Rozdělení účetnictví družstva a SVJ

Vložil Monika Procházková, 27. Duben 2014 - 13:01 ::

Dobrý den,

naše SVJ vzniklo v 7/2013 převedením 3 jednotek na katastrálním úřadě, v listopadu 2013 následovala ustavující schůze SVJ a zápis do OR dne 3.12.2013. Výbor chce rozdělit účetnictví od 1.1.2014, ale kontrolní komise trvá na termínu 3.12.2013. Nemáte, prosím někdo zkušenost s rozdělením účetnictví v tomto případě? Děkuji moc za odpovědi.

Monika Procházková

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil kmus, 28. Duben 2014 - 7:16

    Dobrý den, paní Moniko, chápu váš problém, je třeba vést obě účetnictví zároveň. V případě zájmu o podrobnější informace mě prosím kontaktujte.Přeji pěkný den.

    Vložil . (bez ověření), 27. Duben 2014 - 16:48

    Ve vaší kontrolní komisu jsou diletanti.

    Vložil lake, 27. Duben 2014 - 16:11

    Dotaz je zmatečný. SVJ vzniklo již dnem doručení listiny třetímu vlastníkovi. Pozdější termíny v listopadu, prosinci či lednu, které uvádíte, jsou z hlediska vzniku SVJ bezvýznamné.

    Neexistuje nic jako „rozdělení účetnictví“. SVJ prostě je povinno vést účetnictví od okamžiku vzniku. S účetnictvím družstva to nemá žádnou spojitost.

    lake

    Vložil Monika Procházková, 27. Duben 2014 - 20:42

    vznik SVJ byl v červenci doručením výpisu z katastrálního úřadu třetímu vlastníkovi a tehdy také byly otevřeny účetní knihy SVJ. Problém je v tom, že družstvo stále nerozdělilo fondy a bankovní účty. V tom vidím spojitost účetnictví SVJ a družstva. V současné chvíli jsou všechny platby spojené s činností SVJ placeny z bankovního účtu družstva.

    Vložil lake, 28. Duben 2014 - 7:20

    Monika píše: „V současné chvíli jsou všechny platby spojené s činností SVJ placeny z bankovního účtu družstva.“

    Paní Moniko, ta věta má informační hodnotu menší než malou. Musíte si napřed uvědomit z jakého právního důvodu hradí družstvo platby. Hradí svým jménem, nebo hradí jménem SVJ? Nazývejte věci pravými jmény, jinak se v tom nezorientujete.

    • Byla snad uzavřena mezi BD a SVJ příkazní smlouva?
    • Nebo jde o mandátní či komisionářskou smlouvu podle zákona č. 40/1964 Sb.?
    • Či o jinou, innominátní smlouvu? Co je obsahem této smlouvy?
    • Družstvo snad poskytlo SVJ půjčku či úvěr? Nehradí přece za jiného bez právního důvodu.
    • Nebo družstvo hospodaří přímo s platbami od vlastníků na základě individuálních „nevolnických“ smluv o správě mezi družstvem a jednotlivými vlastníky? V tom případě je SVJ zcela mimo hru, jako pasivní přihlížející.

    Co se tedy vlastně děje mezi SVJ a družstvem? Umíte ty vzájemné závazkové vztahy pojmenovat? Teprve pak o nich můžete začít správně účtovat! Opačně to nejde.
    -----------------------------------------------------------------------

    Jedno je ovšem naprosto jisté: Neexistuje žádná spojitost účetnictví SVJ a družstva. Není a nebude žádné „rozdělování účetnictví“. Neexistuje žádné „rozdělování bankovních účtů“. Máte zřejmě velmi zkreslené představy o postupu vypořádání mezi BD a vlastníky jednotek.

    Pokud BD je tzv. původním družstvem, pouze vyčíslí podíl každého nabyvatele jednotky na svých prostředcích z bytového hospodářství a vypořádá jej tím, že částku převede na účet SVJ. Společenství bude o těchto částkách účtovat jako o přijaté záloze, tedy o závazku právnické osoby SVJ vůči vlastníkovi jednotky. Viz § 15 ZoVB. Převod prostředků nastane někdy po schválení účetní závěrky družstva. Nezapomeňte, že podle NOZ je třeba přihlížet ke všem platbám „dobíhajícím“ v období jednoho roku po rozdělení majetku.

    Ovšem aby se na účtu SVJ octly nějaké prostředky, k tomu musí napřed SVJ ten účet mít založený v bance, že ano. Nelze čekat, že by snad družstvo začalo svůj bankovní účet nějak porcovat na jednotlivé kusy, jako drůbež na pekáči.

    lake

    Vložil Pavel, 27. Duben 2014 - 22:18

    Moniko,

    prosím, pište do Předmětu něco smysluplného, děkuji.

    SVJ správně otevřelo účetní knihy od okamžiku svého vzniku (§ 4/1 ZoÚ). Ovšem pokud do knih neúčtovalo, tak bude účetnictví neúplné (§ 8 ZoÚ), o věrném obrazu nemluvě (§ 7 ZoÚ).

    Pokud jsou v současné době „všechny platby spojené s činností SVJ placeny z bankovního účtu družstva“ tak výbor a KK porušuje minimálně § 159 NOZ, protože nejedná s péčí řádného hospodáře. Kdyby se družstvo dostalo do insolvence, tak může SVJ o své peníze přijít. To bych napravil nejdříve, založit účet není takový problém, přesměrovat na něj platby je složitější, ale většina členů SVJ to zvládne v krátké době.

    Složitější bude „rozdělení účetnictví“.

    Správně by se mělo účtovat na účtech SVJ o všech platbách členů SVJ již od vzniku SVJ.

    Jako náhradní variantu vidím přesné vyčíslení jaké platby od členů SVJ šly na účet družstva, jaké náklady družstvo vynaložilo ve prospěch SVJ z účtu družstva a vytvořit něco jako delimitační protokol a celou záležitost ošetřit v účtové třídě 3. A završit to převodem peněz z účtu družstva na účet SVJ.

    Pokud Vás ale družstvo nechá v takovéto protiprávní situaci, tak bych se pomalu ohlížel po jiném správci. Ale nejdříve dokončete „rozdělení účetnictví“. A případného nového správce vybírejte velmi uvážlivě, abyste se nedostali z deště pod okap. :-))

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".