Rozúčtování tepla dodavatelem mezi dvě odběrná místa
Prosím o radu – zodpovězení dvou dotazů (nenašla jsem).
Jsou dvě SVJ na jednom fakturačním měřidle tepla. Dosud dodavatel rozděloval naměřené množství (GJ) a náklady (Kč) na polovinu. Za r. 2014 stanovil (vypočetl) poměr se zohledněním základní a spotřební složky (40/60) a tímto poměrem vyfakturoval.
1. O náležitostech vyúčtování, mj, dodávek tepelné energie jsem našla vyhl. 10/2011. Musí být způsob stanovení poměru rozdělení množství a nákladů mezi dvě odběrná místa uvedený v horním odstavci sjednán mezi dodavatelem a odběratelem resp. mezi dodavatelem a oběma odběrateli (oběma SVJ)?
Do vyčíslení spotřební složky dodavatel zanesl nikoliv součty náměrů (dílků) odečtených na indikátorech, ale součty náměrů již korigovaných tepelnou náročností místností i rozdílností nákladů na 1 m2 podlahové plochy dle vyhl. 372/2001 Sb. (± 40%).
2. Domnívám se, že uvedené korekce mají sloužit pouze pro rozúčtování v jedné zúčtovací jednotce konečným spotřebitelům, nikoliv pro stanovení absolutního předaného množství tepla od dodavatele do zúčtovací jednotky. Je to správný názor?
Snad píšu srozumitelně. Děkuji za odpovědi, Pavla
Dobré ráno , děkuji všem za příspěvky.
A jeden nový poznatek, tedy pro mě: existuje ARTAV http://www.artav.cz/.
Hezký den všem, Pavla
Pavlínko, je dodavatel a odběratel..... Dodavatel dodává teplo do určitého prostoru… na vstupu má fakturační měření. Je jenom a jenom problém odběratele jak si to rozúčtuje… Snad nechceš po dodavateli aby on vám nějak rozúčtovával nějakou dodávku o kterou mu jde.....
Jaryne, ale, v uvedeném případě se jedná o dodavatele a dva jeho odběratele s vlastními smlouvami o dodávce. Bohužel, dodavatele s jedním fakturačním měřidlem pro oba tyto odběratele.
Tedy Vaší odpovědi nerozumím, Pavla
Pavlíno tak musíte dát mezi dva odběratele ještě jedno měření – pokud se domluvíte s dodavatelem, jinak vám to bude asi účtovat dle plochy a vy si s tím dělejte co chcete…
Pavlo, jaryn Vám to napsal úplně správně. Je věcí odběratelů, aby si mezi sebou sjednali smlouvu o rozdělení nákaldů na obě odběrná místa. To za vás přece dodavatel tepla řešit nebude. Viz vyhláška č. 366/2010 Sb.
lake
Lake, děkuji za upřesnění, ano, už rozumím. Ale, on to právě ale ten dodavatel za nás řešil. Určitě jsem položila špatně ty prvotní dotazy, tedy znovu:
- Může dodavatel tepla změnit způsob rozdělení tepla mezi dva odběratele bez předchozího souhlasu odběratelů, lépe tedy bez jejich nové dohody nebo smlouvy o rozdělení naměřeného množství? Dodavatel to udělal, zjištěno až z faktury. Je to tedy špatně?
- A ten nový způsob rozdělení naměřeného tepla je takový, že nějak, jedno jak, zohledňuje náměry indikátorů. Budiž, tedy, pokud by bylo po předchozím ujednání odběratelů. Jen se mi jeví nesmyslné, aby na toto zohlednění nebyly použity náměry odečtené, ale dílky následně korigované dle vyhl. 372/2001 Sb., které slouží pro rozdělení nákladů mezi konečné spotřebitele. A tady jsem se zeptala, jestli je tento můj názor správný. Ano, ne?
Jen si dovolím poznamenat, že Váš odkaz na vyhl. 366/2010 Sb. možná není správný. Uvedený předpis, dle § 1 odst. (1) se týká tepelné energie na přípravu teplé vody.
Děkuji, Pavla
Pavlo, oba domy mohou mít rozdílně stanoveny koeficienty znevýhodnění – to je 1.důvod, proč pro rozdělení nákladů na teplo mezi domy koeficienty znevýhodnění nepoužít. 2. důvod je ten, že v jednom z domů může být plejtvák obrovský, který má vysoký koeficient znevýhodnění a proč by jeho odběry měl sanovat vedlejší dům? 3. důvod může být v tom, že oba domy nemusejí mít stejně kvalitní zateplení. 4. důvod je ten, že ve znevýhodněných bytech v obou domech jsou různí lidé, kteří mají různé požadavky na teplo, to je běžné. Rozdělení nákladů by mělo být proto jednoznačně podle čistého odběru, nikoliv dle korigovaného odběru koeficienty na polohu bytu. Korekce se udělají následně v každém domě zvlášť dle pravidel, které v tom kterém domě platí. Váš názor podporuji, ale to je tak vše, co pro Vás mohu udělat. Někdo může někde najít nějaký paragraf a logika pak jde stranou.
