revize - odtah kouře ZOKT
Dobrý den, naše společenství má instalovaný „nucený odtah kouře“ od společnosti Aumüller. Teď se přeme, kdo může dělat pravidelnou revizi tohoto zařízení. Případně jaké musí mít osvědčení nebo podobně. Nabídka společnosti, která dosud revize prováděla byla poměrně vysoká. Dostali jsme podstatně nižší nabídku a nemyslíme si, že bychom ji nemohli přijmout. Nemá prosím někdo s tímto zkušenosti? Dále jsme stejnou věc zjistili i na protipožární vrata, která máme v garážích. Dosud dělá revizi společnost, která nám zajišťuje požární revize (hasičáky, dveře, hydranty atd.). Jenže po kontaktování výrobce dveří nám bylo sděleno, že na vratech neděláme pravidelné roční revize. Jak se v tomto případě zachovat? Koho vybrat na revize těchto zařízení – vrata i nucený odtah kouře?? Přijde mi, že všichni mimo výrobce řeknou, že neděláme revizi podle Vyhlášky 246/2001sb.§10. Na toto se konkrétně odvolávají.
Dobrý den, k první části vašeho dotazu. Opravdu máte instalováno ZOTK (zařízení pro odvod kouře a tepla)? Předpokládám, že ne. Ve skutečnosti máte asi pouze větranou chráněnou únikovou cestu a to není ZOTK ale zařízení přetlakové ventilace nebo zařízení přirozeného odvětrání kouře (§2 odst. 4 písm. c) vyhlášky č. 246/2001 Sb., o požární prevenci, ve znění změny vyhlášky č. 221/2014). To znamená, že uvedené zařízení není vyhrazeným požárně bezpečnostním zažízením (dále už jen „PBZ“). Ale ani tak to nemá vliv na skutečnost, že od novely vyhlášky o požární prevenciv roce 2014 může kontrolu provozuschopnosti (ne opravy a servis) provádět každý „kdo to umí“. Stačí, když dodrží ustanovení § 7 vyhlášky o požární prevenci (u hasicích přístrojů § 9). To je aspoň výklad Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru a já jako kontrolor HZS podle toho postupuji. Kontrolu provozuschopnosti PBZ může tedy podle práva provést každý kdo si na to troufne a podepíše se pod doklad o kontrole provozuschopnosti. Veškeré případné následky v případě špatně provedené kontroly provozuschotnosti by padaly na jeho hlavu. Jediný problém, který může nastat je, že pokud si nenecháte provádět kontroly provozuschopnosti osobou určenou výrobcem tak Vám většinou neuznají záruční reklamace. Další věc je, že v případě oprav PBZ se smí používat pouze díly určené výrobcem. Např. požární dveře jsou defakto neopravitelné nebo vyjde levněji koupit nové než je nechat u výrobce opravovat. Přeji úspěšný den
Dobrý den,již se mi dostali do rukou přesné podklady. Máte pravdu, že to není ZOKT, ale „systém odvodu kouře z prostoru chráněné únikové cesty“. Bohužel do dnešního dne všichni označovali za ZOKT a pak jsem se v tom ztratila. Mohla bych Vás prosím požádat, jestli byste mi nezaslal nebo neporadil, kde najdu ten výklad Generálního ředitelství HZS. Záruka na systém již není, takže proto jsme se rozhodli postupovat změnou dodavatele kontroly provozuschopnosti. Na opravy bychom samozřejmě objednávali dodavatele systému.
Dobrý den, trochu vám objasním pojmy, věřím, že poté se zorientujete:
VYHRAZENÉ požárně bezpečnostní zařízení – může kontrolovat pouze osoba oprávněná výrobcem daného PBZ. Mezi tato zařízení spadá ZOTK(ZAŘÍZENÍ PRO ODVOD TEPLA A KOUŘE). Pokud jste tedy našli levnější firmu, není problém aby kontrolu provedla. MUSÍ však být proškolená a opravněná od fy Aumüller, to samé platí pro fy stávající. Není-li oprávněna, doklady jsou neplatné! Toto zařízení se může odlišovat od platných ČSN/EN, proto je oprávnění konkrétním výrobcem nezbytné.
Požárně bezpečnostní zařízení – (POŽÁRNÍ UZÁVĚRY(dveře, vrata, okna)) – jejich navrhování i kontroly(nikoliv montáž – ta může být odlišná) se řídí výlučně ČSN/EN. Kontroly provozuschopnosti(nikoliv montáž) může provádět jakákoliv Osoba odborně způsobilá, Technik PO – obě tyto funkce mají své katalogové číslo vydané Ministerstvem vnitra. Popřípadě fy proškolené výrobcI(schválně píšu množné číslo) dle daných ČSN/EN. Kontrolu provozuschopnosti Vám tedy může provést OZO PO nebo TPO, či firma oprávněná !kterýmkoliv! výrobcem stejného druhu PBZ(Sapeli, Kronodoor, ADoor, BB Kovo a mnoho daších na našem trhu). Tvrzení výrobce Vašich požárních vrat je lživé, nejsou totiž vyhrazená PBZ.
Více ve Vyhlášce 246/2001 sb..
a to výchozí. Při každém podstatném zásahu do spalinové cesty by měla následovat revize provozní. V průběhu životnosti se pak konají jen prohlídky a čištění. Zatím co revizi může provádět jen kominík s příslušným opravnění, kontrolu a čištění spalinové cesty provádí každý kominík, který má na tuto činnost živnostenské oprávnění.
Dobrý den, asi by jste měli začít dotazem u výrobce jaké má podmínky k provádění revizí. Vím, že někteří výrobci podmiňují revize vlastních zařízení pravidelným školením na základě kterého vydají oprávněné osobě certifikát. Nebo Vám předají seznam autorizovaných společností k provádění revizí. Bohužel kvalita revizních firem bývá velmi rozličná. Setkal jsem se i s platnou revizí hydrantů ze kterých netekla voda. Firma vyhrála cenou ale kvalita žádná. Pokud Vám jde o to aby zařízení bylo opravdu kontrolováno poctivě a byla pravděpodobnost, že v případě potřeby bude funkční nevybírejte jen dle ceny. Dost často se revize provádí jen „opisováním“ předchozích revizí s drobnou úpravou textu, aby se neřeklo.
Dobrý den, viděla jsem jak probíhala revize jak od původní firmy, tak od té druhé. Obě stejně. Spíš ještě ta levnější překontrolovala bych řekla víc věcí – z mého laického pohledu. Určitě nevybíráme jen cenou, ale tohle je tak zamotané, že bych z toho ráda našla schůdné a správné východisko. Firmu, která by pouze opsala protokol bych vyhodila dřív než by se stihli rozkoukat ;) ikdyž ti by nejspíš jen zaslali fakturu…By se se zlou potázali! Děkuji za radu.
Poslední komentáře