Proplaceni opravy spolecnych casti domu, SVJ vaha

Vložil Petral, 26. Leden 2018 - 9:47 ::

Dobrý den,

potřebovala bych radu, jak postupovat. Nechala jsem ve svem byte (osobni vlastnictvi) opravit odpadni potrubi ve stoupackach, bylo derave. Podle stanov se jedna o spolecne casti domu. Instalater byl doporucen samotnym SVJ. Opravu jsem zaplatila a ocekavam, ze mi bude castka vracena ze spolecnych penez spolecenstvi, kdyz se jednalo o spolecne casti domu. Fakturu jsem SVJcku poslala, nic se nedeje. Na pisemne dotazy nereaguji. Je nejaka lhuta, do kdy mi to musi proplatit, pripadne kam se mam obratit? Podotykam, ze SVJ jiste nema problem s proplacenim, jsou akorat necinni, laxni a maji na vsechno dost casu. Potrebuji na ne nejakou paku. Predem dekuji, Petra

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 30. Leden 2018 - 16:56

    nákladů vlastníka na schválený výdaj by měla být ve Vašich stanovách. Nic tam není? Peníze stále nemáte? Pak nezbývá než si započíst částku proti zálohám a tuto skutečnost SVJ prokazatelně oznámit. P.S.Doufám, že máte alespoň kopii faktury.

    Vložil Petral, 27. Leden 2018 - 15:35

    Dekuji za nazory. Doplnim, ze jsem o problemu s potrubim statutarni organ SVJ radne informovala a pozadala o opravu. Dali mi kontakt na instalatera a at se s nim sama domluvim. Clenu vyboru jsem se rovnez ptala, jak to udelame s placenim. Bylo mi receno, ze mam instalaterovi zaplatit a ze mi jeho fakturu proplati. Fakturu jsem pote dorucila predsedovi vyboru SVJ a od te doby mlci. Proto jsem chtela vedet, jak na ne. Jeste jednou diky za nazory.

    Vložil JarekSVJ, 26. Leden 2018 - 17:15

    Opravdu tomu nerozumím ale stanovy svj tady určitě nejsou od toho aby rozdělovaly majetek na „soukromý“ a tzv. společný ( i když společného není nic…) Od toho je listina zvaná Prohlášení vlastníka.

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 26. Leden 2018 - 13:47

    Chyba, pokud nešlo o havarijní situaci, nezbytnou opravu. Měla jste žádat o opravu, statutár se měl na to podívat. Nechala jste opravit společnou věc bez souhlasu. Dnes nemáme osobní vlastnictví, s tím neoperujte. Pokud o tom předseda věděl a neměl námitek … měl by to proplatit. Když bylo potrubí děravé, tak by to časem zřejmě poznali i ostatní. Pákou je soud.

    Vložil AsiTak, 26. Leden 2018 - 12:05

    Neměla jste zaplatit fakturu ale poslat SVJ k zaplacení. Vystavte doklad pohledávky SVJ s přílohou zaplacené faktury s platností 20 dnů. Po uplynutí lhůty splatnosti pohledávku započtěte proti závazkům z měsíčních plateb.

    Vložil Béďa (bez ověření), 27. Leden 2018 - 10:37

    AsiTak,

    tazatelka měla nejdříve požádat SVJ o zařízení opravy a v tom případě by byla faktura vystavena na SVJ a jím také proplacena. Pokud opravu objednala tazatelka sama a oprava byla vyfakturována na její jméno, pak může fakturu společenství proplatit po schválení statutárním orgánem. Pokud statutární orgán neschválil a neprovedl úhradu, měl by sdělit důvod. Na to by se tazatelka měla dotázat u statutárního orgánu.

    Vložil AsiTak, 31. Leden 2018 - 2:59

    Je někdy výhoda, že člen SVJ nějakou zakázku nebo opravu v domě zadá sám. V tomto případě jako předseda výboru mu vystavím objednávku na adresu SVJ, kde dále specifikuji případné podmínky a omezení celé dodávky nebo díla. Člen pak má možnost vybrat dodavatele a realizovat dodávku podle vlastní potřeby. Fa pak je vystavena na objednavatele dle objednávky na SVJ. Člen fa neplatí, neboť dodavatel ji většinou doručí automaticky na adresu SVJ.

    Vložil JaVa, 31. Leden 2018 - 10:42

    Opět ukázka „lidové tvořivosti fundovaných statutárů“.

    A co potom dělá ve vašem SVJ, statutární,čili výkonný orgán společenství vlastníků.Pokud jste Vy, jeho „předsedou“,tak Vám doporučuji vyhledat nejen právníka,ale i dostupnou literaturu ke studiu.Neboť tím,že svoje povinnosti vyplývající z vaší funkce, přenášíte na ostatní členy SVJ,se své právní odpovědnosti za výsledky jejich konání nikdy nezbavíte.


