Rozdělení nákladů podle plochy
Náklady za služby je možné rozdělovat podle plochy, nebo podle počtu lidí. V případě kalkulace podle plochy by mne zajímalo:
- U bytů započítáváte i plochu sklepů?
- Pokud jsou garáže jako samostatné jednotky, počítáte i na tyto jednotky odpad?
Děkuji za odpověď.
Ze zkušeností doporučuji používat rozúčtování nákladů na služby podle spoluvlastnického podílu, který je jasně určen. Otázka č. 1 je tedy zbytečná.
Ad otázka č. 2, vzhledem k tomu, že v garážích žádné osoby nebydlí, je také tato otázka zbytečná.
Dobrý den, tato pravidla pro rozúčtování nákladů na služby jsou uvedena v prohlášení vlastníka a také ve stanovách – musí se shodovat, i když v některých SVJ tomu tak není. Nerozúčtovává se podle „plochy“ ale podle velikosti spoluvlastnického podílu (poměr je uveden u každého vlastníka v KN, nebo prohlášení vlastníka). Podle počtu osob se účtují služby u kterých není určeno jinak. Najdete také v zákoně, kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty (č. 67/2013 Sb.) Odpad obce a města vybírají za osobu s trvalým bydlištěm, tedy opět se řídit pravidlem, podle kterého poskytovatel (město/obec) poplatek účtuje.
Určitě jsou pravidla pro rozúčtování nákladů na služby uvedena v prohlášení vlastníka? A když nejsou, tak se musí shodovat s těmi, která jsou ve stanovách? Nemáte pravdu. Odkazujete na zákon o službách, ale zřejmě jste ho nečetla, nebo mu nerozumíte.
Je celková plocha, započitatelná podlahová plocha … účtovat podle počtu lidí, nebo podle ksichtu… Anone( bez ověření) – co tak účtovat podle spoluvlastnického podílu ..... Já jenom tak aby řeč nestála.
Poslední komentáře