revitalizace paneláku
prosím o radu ty, kteří již řešili níže popsanou situaci, nebo ví, jak ji vyřešit: jsme SVJD 72 b. j. a připravujeme výměnu oken a zateplení domu, proto jsme svolali již 2. shromáždění vlastníků v tomto roce, kde 90% všech vlastníků odsouhlasilo výši, dobu splatnosti a poskytovatele úvěru. 2 vlastníci nesouhlasili, dohromady mají 3,5% hlasů, nechtějí úvěr, chtějí okamžitě zaplatit hotově cca 160 tis. Kč na byt. Tím by měli na x let předplacen příspěvek do fondu oprav. 14 dnů po shromáždění vlastníků neustále atakují pověřeného správce a dožadují se, aby jejich požadavek zaplacení částky byl akceptován a zároveň žádají částku, kterou složí hotově navýšit o cca 30 tis. Kč, což podle nich představují úroky, které připadnou na byty, jejichž rekonstrukce bude hrazena z úvěru. Děkuji za případné názory na řešení. Jarka z Kolína
Vážená p.Jarka z Kolína,
řešení je velmi jednoduché. Musíte mít takzvané dva FO = dva příspěvky na dlouhodobou zálohu:
- První – budou přispívat všichni vlastníci (tedy 72) dle svého spoluvlastnického podílu, a bude sloužit na běžné náklady – opravy, revize a servis.
- Druhý – bude přispívat pouze 70 vlastníků, tedy ti vlastníci, kteří čerpají úvěr u budou tedy i úvěr splácet včetně úroku. (Dva vlastníci, kteří uhradili svůj podíl na opravu před započetím prací přispívat nebudou a nebudou tedy hradit ani úroky úvěru.)
Účetně, pro předpis a vyúčtování bude vedenou ve dvou položkách, tedy průkazně a věrohodně.
Matějka
Co si lze představit pod pojmem revitalizace paneláku? Může mi někdo odpovědět, prosím. Děkuji.
Jarko z Kolína – výměna oken, zateplení, úprava vstupních portálů – není obnova funkce neboli revitalizace.
Osobně mám v této věci poměrně rigidní názor a sice , že úvěr má SVJ a je splácen z příspěvků na správu domu. Klíč přispívání je dán (téměř vždy podle spoluvlastnického podílu) a tedy výjimky typu, že se někdo na úvěru podílet nechce, neakceptovat. Cokoliv zaplatí navíc oproti pravidelným zálohám, bude přeplatek. V popsaném případě se zdá navíc, že všechny náležitosti vč. objemu úvěru, byly řádně schváleny na shromáždění.
Druhá možnost je to vzít „lidsky“ a o částku , kterou zaplatí daní vlastníci předem, ponížit bankovní úvěr. Z hlediska následného započtení nákladů na správu domu to bude jistě pak komplikace. Možnost vykázání mimořádných příspěvků od některých vlasntíků jako úvěr poskytnutý SVJ , jak navrhuje p. Lake, mi přijde zajímavý.
PS: co to je SVJD?
G.X.
Podle vašeho popisu bude SVJ mít na opravu a zateplení tři zdroje financování:
- úvěr od banky,
- půjčka v hotovosti od člena SVJ pana A,
- půjčka v hotovosti od člena SVJ pana B.
Rekonstrukce domu bude tedy financována kombinací těchto tří zdrojů.
V případě bankovního úvěru uzavírá SVJ s bankou smlouvu. V případě půjčky v hotovosti je nutno postupovat zcela shodně, tedy s každým věřitelem bude uzavřena smlouva o půjčce. V ní bude specifikován způsob a doba splácení a měsíční výše splátek. Je možno dohodnout, že splátky budou přímo převáděny na účet záloh na správu domu (tzv. „fond oprav“), jako příspěvky příslušného věřitele.
Půjčka může být úročená či bezúročná. Nelze se divit, jesliže oba vlastníci jednotek počítají s částkou zvýšenou o úrok (popřípadě o RPSN). Kdyby společenství tutéž částku získalo úvěrem od banky, platilo by též více. Cena peněz není nulová.
lake
Můj názor je, že nelze nutit vlastníka bezdůvodně do dvacetiletého
splácení mnohem vyšší částky. Je-li rozhodnut složit platbu předem,
není důvod to neakceptovat. Každá slušná správní firma je schopna toto
zajistit. O úvěru a jeho splácení se zde už psalo vícekrát. Namátkou
vybírám:
http://www.portalsvj.cz/…iku-jednotek#…
http://www.portalsvj.cz/…k-to-osetrit#…
lake
To, že může být pověřený vlastník vyplývá ze ZOVB, ale pověřený správce? Co vůbec má společného nějaký pověřený správce s tím, že některý vlastník chce složit peníze. Proč se vůbec vlastníci, kteří chtějí složit peníze zabývají pověřeným správcem a dožadují se u správce, aby akceptoval jejich právo?
Poslední komentáře