Rozpočítání vodného a stočného

Vložil Tomáš Michal, 30. Leden 2014 - 19:41 ::

Dobrý den, jakým způsobem se má správně rozpočítat položka Srážky ( Dle vyjádření 1. SčV a.s. jakýsi paušál za dešťové srážky, které odtečou do kanalizace ze zastavěné a nezastavěné plochy v majetku našeho SVJ. Každý vlastník vlastní různě velký podíl). Na faktuře se to projeví tím, že m3 stočného jsou větší než m3 vodného. V bytech máme vlastní vodoměry a je tedy jasné, kolik vody jsme každý spotřebovali. V současné době je praxe taková, že se celkové náklady podělí celkovými m3 a výsledná cena za m3 se vynásobí námi spotřebovanými m3. Nemělo by se rozdělit dle majetkových podílů?

Děkuji za odpověď

PřílohaVelikost
Srážky.JPG45.77 KB

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Neználek' (bez ověření), 1. Únor 2014 - 11:14

    ..V současné době je praxe taková, že se celkové náklady podělí celkovými m3…

    • vyúčtování reklamujte. To „srážkovné“ je Vašemu SVJ účtováno proto, že je ve Vašem SVJ nějaký podnikatelský subjekt/y. Veškeré srážkovné se musí rozpočítat, ale pouze jim. Pokud se to doposud dělá jak uvádíte, byla všechna rozúčtování neplatná a podnikatel se na Vás napakoval.
    • podnikat v prostorech Vašeho SVJ se vyplatí :))
    • ještě se podívejte jaká jiná pravidla máte pro rozúčtování SCHVÁLENÁ. Pokud žádná, pak obhájitélné jsou pouze náklady přímo odvoditelné z Vašeho měřidla (ztrátu mezi fakturačním vodoměrem a součtem bytových byste pak také nehradili)

    Neználek'

    Vložil lake, 1. Únor 2014 - 13:23

    Neználek zde zbytečně píše nesmysly, které jiní musejí po něm opravovat nebo mazat.

    Ohledně srážkových vod není pravda, že „byla všechna rozúčtování neplatná“.
    Rozúčtování nebyla reklamována v reklamační lhůtě, takže jsou platná. SVJ je z toho „venku“. Tazatel má pouze možnost vymáhat bezdůvodné obohacení na tom, kdo se na jeho úkor bezdůvodně obohatil. A to pouze v promlčecí lhůtě.

    Ohledně rozúčtování nákladů na dodávku pitné vody není pravda, že „obhájitelné jsou pouze náklady přímo odvoditelné z Vašeho měřidla“.
    Neexistuje žádný právní důvod pro takové popletené tvrzení. Vodoměry v domě se používají jako poměrové. K použití jednotlivého bytového vodoměru jako fakturačního měřidla nedošlo, protože neexistuje písemná smlouva o dodávce předané pitné vody mezi dodavatelem vody a odběratelem.

    lake

    Vložil Romina111, 31. Leden 2014 - 18:33

    Dobrý den, je to jak píše lake. Dodavatel vody Vám fakturuje jen odvod určitého procenta srážkových vod, které Vám naprší na dům a pozemek. To, jaké procento z celkových srážek fakturuje záleží na tom, co jste uvedli ve smlouvě o dodávce vody a odvodu odpadních vod. Do smlouvy jste mmj. uvedli jaké procento z podlahové plochy domu tvoří bytové a jaké nebytové prostory, jak jsou nebytovky využívány, jakým podílem se podílí na celkové spotřebě vody v domě, jakého typu (co se týče propustnosti) je Váš pozemek, apod. Pokud by byl Váš dům čistě jen bytový, pak by Vám dodavatel nefakturoval za srážkové vody nic. Pokud se v tomto smyslu ve Vašem domě od uzavření smlouvy změnilo, doporučuji upravit i smlouvu s dodavatelem vody. Vyfakturované stočné za srážky vyúčtujete tedy jen vlastníkům nebytových prostor a to v poměru jejich podlahové plochy/spoluvlas­tnickému podílu (srážky nezávisí na skutečné spotřebě vody v nebytovkách). Hezký den Romana

    Vložil lake, 31. Leden 2014 - 0:05

    Vodné a stočné
    Napsal jste: „V bytech máme vlastní vodoměry a je tedy jasné, kolik vody jsme každý spotřebovali.“
    Tak jasné to zase není… Skutečná spotřeba vody pro celý objekt je měřena hlavním (fakturačním) vodoměrem. Podle tohoto měření se platí. Na byty se rozpočítávají náklady, a to poměrově podle náměrů bytových vodoměrů.

    Srážková voda
    Z čeho usuzujete, že nějaké plochy jsou v majetku SVJ? To by platilo pouze kdyby SVJ bylo vlastníkem jednotky v domě. Navíc podle § 20 zákona č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích platí, že „povinnost platit za odvádění srážkových vod do kanalizace pro veřejnou potřebu se nevztahuje na (…) plochy nemovitostí určených k trvalému bydlení a na domácnosti“. Takže pokud je Váš dům bytový, vztahuje se na něj (nebo alespoň na jeho část) osvobození od platební povinnosti. Zjistěte si to. Záleží ovšem na typu kanalizace a případně na obecní vyhlášce. Na nebytové prostory v domě se osvobození nevztahuje. V tom případě hradí předepsané stočné za poměrnou část nemovitosti pouze vlastník těchto prostor.

    lake

    Vložil Tomáš Michal, 1. Únor 2014 - 10:41

    Moc děkujeme, hodně nám to pomohlo. Jsou nám účtovány právě ty srážky na byty i když máme v domě přes 50% nebytové prostory.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".