Rozvod vody
Poraďte mne Komu patří rozvod vody při poškození ve svetliku. Dle PV je uvedena smernice vlády. Trubky vedou vodorovné svetlikem a trubka je poskozena v půlce. Svj se odkazuje na normu ČSN en 806–2 a opravu nechce uhradit. Trubky nepodléhají vyhlášce neboť takto je to tam už nejméně 15 let. Tudíž nemohou se odkazovat na vyhlášku z r. 2013. A v r.2014 měli vše zkontrolovat když dům šel do BD. A nic v prohlášení vlastníka není. Byt je v současné době v os. Vlastnictví a SVj záda odstranit závadu do 5 dnů s tím že Trubky dát dle smernice jinak nechá odstranit na mě náklady a chce dolozeni povolení o dolozeni stavebne technické dokumentace a souhlas s provedením. Dekuji
- Vodník: „Dle PV je uvedena smernice vlády.“
Jestliže prohlášení zmiňuje nařízení vlády č. 366/2013 Sb., pak platí:
§ 6 Společnými částmi domu jsou dále (…) d) rozvody vody teplé i studené včetně stoupacích šachet, ať jde o hlavní svislé rozvody, nebo odbočky od nich až k poměrovým měřidlům pro byt, nebo k uzávěrům pro byt, nejsou-li instalována měřidla pro jednotlivé byty, včetně těchto měřidel nebo uzávěrů; to se netýká rozvodů uvnitř bytu, včetně vodovodních baterií (…). |
Z uvedeného plyne, že rozvod vody (teplé i studené) je společný až po výstupní šroubení bytového uzávěru vody a/nebo výstupní šroubení bytového vodoměru. Cokoli se nachází dále „po proudu“ je ve vlastnictví vlastníka jednotky. Z toho je třeba vyjít.
- Je naprosto bezvýznamné že SVJ se odkazuje na normu ČSN EN 806–2. Není to celostátně účinný právní předpis a nevidím žádnou souvislost s Vaším dotazem.
- Je naprosto bezvýznamné zda „je to tam už nejméně 15 let“ nebo 50 let nebo třebas 100 let. Na věci to vůbec nic nemění. Použije se nařízení vlády č. 366/2013 Sb..
- Je naprosto bezvýznamné když tvrdíte že v roce 2014 měl kdosi cosi zkontrolovat. Ať měl nebo neměl, na věci to vůbec nic nemění.
- Naprostá pitomost je co zde vložil … (bez ověření), 25. Duben 2023 – 16:54. Nerozumí tomu a žvaní zbytečně.
Justitianus
- Vložil ,. (bez ověření): „… tak čí je vodoměr, který logicky je ZA uzávěrem?“
Ptáte se na zcela jinou záležitost nežli zmínila autorka úvodního dotazu.
Odpověď je jednoduchá: vodoměr vlastní ten, kdo je uveden v prohlášení jako vlastník vodoměru. Pokud prohlášení o vodoměrech mlčí, pak vlastníkem může být ten kdo si jej pořídil vlastním nákladem. Například:
- plurální vlastník domu (všichni spoluvlastníci),
- vlastník jednotky,
- právnická osoba SVJ,
- nájemce bytu či nebytu,
- jiný uživatel bytu či nebytu,
- smluvní rozúčtovatel služeb,
- smluvní správce,
- nebo stará Blažková.
A pokud se vlastník nedá vypátrat, ani se nepřihlásí sám, pak to jistí 366/2013 Sb..
Justitianus
Ok a jak se to pozna, kdo je poridil? Vlastnik jen vidi, ze je nejaky technik vymenil
V jednom SVJ vybiraji mmj. i zalohy na vymenu vodomeru (nekdo ma 1, jiny vodomery 3)
Ve vetsine SVJ se vymena zaplati z fond uoprav, tedy podle podilu, pripadne z jineho fondu, kde se zase prispiva 1 ku 1
Podle narizeni vlady opravy a certifikace vodomeru hradi najemce. Kdyz uz SVJ nenecha vyčíslit naklad na byt, tak si to lze spočítat z faktury a tuto castku preuctovat na najemce
Podobne naklady na odecty a rozuctovani vody, tepla, pokud tyto naklady SVJ opet z vlastni pohodlnosti nevyuctuji ne vyuctovani (zejmena vetsi ucetni firmy tim setri cas)
(Bohužel připojit nejde napsat najednou, háže mi to do spamu, proto to musím psát na dvakrát)
Odpověď pana Justitiana vypadá správně do chvíle, než vezmeme v úvahu některé povinnosti v souvislosti s vodoměry, zejména povinnost osadit v domě shodné vodoměry a povinnost vodoměry ověřovat (což se v praxi provádí jejich výměnou). Je třeba vzít v úvahu, kdo tyto povinnosti má a zda a jak může zajistit shodnost vodoměrů, které nejsou v jeho vlastnictví, a pokud ano, na jakém právním základě, a zda a jak může ověřovat/vyměňovat vodoměry, které nejsou v jeho vlastnictví, a pokud ano, na jakém právním základě.
Vlastnictví vodoměrů z toho vyplyne.
Vycházím z toho, že se diskutují vodoměry sloužící k rozúčtování, nikoliv přídatné vodoměry, kterých si kdokoli může pořídit a osadit kolik chce a žádné povinnosti s nimi spojeny nejsou.
Klasicky platí to, že stoupačky jsou společnou částí domu a odbočka od stoupaček do bytu a rozvody v bytě jsou rozvody, které patří vlastníkovi bytu. Co je světlík a kde se nějaký světlík může nacházet, to já nevím, nemůžu se k tomu vyjádřit. Je divné, že v prohlášení neni nic o rozvodech vody.
Poslední komentáře