Rozúčtování ÚT

Vložil Pivoda (bez ověření), 13. Červen 2015 - 16:13 ::

Omlouvám se, že otevírám zde tolikrát omleté téma, i když jsem svědomitě pročetl spoustu zdejších diskuzí. Přesto bych se rád zeptal na radu. V lońském roce nám byly nainstalovány nové IRTN a dodavatel byl tak laskav, že nám poskytl (ne zdarma) nejen náměry, ale i kompletní vyúčtování. A nastalo pozdvižení, protože většina těch, kdož dosud se zálohami vycházeli, se stali dlužníky. Odpověď byla – je to podle zákona 372 a máme na to algoritmus. Když se člověk nad tím algoritmem zamyslí, tak spočívá v tom, že čtyřem „plejtvákům“ (omlouvám se za použití výrazu z jiné diskuze) je odpuštěna část naměřených dílků,tím vzroste cena za jeden dílek a ta je pak účtována všem. A protože „odpustky“ činí kolem 20% všech dílků za dům, tak je nárůst ceny dost citelný. S tím se asi nedá nic dělat, chtěli jsme profesionální vyúčtování, tedy ho máme. Otázka ale je, zda musíme i pro budoucnost počítat s tím, že už vždy budeme několika spolunájemníkům dotovat jejich tepelnou pohodu? Vím, že je možnost v „ujednání“ podle zákona 67 zvolit jiný způsob výpočtu, ale je téměř jisté, že „plejtváci“ s ujednáním nebudou souhlasit a nebude tedy přijato. Dovoluji si zeptat se: je ještě nějaká jiná možnost jak věci napravit – např. bude skutečně zvýšena hranice ze 40% na 100% a bude ji možno použít již za rok 2015? Existují ještě jiné cesty? (Za možnost napadnout u soudu rozúčtování podle IRTN pro zmatečnost předem děkuji).

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pivoda (bez ověření), 15. Červen 2015 - 9:57

    Když se ke mně chováte tak pěkně a neprohlásili jste mne rovnou za blbce, tak bych si dovolil ještě jeden dotaz:
    Když nám před léty poprvé instalovali IRTN, sepisovali pracovníci firmy polohu místnosti, počet oken, počítali žebra na radiátoru atd., což zřejmě sloužilo ke stanovení koeficientů.
    Dotaz zní: tyto koeficienty jsou uloženy v paměti IRTN, to znamená že každý IRTN načítá dílky rozdílnou rychlostí, nebo se pletu?
    Děkuji

    Vložil ladik12 (bez ověření), 16. Červen 2015 - 12:39
    Vložil roztomily, 13. Červen 2015 - 20:08

    Dobrý den, z Vašeho příspěvku mám dojem jako by se stav rozúčtování topení dle vyhlášky 372/2001 Sb. zhoršil v porovnáním s původním stavem který byl zřejmě jen podle podlahové plochy. Osobně si myslím že zhoršit stav to nemohlo. Cesta jak věci napravit jsou nejspíše dvě. První cestu naznačil lake, a to pořádný projekt s výpočtem tepelných ztrát jednotlivých místností atd. (což učiní Vaše rozúčtování více spravedlivým). Druhou cestou je opět kvalitní projekt hydraulického vyvážení otopné soustavy, správné nastavení ekvitermní křivky, možná výměna všech termostatických ventilů za ventily s přednastavením a regulující teplotu jen ve velmi malém teplotním pásu a další změny jako osázení regulátorů diferenciálních tlaků a výměna čerpadla za čerpadlo s elektronickým řízením otáček. Druhá varianta Vám sníží vstupní náklady a zároveň i dopomůže k nižším korekcím na které si hlavně stěžujete. Pokud jste v Praze a máte dálkový ohřev od PTAS, určitě pomůže snížit náklady i změna smlouvy na výkonovou smlouvu. (neplatíte pak cenu sjednaného tepla ale cenu sjednaného výkonu, odebrané teplo platíte stále stejně)

    Vložil Mona (bez ověření), 13. Červen 2015 - 18:36

    Proč si stěžujete, dříve jste zřejmě platili všichni stejně, teď ti, co mají větší spotřebu, platí více, byť s nějakým limitem. Co byste chtěl(a) – aby ti s největšími náměry platili za celý dům ? A co prostupy tepla mezi byty … ?

    Vložil lake, 13. Červen 2015 - 19:28

    Pane Pivodo, proč se domníváte, že máte „profesionální vyúčtování“? Co je na něm profesionálního?

    Byly snad korekční koeficienty pro jednotlivé vytápěné místnosti určeny profesionálem v oboru vytápění, podle skutečných tepelně-technických vlastností obálky budovy a podle skutečných tepelných ztrát? V tom případě napište, který odborník se podepsal pod seznam těchto koeficientů. Doporučím jej i ostatním.

    Byly výkonové koeficienty radiátorů stanoveny podle tabulkových výkonů? Byla provedena tzv.pasportizace topné soustavy, to jest: zjišťovalo se, zda si vlastníci nepovyměňovali v průběhu let radiátory za jiné, výkonnější?

    Je známo, že neizolovaná stoupací potrubí v bytech jsou otopná tělesa, která topí 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu. Viz vyhláška č.193/2007 Sb.. Zákon č. 406/2000 Sb. požaduje, aby na VŠECH otopných tělesech byly umístěny indikátory. Nemáte-li indikátory také na stoupačkách, je vyloučeno rozúčtovat podle náměrů indikátorů. Není k tomu splněna dokonce ani základní zákonem požadovaná podmínka: indikátory na všech otopných tělesech.

