Rozůčtování podle nového zákona?
§5/2/a zák. 67/2013 uvádí
(2) Nedojde-li k ujednání, nebo rozhodnutí družstva, anebo
společenství, rozúčtují se náklady na služby takto
a) dodávka vody a odvádění odpadních vod v poměru naměřených hodnot na podružných vodoměrech; není-li provedena instalace podružných vodoměrů ve všech bytech nebo nebytových prostorech v domě, rozúčtují se náklady na dodávku vody a odvádění odpadních vod podle směrných čísel roční potřeby vody1), |
rozúčtovat náklady „podle směrných čísel“ pro všechna odběrná místa ?
- v celé zúčtovací jednotce?, nebo jen těch
- v nichž není provedena instalace podružných měřidel?
V roce 2012 jsme si pořídili vodoměry s dálkovým odečtem za cenu skoro 3-násobnou než vodoměry odečítané každoročně nějakou paní od správce. voda je také podle náměrů podružných měřidel rozúčtovávána doposud. Nyní před koncem roku oznámil správce na dotaz některých ojedinělých vlastníků, že jako společenství nemáme žádné usnesení o tom jak jsme „rozhodli“ – takže pro rok 2014 je třeba postupovat podle §5/2/a (podle směrných čísel). A správce navrhuje, abychom alespoň na následujícím shromáždění rozhodli o „pravidlech“ na následující rok 2015 (podle §4/4 prý rozúčtování roku 2014 jinak, než dle §5/2/a (podle směrných čísel) rozúčtovat nelze) – ale prý je to naše interní věc a on nám sám za sebe nic navrhovat nebude.
Podle předsedy jde o nesmysl a zabývat se jím budeme na schůzi, jen když to někdo nadhodí ve volné diskusi na konci shromáždění. Rozúčtovávat budeme stávajícím způsobem (dosavadní je podle náměrů). Předesa prý nedal správci žádný pokyn ke změně způsobu rozúčtování.
Podle mého, pokud má správce pravdu a bude neprovede rozúčtování podle něho způsobem rozporným se zákonem tak mi SVJ spůsobilo škodu ve výši ceny za dálově odečítaný vodoměry (cca 2200 za kus), které nedají li se použít pro rozúčtování, jsou úplně k ničemu. Podle mne SVJ způsobilo škodu většího rozsahu, protože byla li škoda způsobena mně, byla způsobena všem, a to v ceně zakázky výměny vodoměrů včetně jejich instalace.
Můžete mi poradit co s tím (tedy náhrada vodoměry na okrasu a rozúčtování pro rok 2014 a 2015 dle směrných čísel), jak mám postupovat já?
Prosím pomoc. Alena
Zeptám se možná zbytečně – ta místa, kde vodoměry nemáte, jsou opravdu byty či nebyty? Není to jen nějaká prádelna nebo komora pro úklid, což není nebyt ale společná část domu? Protože mi přijde divné, že když už se ty vodoměry dávaly, že se nedaly všude.
paní Aleno, soudím že se nemáte čeho bát. Rozúčtování se provede podle náměrů – pro ty vlastníky kteří měřák mají. Pak se vezme se zbytek spotřeby a ten se rozdělí na vlastníky co měřáčky nemají – podle směrných čísel. Takže NE celé zůčtovací jednotce podle směrných čísel, ale jen tšm co měřák nemají.
Takhle to dělá třeba Město Cheb. Tak proč by to nešlo u Vás. Předseda má tedy pravdu. Firma nedsoatala souhlas se změnou způsobu rozúčtování a tak BUDE plnit za co je od SVJ placena. A pokud to nepochopí, dostane padáka. Za správnost vyúčtování je vůči Vám primárně odpovědné SVJ.
Pane Pube, velmi bych se divil, kdyby město Cheb skutečně postupovalo způsobem, který zde barvitě popisujete. Město Cheb by tím porušilo svou vlastní vyhlášku. Viz http://www.cheb.cz/…1jemc%C5%AFm.
lake
Jo Cheb to nebyl. Zkuste Rýmařov čl. IV/5 pro TV a čl. V/5 pro SV příp. čl. V/9/c.
Anebo do mne nevrtejte a Vy raďte k věci. Já tvrdím, že podle
směrných čísel se běžně rozčtují
jen ty byty které nemají měřáky. A důkaz jsem podal linkem na nájemní
pravidla v Rýmařově.
měřidla v bytech jsou poměrová – takže z nich nedokážete zjistit ověřitelnou spotřebu. Tudíž nedokážete rozhodnout, jaké množství vody připadá na byty s poměrovými měřidly a kolik na byty se směrným číslem ⇒ mně z toho vypadává, že musíte všechny počítat podle směrných čísel !
co to plácáte pane vykřičníku? Poměrová měřidla musí mít toleranci do ±5% jinak je nelze k rozúčtování používat (viz. zák o metrologii].
(Fakturační-spotřeba) –
(součet-spotřeb-posčítaných-z-ověřených-poměrových-meřidel)
= (zbytek pro rozúčtování podle podílů – §13/1 ZoVB)
„zbytek pro rozúčtování podle podílů“ je pak možné rozpočíst jen na TY byty které nedodaly náměr ověřeného plombovaného měřidla ať již z důvodu vzpurnosti nebo závady na zařízení. Jak vidět v Rýmařově to takto jde. A kdyby vo to šlo, tak to lze vymyslet i jinak, protože např by někdo mohl remcat, že když službu VŮBEC neodebírá, tak se nechce podílet ani na její nezměřené velikosti spotřeby
jenže jak nám zde pan Lake objasnil co jsou „obligační práva“, tak stačí službu odběru vody vložit DO STANOV a hnedle se vlastník (který službu VŮBEC neodebírá) nemůže povinnosti hradit neměřenou (a tedy personálně neurčitelnou) spotřebu zbavit.
Tak co máte dalšího?
Poslední komentáře