rekonstrukce koupelny
Dobrý den, prováděli jsme rekonstrukci koupelny, tudíž i nové elektrické rozvody v koupelně. Byt je družstevní, družstvo požaduje revizi nové elektroinstalace. Rekonstrukci zbylých prostor bytu máme v plánu až v další etapě. Revizní technik ale tvrdí, že musí provést revizi na celý byt (i v prostorách nerekonstruovaných – ložnice apod.) a elektroinstalaci by zřejmě shledal jako nevyhovující. Teď stojíme před problémem…Musím dělat novou elektroinstalaci v celém bytě nebo by revizní technik měl provést revizi pouze nových rozvodů?? Děkuji za odpověď.
Ačkoliv je odpověď Justitianuse správná, doporučil bych vyhledat jiného revizního technika, který by byl ochoten napsat dílčí revizi na tuto část elektroinstalace, která byla předmětem opravy. Mj. o revizi se měl postarat zhotovitel díla, když vzal tuto zakázku vč. zásahu do stávající instalace.
Elektroinstalace je technické zařízení stavby ve vlastnictví družstva. Vy jako pouhý nájemce nemáte zákonnou povinnost ani zajistit revizi, ani nemáte povinnost ji uhradit. Viz nařízení vlády č. 308/2015 Sb. o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu.
My ovšem netušíme jaký je obsah stanov BD. Netušíme ani k čemu jste se zavázal ve smlouvě, kterou jste jako nájemce sjednal s pronajímatelem, než jste se pustil do podstatných zásahů do cizího majetku (§ 2220 NOZ).
Jestliže jste prováděl změny na majetku pronajímatele s jeho souhlasem, pak při zásazích do elektroinstalace bylo od počátku jasné, že bude nezbytné provést mimořádnou revizi (*). To je totiž podmínkou k tomu, aby bylo možné byt užívat. Je tedy pravděpodobné, že soud by považoval revizi za nutnou součást změny věci; revizi tedy zajistí a uhradí ten, kdo provedl na svůj náklad rekonstrukci cizího majetku po dohodě s vlastníkem tohoto majetku.
Měli jste si s pronajímatelem předem vyjasnit kdo bude zajišťovat a hradit samotnou „rekonstrukci“ a kdo mimořádnou revizi elektroinstalace.
Pokud se však dodatečně ukázala jako nutná nová elektroinstalace v celém bytě, toto by si měl vyřešit vlastník bytu sám na svůj náklad. Za to nájemce neodpovídá, protože do těchto částí nezasahoval a není za ně odpovědný.
§ 2220 (1) Nájemce má právo provést změnu věci jen s předchozím souhlasem pronajímatele; byla-li nájemní smlouva uzavřena v písemné formě, vyžaduje i souhlas pronajímatele písemnou formu. Změnu věci provádí nájemce na svůj náklad; dojde-li změnou věci k jejímu zhodnocení, pronajímatel se s nájemcem při skončení nájmu vyrovná podle míry zhodnocení. |
Justitianus
(*) Mimořádná revize: provádí s např. po opravě nebo po doplnění částí stávající elektroinstalace. Pokud jsou k dispozici zprávy o výchozí revizi a o poslední pravidelné revizi, pak se mimořádná revize provede v rozsahu pravidelné revize. Pokud zpráva o výchozí revizi ani poslední pravidelné revizi není k dispozici, pak se provede v celém rozsahu výchozí revize.
Poslední komentáře