    Nebo snad máte nějak vyřešeno ve výpočetním algoritmu jak se při rozúčtování řeší neměřené a neregulované teplo ze stoupacích potrubí v bytech? Pokud toto máte vyřešeno, prosím o citaci příslušné části z vašich pravidel. Bude to inspirací i pro jiné domy.

    Skutečnost bude asi zcela jiná než se domníváte. Odchylky od průměru a nucené korekce v rozsahu, který popisujete, ukazují že metoda je celá vadná. Nemusí to znamenat, že v domě máte čtyři „plýtvače“.

    Koeficienty byly nejspíše určeny nikoliv „profesionálně“, ale jako obvykle „střelbou od boku“ a nemají nic společného se skutečnými tepelnými ztrátami místností. Někdy na to doplácejí byty v nevýhodné poloze (rohové, pod střechou, nad nevytápěným sklepem a orientované na sever). Viz tabulkové hodnoty v diskusi, na kterou odkazuji.

    Chybějící indikátory na všech otopných tělesech způsobují systematickou odchylku v neprospěch bytů v posledním podlaží. Kvůli chybějícím indikátorům (a chybějící kompenzaci pro tepelný výkon stoupaček) je celé rozúčtování nevěrohodné a napadnutelné.

    Vlastníci snad na celé situaci shledávají něco „profesionálního“? Jde o jeden jediný velký podvod. Na některých radiátorech se měří, na jiných se nic neměří. Tato sbírka neúplných čísel se pak násobí nevěrohodnými koeficienty, stanovenými volným odhadem, a výsledná hausnumera se ještě korigují nějakým bláznivým způsobem „aby byli vlastníci okrádání pouze do hranice +40%“. Skvělá profesionalita …

    lake

    P.S. Ohledně koeficientů polohy si laskavě projděte diskusi http://www.portalsvj.cz/…dle-pocitace. Jsou tam pro příklad nějaké tabulky, ty by Vás mohly inspirovat (i když pro konkrétní dům nejsou přímo použitelné).

    Vložil Pivoda (bez ověření), 14. Červen 2015 - 13:42

    Děkuji všem diskutujícím za rady. Zároveň se omlouvám panu Lake, že jsem ho rozlítil zmínkou o profesionalitě. Mínil jsem to tak, že podobně jako ve sportu nebo v lásce, když někdo něco dělá za peníze, pak je profesionál. Samozřejmě výsledek může být někdy zklamáním. My jsme byli dlouhá léta amatéry a patlali vyúčtování ÚT podle IRTN v excelu (přiznávám že bez ohledu na 40% korekce). To letošní nás překvapilo zejména tím, jak drsný dopad na ostatní nájemníky má uplatnění korekce max. +40%. A vzbuzuje to obavy, že si dotyční uvědomí, že od určité hranice je další přetápění vlastně zadarmo a budou toho dále využívat. Odtud můj dotaz, zda je reálné zvýšení hranice na 100%. Samozřejmě výhrady k rozúčtování podle IRTN chápu a doufám, že zákonodárci přece jen vymyslí něco lepšího.

    Vložil Pavel, 14. Červen 2015 - 14:08

    Plánuje se změna hranice minus plus 40% na minus 20% a plus 100%.

    Změna se má uskutečnit do konce 2015, takže by mohla platit pro rozúčtování 2016.

    Zda je to reálné nevím. Těch avizovaných termínů již bylo tolik. Žijeme v ČR, takže velká část předpisů vyjde ve Sb.z. těsně před jejich účinností.

    Zrovna mám na stole novelu nařízení vlády č. 361/2014 Sb.. Jednání vlády je plánováno na 15.6.2015, účinnost novely od 1.7.2015. Někteří popletení blouznivci se domnívají, že žijeme v právním státě. :-))

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Lachim Nilz (bez ověření), 16. Červen 2015 - 7:51

    Omlouvám se ale unikly mi souvislosti mezi „361/2014 Sb. Nařízení vlády o stanovení dodání zboží nebo poskytnutí služby…“ a rozúčtováním nákladů na ÚT

    Vložil Pavel, 16. Červen 2015 - 9:23

    Ve svém příspěvku jsem psal, že předpisy jsou v ČR vydávány často těsně před účinností. To asi bude platit i pro novelu vyhlášky. Vrchnost ignoruje, že předpis by měl být znám dostatečnou dobu před účinností.

    Jako příklad jsem uvedl novelu NV, která byla včera projednána na vládě, účinnost je od 1.7.2015 a množina uživatelů se o této novele dozví v nejlepším případě koncem 6/2015.

    Velká část poplatníků se o novele dozví, až jim bude vyměřena sankce od FÚ.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil felix (bez ověření), 15. Červen 2015 - 21:04

    Ale vždyť už měla platit od loňského roku?

    Vložil Pavel, 15. Červen 2015 - 21:11

    Máte pravdu měla platit. Dokonce prošla připomínkami. Ale nakonec nebyla. To je vše, co k tomu chci říci. Maminka mi říkala, že nemám mluvit sprostě. :-))

    Podle posledních informací z minulého týdne se má do konce roku 2015 publikovat ve Sb.z.. Zda to bude, nevím.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Pivoda (bez ověření), 16. Červen 2015 - 5:43

    Čím déle to tu čtu, tím méně tomu rozumím. Takže další dotaz:
    V letošním roce můžeme přijmout podle zákona 67/2013 "Ujednání" všech nájemníků asi takového znění:
    "Základní složka se rozpočítá podle podlahové plochy, spotřební složka podle náměrů indikátorů." Tečka - k nějakým korekcím +-40% nebudeme přihlížet.

    Podle změny zákona 67/2013 (zákon 104/2015 účinný od 1.1.2016) už to možné nebude, protože v §6 je doplněno ustanovení o korekcích.
    Bude "Ujednání" i nadále možno používat?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".