Rozúčtování tepla

Vložil Micka (bez ověření), 14. Listopad 2014 - 16:20 ::

INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE www.mpo-efekt.cz > Energetické poradenství EKIS > Internetová poradna i-EKIS

Stále je v platnosti vyhláška prováděcí MMR č. 372/2001 Sb., kde je v §4 odst. 3 uvedeno:

(3) Spotřební složku rozdělí vlastník mezi konečné spotřebitele úměrně výši náměrů měřičů tepelné energie nebo indikátorů vytápění s použitím korekcí a výpočtových metod, které ZOHLEDŇUJÍ I ROZDÍLNOU NÁROČNOST VYTÁPĚNÝCH MÍSTNOSTÍ NA DODÁVKU TEPELNÉ ENERGIE DANOU JEJICH POLOHOU. V roce 2013 byl zpracován návrh novely této vyhlášky s předpokládanou platností od 1.1.204, v němž uvedené znění zůstalo zachováno beze změny. Novela vyhlášky nenabyla účinnosti, stále tedy platí vyhl. č. 372/2001 Sb., která nařizuje použití koeficientů polohy při rozúčtování spotřební složky nákladů na vytápění. Uvedené problematiky se však od 1.1.2014 dotýká zákon č. 67/2013 Sb., jehož §6 stanoví: Začátek citátu (1) Náklady na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody se rozúčtují na základě ujednání poskytovatele služeb se všemi nájemci v domě, u družstevních bytů na základě ujednání družstva se všemi nájemci v domě, kteří jsou zároveň členy družstva, u společenství ujednáním všech vlastníků jednotek. Změna způsobu rozúčtování nákladů na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období. (2) Nedojde-li k ujednání, rozúčtují se náklady uvedené v odstavci 1 podle právního předpisu, kterým se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii pro vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele (vyhl. č. 372/2001 Sb.). konec citátu

Rozúčtování se tedy může provádět i jiným způsobem, podmínkou je však 100% souhlasné ujednání všech spotřebitelů tepla v zúčtovací jednotce. Ing. Jiří Malkovský

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Micka (bez ověření), 14. Listopad 2014 - 16:26

    Ze webu Ombudsmana www.ochrance.cz

    1. ledna 2014 nabude účinnosti zákon č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty. Nově výslovně zakotvuje možnost dohody na způsobu rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a na poskytování teplé užitkové vody. Dohodu však poskytovatel služeb (vlastník) musí uzavřít se všemi nájemci v domě a u družstevních bytů se všemi nájemci v domě, kteří jsou zároveň členy družstva. V případě společenství vlastníků by se museli dohodnout všichni vlastníci jednotek. Dohoda musí být písemná. Po uplynutí zúčtovacího období lze způsob rozúčtování změnit. Nedojde-li k dohodě, uplatní se vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj č. 372/2001 Sb., kterou se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele.

    Vložil Jelen (bez ověření), 15. Listopad 2014 - 12:08

    Takže jeden zákon (406/2000) nařizuje SVJ povinnost instalovat indikátory nebo měřidla, jinými slovy lidově řečeno vlastníci do toho nemají co kecat a druhý zákon (67/2013) „diskusi“ vlastníků připouští a defacto povinnost neukládá a nedojde-li k ujednání pak podle 372/2001, když nejsou indikátory, tak se spotřební složka rozdělí jako ta základní (podle plochy). Tak teď jsem z toho opravdu jelen.

    Vložil Pope (bez ověření), 15. Listopad 2014 - 14:26

    Jelene, je to sice poněkud jinak, povinnost instalace RTN bude existovat podle návrhu novelizace zákona o službách vždy, ale jinak to je přece úplně jednoduchý:
    Na radiátory necháte instalovat co nejvíce možný laciný šrot, který tzv. měří – indikuje, čímž se napapá zákon č. 406/2000 Sb. No a potom se dohodnete, že základní složka nákladů za ÚT bude rovna 100%, tedy započitatelné ploše, a spotřební složka 0%. Tím se sezdáte se zákonem č.67/2013 Sb., respektive s jeho dosud parlamentem neschválenou novelizací. Takže – měřáčky nainstalovat musíte tak či onak, ovšem pak jim můžete dát s gustem vale. A můžete se pyšnit, jakou krásnou ozdobu máte na topných tělesech k ničemu. A klidně z toho všeho můžete být i srna, protože se přece nacházíme v českém Absurdistáně :-)

    Vložil levape, 15. Listopad 2014 - 16:56

    Snad se někdo nenachytá na takto hloupé a protizákonné rady.

    Vložil Pope (bez ověření), 15. Listopad 2014 - 18:31

    Na tom není vůbec nic protizákonného. Když se v SVJ (a nejen v SVJ)všichni dohodnou, že se náklady za teplo (ÚT) rozúčtují podle toho, zda prší, nebo svítí slunce, pak je to zcela v souladu se záměrem zákona č. 406/2000 Sb. a rovněž se zněním zákona č. 67/2013 Sb., pokud bude schválena jeho novelizace ve znění navrženém vládou ČR:

    „§ 6 Rozúčtování nákladů na dodávku tepla a teplé vody (1) Náklady na dodávku tepla se rozúčtují vždy z náměrů měřičů tepelné energie nebo indikátorů vytápění a náklady na společnou přípravu teplé vody v domě z náměrů vodoměrů, na základě ujednání poskytovatele služeb se všemi nájemci v domě, u družstevních bytů na základě ujednání družstva se všemi nájemci v domě, kteří jsou zároveň členy družstva, u společenství ujednáním všech vlastníků jednotek. Změna způsobu rozúčtování nákladů na dodávku tepla a společnou přípravu teplé vody v domě je možná vždy až po skončení zúčtovacího období.