Jožin
Jožine, přesně takto jsem to potřebovala potvrdit. A moc hezký termín „plejtvák obrovský“ – bohužel, právě toho máme u nás :-(
Reaguji i na Váš další příspěvek (6.2): ano, je mi jasné, že obě SVJ musí mít stejný typ indikátorů (mají)
Děkuji, Pavla
Ještě jsem si uvědomil, že to rozúčtování nákladů dle nekorigovaných náměrů by šlo připustit, ale jen pod podmínkou, že oba domy mají stejný typ poměrových měřidel, jinak jsou náměry k ničemu. Jožin
AnonPa, omlouvám se. Nejak jsem si nevšiml že nejde o dodávku teplé vody. Opravuji svou odpověď takto:
Pokud se skutečně jedná o dvě odběrná místa, pak jsou dvě smlouvy. Povinností dodavatele podle zákona č. 458/2000 Sb. je
… dodávku tepelné energie měřit, vyhodnocovat a účtovat podle skutečných parametrů teplonosné látky a údajů vlastního měřicího zařízení, které na svůj náklad osadí, zapojí, udržuje a pravidelně ověřuje správnost měření v souladu se zvláštním právním předpisem. |
Zákon neobsahuje žádnou výjimku z této povinnosti.
Pokud se jedná o jediné odběrné místo, ze kterého jsou zásobováni dva odběratelé na základě jediné smlouvy, pak způsob rozdělení nákladů je povinně součástí smlouvy. Dodavatel není oprávněn svévolně měnit její obsah.
458/2000 Sb. Energetický zákon § 76 Výroba tepelné energie a rozvod
tepelné energie (3) Smlouva o dodávce tepelné energie musí obsahovat pro každé odběrné místo (…) f) v případě, že z odběrného místa jsou zásobovány tepelnou energií nebo teplou vodou objekty nebo části objektů různých vlastníků, kteří uzavírají smlouvu o dodávce tepelné energie, způsob rozdělení nákladů mezi ně. |
lake
Lake, skutečně se jedná o dvě odběrná místa, dvě smlouvy, jedno fakturační měřidlo. A myslím nijak neobvyklá praxe u nás v sídlišti.
Děkuji za příspěvky, Pavla
V tom případě dodavatel tepelné energie porušuje zákon. V Energetickém zákonu byla dříve možnost, aby si odběratelé dohodli způsob rozúčtování, jsou-li připojeni přes jediné měřidlo. Tuto možnost však už zákon neobsahuje.
Měření přes jediné měřicí zařízení pro více odběrných míst zákon dnes připouští pouze v § 78 odst. 1: V případě, že předávací stanice slouží pro dodávku tepelné energie pouze pro jeden objekt popřípadě pro soubor objektů jednoho odběratele, lze instalovat měření tepelné energie na vstupu nebo na výstupu z (…) předávací stanice.
Indikátory nejsou stanovená měřidla a dodavatel nesmí jejich „náměry“ použít k ničemu, co se týká účtování. Hrozí mu pokuta do 10 milionů Kč. Muselo by napřed dojít k dohodě odběratelů o nějakém jejich vnitřním způsobu rozdělení nákladů. Svévolný postup dodavatele je ovšem protiprávní.
lake
Lake, pominu zatím to jedno měření, ale:
je mi stydno, že mi nedošlo, že vlastně hodnoty náměrů indikátorů nemůžou nijak vstoupit do obchodního styku. Děkuji za upozornění.
Pavla
Zdravím, možná budu za trola, ale není mi jasné, jak se dodavatel vůbec dostal k náměrům. To dělá dodavatel současně i rozúčtování, že tohle všechno (náměry, koeficienty, otápěné plochy) zná?
Kupříkladu náš dodavatel vytápěné plochy v našem domě zná a používá tento údaj jako jeden z parametrů výpočtu pevné složky ceny tepla (proměnlivou složkou jsou odebrané GJ). Dalším parametrem jsou též špičkové odběry za hodinu (odebíraný výkon snímá automaticky co 10 minut z domovní předávací stanice).
Jožin
Tony, otázka je určitě patřičná, odpovím:
Rozúčtovatel je nástupcem společnosti, která před lety fúzovala s dodavatelem tepla. A tak se nějak činnosti dodavatele tepla a té nové společnosti (rozúčtovatele) stále prolínají, rozúčtovatel má sídlo v areálu dodavatele tepla,…
A dovysvětlení pro všechny: My, společně s druhým SVJ na patě jsme koncem r. 2013 měnili po 12 letech indikátory. S jiným typem jsme přešli i k jinému rozúčtovateli,.. A tak došlo i k uvedené změně ve způsobu rozdělení naměřených GJ. Určitě v dobré víře.
Pavla
Pavlo, pletete dohromady dvě věci,
máte asi 1 výměník, který je pro teplárnu, fakturačním místem , ta fakturuje v nějakém poměru ( třeba podle podlahovky) mezi dva subjekty ( SVJ?), obráťte se v této věci na teplárnu s dotazem, zda může měřit dodávku pro tyto dva subjekty zvlášť, pokud Praha, tak ptas, vysvětlí Vám tam postup. Jak si pak každé SVJ/družstvo rozúčtuje to, co zaplatilo teplárně svým odběratelům ( bytům, nebytům ) je jiná kapitola, vyhláška 372/2001 a tady na portale o tom najdete moře rad a diskuzí, ale nepleťte tyto dvě věci OK, chápete?
Jarče
Poslední komentáře