprava fasády, balkonů) dojde dle zjištění skutečného stavu k navýšení oproti původní kalkulaci. Je dle Vás možné, aby výbor s navýšením ceny souhlasil a podepsal smlouvu nebo se musí opět svolat shromáždění a nechat novou cenu odsouhlasit. To se pak může stát, jelikož se jedná o další proces potřebující čas s nejistým výsledkem, že firma od provedení prací odstoupí, jelikož nechce čekat, má dost jiných zakázek. Díky za Vaše názory.
Když objednávate nějakou opravu, výměnu, nějakou akci, tak nikdy nevíte, jaký se tam může vyskytnout problém, který se musí v průběhu vyřešit. Totový „nález“ se pak musí řešit a samozřejmě zaplatit. Takže cena za provedení nemusí být shodná s nabídkou, kalkulací nebo jak tomu chcete říkat. Stalo se nám při opravě hydroizolace domu. Tam můžete jenom předpokládat jak to tam vypadá. Skutečný stav zjistíte, až tam kopnete. Pokud dopředu neděláte sondu, tak to nemůžete vědět. A tu sondu stejně děláte jenom na jednom místě, stejně nevíte co je o 10 metrů dál. Firma,která to dělá, pak samozřejmě musí svj o takovém „nálezu“ informavat a domluvit se na dalším postupu, na dalším řešení. Některé věci zkrátka nejde dopředu přesně odhadnout. Některé opravy lze nacenit přesně.
ik,
NOZ to neřeší. Takže bude záležet na konkrétních stanovách.
V našem SVJ jsme provedli revitalizaci za více než 30 miliónů. Nedovedu si představit, kdybychom realizaci jednotlivých akcí (výměna oken, vstupních portálů, zateplení, lodžie, 6 výtahů etc.) řešili na shromáždění.
Shromáždění u nás schvaluje plán údržby, oprav a technického zhodnocení v rozsahu Co, Kdy a Za kolik. Vlastní realizace schváleného je plně v kompetenci výboru.
Projektant sestaví slepý výkaz výměr, takže se nemůže stát, že teprve při realizaci se bude „zjišťovat skutečný stav“.
Oslovení potencionální dodavatelé připraví své nabídky v zalepených obálkách v papírové podobě a v elektronické podobě. V naší poptávce je přesně popsáno, co SVJ poptává, aby nabídky byly srovnatelné. Kdokoliv z členů SVJ mohl navrhnout účastníka výběrového řízení.
Výbor a KK obálky otevře a od té doby si nabídky může z členů SVJ vyžádat kdo chce.
S předkladateli nejlepších nabídek výbor jejich nabídky projedná za účasti budoucího stavebního dozoru. Při výběru výbor zvažuje nejen cenu, ale i dobu realizace, reference, nabídnutou délku záruky atd. Stálo to hodně času, ale vyplatilo se to.
Vzpomínám na jednoho dodavatele, který s vážnou tváří nabízel jako bonus, že nám dodá svůj stavební dozor a to úplně zdarma. No, neberte to! :-))
Hezký den!
Pavel
Nabízet svůj stavební dozor je oblíbený folklor některých mazaných stavebních firem. Stalo se nám taky. No neberte to, když je to tzv. „vyhlášená a známá firma, která všechno umí“ a nabízí takový bonus úplně zdarma! Taky jsem to nevzali a jako odměnu jsme tu firmu velice hlídali a něuvěřitelně honili, aby předvedala svúj um v praxi. A těch keců, co jsme si u toho vyslechli. Víckrát se jim k nám nechtělo. Ale my jsem taky po nich víckrát netoužili.
Poslední komentáře