Rozúčtování studené vody
Dobrý den, je prosím přípustné, aby majitel domu rozúčtovával spotřebu studené vody na plochu bytu? Krom toho, že je to absolutně nelogické, v 50m2 bytě může bydelt 8 osob a ve 100m2 jedna . . . Děkuji Pavel Nepivoda Ústí nd Labem
Dobrý večer,i u nás se rozúčtovává SV i podle plochy bytu. Prosím,téměř všichni na to zvedli ruku.Ale jak potom mám chápat ,když rozdíl mezi patním vodoměrem a součtem podružných vodoměrů je 340m3 t.je 47,3%, ev. podvody u některých nájemníků a BD k tomu nezaujme stanovisko a nečiní podle Stanov a při vyúčtování postupuje stejně,takže 1 osoba platí stejně za tento rozdíl jako v bytě nad ním, kde jsou osoby 4.Je i toto spravedlivé a jak se bránit? Vyžádala jsem si k nahlédnutí spotřebu SV všech nájemníků a nestačila jsem se divit ! Někteří se snad ani nemyjí a nesplachují WC. Děkuji za názor a ev.radu
Samozřejmě, plocha bytu je naprosto regulérním (základním) kritériem pro rozúčtování služeb. (Jenom pozor na to, o jakou plochu se jedná: plocha bytu uvedená v nájemní smlouvě? Započitatelná plocha bytu podle platných právních předpisů? Plocha bytu uvedená v prohlášení vlastníka? Plocha bytu stanovená jinak?)
Domnívám se, že při rozúčtování studené vody je nelogické vztahovat to na plochu bytu (měřáky samozřejmě nenainstalovány). V 50 m2 bytě může bydlet 10 lidí a ve 100m2 třeba 2 osoby. . .
Od 1. 1. 2014 nabude účinnosti zákon č. 67/2013, který stanoví závazná pravidla na rozúčtování služeb, tj. mimo jiné i na studenou vodu.
Od 1.1.2014 bude platit, že závazný způsob rozúčtování vody je ten, který si ujednal pronajímatel s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě. Takže po páté: Platí a bude i nadále platit to, co je o rozúčtování služeb ujednáno v nájemních smlouvách. K žádné změně po 1. lednu nedojde.
Teoreticky může změna nastat jen pokud si to majitel domu bude přát a nabídne nájemcům hromadně uzavření nových nájemních smluv. Viz § 5 zákona č. 67/2013 Sb. (http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-67#p5).
lake
Má Vaše SVJ schválena pravidla pro rozúčtování? Řiďte se jimi!
Nejběžnější (a snad i více spravedlivé) je rozúčtování podle podružných vodoměrů, které se nainstalují do bytu.
PS: Jste-li pouze nájemce, což z dotazu nevíme, řiďte se tím, co máte v nájemní smlouvě.
Dobrý den, měl jsem uvést více informací . . . Situace je taková, že dům má jednoho vlastníka, který objekt spravuje a řeší vyúčtování s najatou firmou a všichni obyvatelé jsou v nájmu. Nejedná se tedy o SVJ. Existuje prosím nějaký orgán, kam je možno zaslat nesouhlas s rozúčtováním? Na reklamaci majitel objekt po d vou letech nereagoval . . . Děkuji Pavel Nepivoda
Odpověď jste už dostal od pana Magistra. Asi jste si ji nepřečetl. Vaše nájemní smlouva přece povinně obsahuje „způsob výpočtu úhrady za plnění spojená s užíváním bytu nebo jejich výši“ (§ 686 ObčZ).
Tu smlouvu jste podepsal Vy sám, že ano. Takže na koho si chcete stěžovat? Na Vás?
lake
Nepřeháníte to trochu? V bytě bydlí moje 73 letá matka Já sám nevím, že by způsob vyúčtování měl být ve smlouvě, a pochybuju, že ve smlouvě vůbec je, ale zeptám se. Majitelem bytu je CPI, což hovoří za vše V podstatě každý rok přijdou s nějakym novym podfukem Čekal jsem, že mi poradíte a ne jen ironické odpovědi . . . Pokud mi poradíte ohledně mojí první otázky, zda je vůbec přípustné účtovat studenou vodu na m2 plochy bytu, tak o odpověď prosím Pokud máte v zásobě další ironické reakce, tak prosím raději ani nepište Děkuji za pochopení Mgr. Pavel Nepivoda
Jste-li v nájmu, máte smlouvu, v ní by mělo být uvedeno, jak se vyúčtovávají zálohy – tedy i voda. Pokud to tam není, smlouva je neplatná, jak píše Lake. Můžete buďto změnit byt a jít do jiného nájmu, kde se k Vám budou chovat lépe, nebo upozornit současného majitele (či zastupujícího správce) na chybu ve smlouvě a žádat nápravu… Nebo vše může skončit soudem.
Citoval jsem Občanský zákoník. Jestliže v nájemní smlouvě není co
požaduje § 686 ObčZ, pak smlouva je absolutně neplatná.
Dostáváte stejnou radu potřetí: neptejte se nás na to, co nemůžeme
vědět, a přečtěte si nájemní smlouvu.
lake
Způsob rozúčtování nákladů na studenou vodu není pevně stanoven žádným právním předpisem (na rozdíl od teplé užitkové vody či vytápění). Vámi uváděný způsob je jeden z mnoha možných, tedy obecně přípustný. Ovšem to neznamená, že je možný ve Vašem případě. Bez obsahu nájemní smlouvy Vám těžko někdo poradí něco více.
Zkuste hledat zde v diskusi téma „účtování studené vody“ apod. Také na internetu, bývají tam rady advokátních kanceláří. Zeptejte se také na obci, jak rozpočítává vodu. Na studenou vodu není údajně (viz zdejší diskuse) závazný předpis. Ani počet osob není nejlepší, i když nejčastější, způsob rozpočtu. Kolik máte spotřebu vody na dům a jaký jen přibližný počet osob v domě ? Průměrná spotřeba na osobu a den bývá cca 100 litrů vody, t.j. 36.000 litrů za rok, t.j. cca 1960 Kč za rok.
Poslední komentáře