rozúčtovávání nákladů na společné prostory
Chci se zeptat zda existují nějaká doporučení na rozúčtovávání nákladů při užívání společných prostor, tj. úklid těchto prostor, spotřeba el. energie v těchto společných prostorách, rozúčtovávání rozdílu vodného na hlavním vodoměru proti součtu na podružných vodoměrech v bytech a pod. Jedná se mi o to, že naše společenství převahou vlastníků s rodinami a větších bytových jednotek odsouhlasilo,že toto se bude provádět podle počtu bytů. Tím jako důchodci a vlastníci malých bytů jsme znevýhodněni a co s tím můžeme dělat? Podle mě by to mělo být podle počtu přihlášených osob a voda podle rozpočítána podle odběrů na podružných vodoměrech? Děkuji za odpověď Aleš
Sám mám podobný problém, chytráci z velkých bytů chtějí platit stejně jako my v malých bytech.
Trvejte na rozúčtování podle velikosti podílu. Na počet osob se vykašlete, tím mnoho nezískáte, jen to zamotáte. Případná dohoda o jiném způsobu rozúčtování musí mít formální náležitosti (dle ObčZ). Podle mé zkušenosti je skoro nikdy nemá.
Majitelé větších bytů mají větší výnos, jejich hlas má větší váhu, tak se také musejí podílet větší měrou na nákladech.
Je tu jedna výjimka. Podle zákona o odpadech poplatek za komunální odpad plátce-SVJ rozúčtuje na poplatníky-fys. osoby. Na tom můžete trvat.
Díky za odpověď, píšete že případná dohoda musí mít náležitosti dle Obč. zák.kde to najdu? protože oni nás přehlasují a jak mám trvat na svém myslím si objektivním názoru že tedy to rozpočítávání společných nákladů na údržbu společných prostor tj.i úklid schodů, atd., elektřinu, a zejména mi vadí to vodné které chtějí rozpočítávat podle počtu bytů, kde najdu argumenty?
se doporučuje rozpočítávat mezi vlastníky poměrně dle údajů podružných vodoměrů. Přesně takto vám odpoví na dotaz vaše Vodovody a kanalizace. Chytráci z vašeho domu to patrně budou chtít dělat jinak, zejména pokud čerpají vodu na stavbu, či spotřebují nesmyslně hodně vody třeba na bazén a podobně. Pak to budou chtít dělat podle počtu osob, plochy oken (to si dělám legraci) … zkrátka budou chtít platit méně, než spotřebují. Tak to je. Zkuste trvat na podružných vodoměrech, opravdu se to tak normálně dělá, pokud někdo nechce „legálně“ podvádět.
Občanský zákoník naleznete na Internetu (jeho znění). Pokud se vaše spory dostanou do neúnosných mezí, není jiné cesty než cesta práva. Zcela jednoznačně, pokud se budete cítit ošizeni, můžete hrozit právem a případně se soudit. Bohužel laicky vám to zabere spoustu času a energie. Skoro bych doporučoval (jak jsme to udělali my) se obrátit na kvalitního právníka a nechat si poradit. My už jsme relativně klidní :-) a naši sousedé ZATÍM také :-D
Bohužel to v našich podmínkách jinak nejde.
Výjimka je pouze teplo a teplá vodu, odpad je možné rozúčtovávat podle spoluvlastnického podílu. Osobně bych to vítal, o tom, že nelze účinně zjišťovat počet fysických osob užívajících jednotku se zde již diskutovalo. Je fakt, že detektiv by to asi zjistil.
Náklady na úklid spol.prostor by neměly být žádné,jestliže se uklízí střídavě po jednotlivých bytech. Jestliže je uklízí za úplatu firma,náklad za úklid se promítne v částce zahrnující správu domu-náklady a jsou poměrné podle m2 vlastníka bytu.To je podle ZoVB § 8/c.Rozdíl mezi patovým vodoměrem a poměrovými vodoměry bytů je řešen při vyúčtování záloh-lx ročně,kdy se použijí přepočtové dílky.Předpokládám,že na rozúčtování máte firmu,že to nedělá nikdo z SVJ.Je to relativně nejpoctivější způsob rozpočítání nákladů na jednotku. Současně to znamená,že malé a velké byty jsou zatíženy platbou stejně.
Poslední komentáře