    Odpovědnost předsedy 6 Vložil lake, 20. Březen 2015 – 11:59 Odpověď na úvodní dotaz dávají ustanovení NOZ o právnických osobách.

    89/2012 Sb. § 156 (1) Je-li orgán kolektivní, rozhoduje o záležitostech právnické osoby ve sboru. Je schopen usnášet se za přítomnosti nebo jiné účasti většiny členů a rozhoduje většinou hlasů zúčastněných členů. Z uvedeného plyne, že člen voleného orgánu se nemůže své odpovědnosti zprostit. Rozhodují všichni. Neleží tedy odpovědnost pouze na tom členovi, který pak podepíše smlouvu, či učiní jiné právní jednání za právnickou osobu.

    89/2012 Sb. § 156 (2) Je-li působnost jednotlivých členů orgánu rozdělena podle určitých oborů, ustanovení odstavce 1 se nepoužije. Rozdělení působnosti nezbavuje další členy povinnosti dohlížet, jak jsou záležitosti právnické osoby spravovány. Z uvedeného plyne, že v případě, kdy jednotliví členové výboru mají rozděleny oblasti působnosti, se nehlasuje. Rozhoduje jednotlivý člen v rámci svěřených pravomocí. Ovšem to nezprošťuje ostatní členy voleného orgánu odpovědnosti. Každý z nich i v tomto případě plně odpovídá podle § 159 NOZ.

    89/2012 § 157 (1) Je-li rozhodnutí přijato, zaznamená se na žádost člena voleného orgánu, který návrhu odporoval, jeho odchylný názor. Toto je v NOZ uvedeno z toho důvodu, že soud při rozhodování o náhradě škody k tomuto zápisu vždy přihlédne. Ten člen, který varoval před hrozící škodou a případně hlasoval proti většinovému rozhodnutí, ponese následky v menší míře, popřípadě jej soud může zcela zprostit odpovědnosti.

    Otázku „kdo odpovídá za podepsané smlouvy a faktury“ je tedy možno odpovědět tak, že odpovědni jsou členové voleného orgánu, kteří přijali rozhodnutí (vedoucí pak ke sjednání smlouvy či k proplacení faktury atd.). Důležité je uvědomit si, že rozhodování a odpovědnost za toto rozhodování nemají spojitost s tím kdo konkrétně za SVJ pak podepíše nějaký papír.

    lake


    Přeji Vám hezky dlouhý a „zasloužený“ spánek na vavřínech.JaVa

    Vložil NN (bez ověření), 31. Leden 2018 - 21:33

    Javo, jste schopný napsat svůj příspěvek najednou bez dalších úprav či změn?

    Vložil AsiTak, 31. Leden 2018 - 20:23

    Místo „lidové tvořivosti“ bych napsal „praktické zkušenosti“. Cílem příspěvku nebylo řešit právní aspekty případu a též nejsem právník, nicméně natolik jsem informován, že vím že za takový případ odpovědnost mi zůstává. Napsal jsem, že aplikuji jen někdy, když je ten postup výhodný. Příklad. V domě žije důchodce bývalý instalatér, který je spolehlivý, poctivý, ochotný zajistit havarijní opravu kanalizační přípojky a fakticky i plnit funkci TDI (a možno uzavřít DPP na tuto činnost) a takovým odborníkem nedisponuje ani výbor ani správce. Tak proč to nevyužít ale ne nezneužít! Součinnost lidí ovlivňují nejen vztahy právní ale i vztahy mezilidské a jsou-li pozitivní, lze úspěšně využít i pro práci v SVJ. Posuzovat všechno pouze pohledem právníka a odsuzovat vše co není podle právních předpisů považuji za profesní deformaci a právní fetišizmus.

    Vložil JaVa, 1. Únor 2018 - 9:05

    Pro „Asitak“.Děkuji Vám za vysvětlení,bylo velmi fundované a hlavně poučné.

    Ještě bych prosil o doplnění,co vlastně ve vašem SVJ dělá statutární orgán,když za něho veškerou činnost, vyplývající z jeho funkce, vykonávají na DPP „šikovní důchodci“ a externí správce,který „vlastní správu SVJ“, určitě nedělá zdarma.Jen mi ,prosím,netvrďte,že chodíte celý den s tužkou za uchem a „poctivě“ všechny „TY FAKTURY“ podepisujete.

    Přeji Vám hezký pracovní den.JaVa

    Vložil NN (bez ověření), 31. Leden 2018 - 21:39

    AsiTak, nick JaVa Vám ve své původní verzi reakce na Váš příspěvek mimo návštěvy právníka doporučil rovněž návštěvu psychiatra – co Vy na to ?

    Zdar

    Vložil Anonymousa (bez ověření), 26. Leden 2018 - 23:16

    Splatnost svj staci dat klido jen 10–15 dnu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".