Rozúčtování nákladů na vytápění
Dobrý den, výbor SVJ se rozhodl změnit způsob rozúčtování za teplo – konkrétně základní složky.
Dle mého názoru vyhláška 372/2001 Sb. stanoví, že korekční koeficienty polohy se použijí pro rozúčtování spotřební složky a způsob stanovení těchto koeficientů není součástí vyhlášky.
Výbor se však rozhodl použít je též pro rozúčtování základní složky s odkazem na paragraf 2e (započitatelná podlahová plocha) a související přílohu.
Dle mého názoru příloha nestanovuje korekční koeficient polohy bytu a jeho energetické náročnosti, ale pouze vytápěnou plochu bytu.
Důsledkem této změny je, že byty s korekčními koeficienty mají ještě výrazněji snížené náklady na vytápění.
Zajímalo by mě proto, kde je pravda.
Děkuji za názory.
„…rozhodl změnit způsob rozúčtování za teplo – konkrétně základní složky…“
- ZS je v rozsahu 40%..50%. O tom která hranice se doporučuje použít je napsáno ve stanovisku MMR (č.j.28203/2002) a přestože je stanovisko nezávazné, tak pokud nemá výbor usnesení dle §9a/2 ZoVB – nemá NIC a rozúčtování takto „spytlíkované“ je neplatné a nesplatné. V takovém případě jej reklamujte a nechte si prokázat „usnesení“ opravňující k takové změně způsobu rozúčtování
- vězte že důvodem ke změně je pravděpodobně Vám chybějící, kdežto výboru nechybějící znalost výsledku analýzy „what-if“. Tu lze použít i k tomu, aby ten kdo má pravomoc způsob výpočtu změnit – aby manipulací výší ZS a manipulací s korekcemi, zcela zištně zvýhodnil některé členy SVJ.
„…korekční koeficienty polohy se použijí pro rozúčtování spotřební složky…“
- tyto „korekční koeficienty“ jsou zmíněny v §4/3. Tyto koeficienty
- jsou dány projektem; jsou statické; s přílohou č.1 nijak nesouvisí
- a výbor si je nemůže vycucávat z prstu z roku na rok jak se to hodí podle „what-if“
„…rozhodl použít je též pro rozúčtování základní složky…“
- i kdyby byl použit tento „indiánský způsob výpočtu“ tak aplikace přílohy č.1 asi těžko způsobí jiný koeficient než =1
Neználek
No oni si (naštěstí) nevycucali koeficienty polohy z prstu - použili stejné koeficienty jako pro minulý rok stanovené firmou zajišťující odečty.
Změnil se však dodavatel některých služeb a s tím souvisí následující:
Započitatelnou podlahovou plochu běžně používanou pro rozúčtování základní složky vynásobili koeficientem polohy.
Čímž středovým bytům s koeficientem polohy 1 navýšili cenu za topení (o tom pro koho je to výhodné asi nemá cenu mluvit).
Cituji z odpovědi na můj dotaz odpovědného týkajicí se odkazu na §4, odst. 2 a 3:
V §4 odst. 2) je klíčový pojem „započitatelné podlahové plochy bytu“
dále k tomuto §2 odst. e):
„započitatelnou podlahovou plochou - podlahová plocha vynásobená koeficienty uvedenými v příloze č. 1 části A…
Z logiky věci: činí-li základní složka 40% nákladů na teplo, pak pokud by v tomto výpočtu nebyl použit koeficient polohy, byli by vlastníci jednotek s koeficientem polohy
Dle mého názoru je výklad člena výboru i účetní zcela chybný a navíc poškozující velkou část majitelů bytů.
„…je výklad člena výboru i účetní zcela chybný a navíc poškozující velkou část majitelů bytů…“
- Někteří, zvlášť ti znalí výsledků „what-if“, na Vás budou kydat. Co máte dělat – Vám ale již zde sděleno bylo. Samozřejmě si zde uvedené info ověřte.
- reklamujte i kdyby jste měl přeplatek, protože by se Vám lehce mohlo stát, že nesprávným postupem přijaté plnění by též bylo „bezdůvodným obohacením“
- neuspějete li s reklamací nesprávného a neusneseného postupu zažádejte o vrácení veškerých za minulé účetní období zaplacených záloh. Pak by měl následovat zápočet (§580 ObčZ)
„…středovým bytům s koeficientem polohy 1 navýšili cenu za topení…“
- co znamená „navýšili“ – jaký koeficient dle polohy který zmiňujete tedy použili třeba pro Váš byt. Asi by bylo lepší zveřejnit Vaše vúčtování. Třeba se zde najde někdo kdo jej prosviští…
N.
Náš byt má 69m2, započitatelná plocha pro vytápění je řekněme 58m2, koeficient polohy 1. Celková započitatelná plocha pro vytápění v domě např. 6500m2, 40% nákladů (základní složka) na topení 500000,– Kč. Tj. za tuto část ceny by náš byt měl zaplatit 4461,– Kč.
Nicméně koeficient polohy by pro tuto část výpočtu měl být irelevantní.
Řekněme, že mám byt pod střechou o stejné ploše, koeficient polohy 0.8. Pokud by se však započitatelná plocha pro vytápění v domě určila jako součet všech započitatelných ploch pro vytápění násobených koeficientem polohy, dostanu celkovou plochu nižší. Např. 5500,– m2. V takovém případě pro byt s koeficientem 1.0 (středový byt) vychází složka na 5272,–Kč a pro byt s koeficientem 0.8 (byt pod střechou) na 4218,– Kč.
Nad tím nesmyslem nemusíte nijak hluboce dumat. Prostě reklamujte s tím, že celé vyúčtování je absolutně neplatné pro rozpor se zákonem. Pokud máte podle tohoto vyúčtování nedoplatek, nehraďte do vyřízení reklamace samozřejmě nic.
Bude-li reklamace zamítnuta, nehraďte doplatek a uložte jej do úschovy. Máte-li přeplatek, je to složitější. K jeho uplatnění (započtením) musíte znát jeho skutečnou výši. Jediná možnost je vyžádat si všechny podklady, nechat výpočet provést odborníkem (nejlépe soudním znalcem). Pak uplatníte svůj nárok + úrok z prodlení + účelně vynaložené náklady (na znalce, cestovné, ztráta času, telefonování).
lake
Poslední komentáře