    Jinými slovy – „měřáky“ mít musíte, ale nemusíte se jimi řídit. Protože všichni se podle zákona musí dohodnout, jak se náklady na ÚT rozúčtují. To jest – musí taky určit, koli % z nákladů ÚT bude činit základní složka a kolik spotřební složka. No a když se všichni shodnou (určí), že základní složka je rovna stem %, přičemž základní složka se rozděluje podle započitatelné plochy a nic takovéto dohodě nebrání, pak je přece zřejmé, že se celé náklady rozúčtují podle započitatelné plochy.

    Alespoň vidíte, jak nepromyšleně a neprovázaně se u nás připravují a schvalují zákony!

    Vložil Pope (bez ověření), 15. Listopad 2014 - 19:06

    …Protože všichni se podle zákona musí dohodnout, jak se náklady na ÚT rozúčtují…

    Ještě upřesním – samozřejmě, že se nájemci nebo vlastníci nemusí dohodnout. Když tedy nebude k dispozici dohoda (ujednání) všech, jak se náklady ÚT rozúčtují, pak se v návrhu novelizace zákona o službách, schváleném vládou, píše:

    (2) Nedojde-li k ujednání podle odstavce 1, rozdělí se náklady na tepelnou energii na vytápění v zúčtovací jednotce za zúčtovací období na složku základní a spotřební. Základní složka je rozdělena mezi příjemce služeb podle poměru velikosti započitatelné podlahové plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové započitatelné podlahové ploše bytů a nebytových prostorů v zúčtovací jednotce. Spotřební složka je rozdělována mezi příjemce služeb úměrně výši náměrů měřičů tepelné energie nebo indikátorů vytápění s použitím korekcí a výpočtových metod, zohledňujících i rozdílnou náročnost vytápěných místností na dodávku tepelné energie danou jejich polohou.

    Jinými slovy – není-li dohoda, postupuje se (zatím) podle vyhlášky č. 372/2001 Sb. s tím, že náměry měřičů nebo indikátorů nelze ignorovat.

    Vložil levape, 15. Listopad 2014 - 18:54

    A jak jste přišel na to, že se základní složka může rovnat stem ? To prováděcí vyhláška MMR č. 372/2001 Sb. nepřipouští. Nepředpokládám totiž, že 100 % vlastníků jednotek v SVJ bude schopno uzavřít písemnou dohodu o způsobu rozúčtování. Již 3 lidé mají totiž vždy jiný názor, zvláště když každý byt je s okny na jinou světovou stranu, soused vedle netopí atd. Takže vaše základní složka 100% patří do říše snů.

    Vložil Třeba i srna - 3 (bez ověření), 15. Listopad 2014 - 19:16

    Není podstatné, co připouští nebo nepřipouští vyhláška, a ani to, co předpokládáte nebo nepředpokládáte Vy osobně. Podstatný je zákon, bude-li schválen, jak je navržen. Samozřejmě, že ve znění návrhu novely zákona o službách je zřejmá „vyčúranost“ předkladatele, neboť ujednání všech je v praxi ojedinělý jev. Avšak dojde-li k němu, pak je znění vyhlášky (prováděcího právního předpisu) na vedlejší koleji, protože ta (vyhláška) nastoupí na scénu teprve tehdy, nedojde-li k ujednání všech. To znamená – rozúčtovat náklady na ÚT můžete, když se zvoleným způsobem budou všichni souhlasit, jakkoli libovolně. Akorát ty měřáčky, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, musíte na radiátorech mít…

    Vložil RadekV, 15. Listopad 2014 - 19:35

    Když byla řeč o měřácích na radiátorech – je tu snad někdo, kdo chápe tu vyhl. 237/2014, kterou se novelizuje vyhl. 194/2007?

    Vložil Nortonik, 18. Listopad 2014 - 8:32

    Já ji chápu, je to ovšem jako vždy paskvil…

    Vložil lake, 21. Listopad 2014 - 11:15

    Pro Ronu: mýlíte se a účinná právní úprava neobsahuje co bez důvodu tvrdíte.

    Ohledně příspěvků pana RadekV na toto téma: Na tomto portálu se mažou příspěvky trollů a RadekV je jedním z nich. O tom, že tvrzení o kalorimetrech v garsonierách je nesmyslem, se zde už psalo. Panu Radkovi to bylo objasněno a byl varován: http://www.portalsvj.cz/…ricu-tepla-0#…

    lake

    Vložil Rona (bez ověření), 21. Listopad 2014 - 10:57

    Jsme ve stejné situaci, jak uvádí RadekV, garsoniéry v nejvyšším patře mají jen jeden vstup a výstup tepla. Takže mají mít kalorimetry a měli bychom řezat teplovodní trubky. V ostatních bytech by stačily indikátory, ale pokud má být ve všech bytech totéž, znamená to, že kalorimetry musejí být všude, ve všech bytech ? Vyšlo by to strašně draho, ale i když od toho odhlédnu, to by musely být kalorimetry u podlahy i u stropu, na všech stoupačkách ? (jde o klasický panelák, kde je teplo rozváděno skrz byty) Ale jak z toho ven, pořídit levné indikátory topných nákladů, do všech bytů, vč. garsoniér v nejvyšším patře, tím povinnost danou právními předpisy splnit aspoň trochu ?

    A nechápu, proč se zde příspěvky na toto téma mažou, jak na to upozorňuje RadekV !!?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".