Pronajaté byty

Vložil Verka, 12. Září 2016 - 12:16 ::

Na každé schůzi se snažím výboru připomenout,že majitelé bytů mmají právo vědět,kdo v našem domě bydlí – zatím jsem neúspěšná.Panelák o 27 bytech má asi 8 bytů pronajatých nájemníkům,někteří jsou zde jen krátce.Přijede pošta,hledá adresáta,nikdo ho nezná.Je to náš společný dům a já nemám právo vědět,kdo tu bydlí?Majitele si najdu na katastru,jak je to s nájemníky? Poradí někdo? Děkuji Verka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil asi tak (bez ověření), 12. Září 2016 - 13:27

    Ano, máte právo to vědět, to říká zákon. Zákon tady říká, jakou povinnost má majitel bytu. Co ovšem chcete udělat s tím, když si to vlastník neplní. Bude se společenství s vlastníkem soudit, aby to sdělil? Do doby než rozhodne soud, už bude v bytě další a další nájemník. Jaký to bude mít smysl.U nás v domě se pronajímá veliké množství bytů, nájemíci se tady střídají tak, jak někdo střídá boty, nebo spodní prádlo. Ani jeden z vlastníků ještě nenahlásil to, co mu ukládá zákon. Jak tyto údaje tedy má společenství zdělit vlastníkovi, jak je má získat. Nijak. Bude vlastník žalovat společenství, když mu to společenství nesdělí? Může, co asi vysoudí. Bludný kruh, který nemá řešení. Hloupý zákon, nedotažený zákon, nic víc.

    Vložil Autobus (bez ověření), 11. Říjen 2016 - 16:44

    SVJ se ma/muze/musi k zadosti vlastnika, ktery zada udaje, dopatrat na trvale pobyty, ktere ohlasovna k dane nemovitosti eviduje. Samozrejme vedle toho, co pisete, ze ma zadat po vlastnicich nahlaseni osob, ktere TP zapsan nemaji.

    Vložil radka222222 (bez ověření), 12. Září 2016 - 12:20

    kdo všechno tam bydlí právo vědět nemáte. Jen iniciály toho, komu byt vlastník pronajal a počet kusů.

    Vložil Taisa, 12. Září 2016 - 14:08

    VB, 5 ks :D

    Vložil radka222222 (bez ověření), 12. Září 2016 - 14:35

    nacionále:-)

    Vložil TV (bez ověření), 12. Září 2016 - 13:29

    Radko,

    dle NOZ má každý vlastník povinnost hlásit počty osob i jména a adresy podnájemníků, viz paragrafy NOZ níže

    § 1177 (1) Kdo nabyl jednotku do vlastnictví, oznámí to včetně své adresy a počtu osob, které budou mít v bytě domácnost, vlastníkům jednotek prostřednictvím osoby odpovědné za správu domu nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy se dozvěděl nebo mohl dozvědět, že je vlastníkem. To obdobně platí i v případě změny údajů uvedených v oznámení. (2) Vlastník jednotky oznámí bez zbytečného odkladu osobě odpovědné za správu domu změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a bydlí v něm po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce. To platí i tehdy, přenechal-li vlastník jednotky byt k užívání jiné osobě; v takovém případě oznámí i jméno a adresu této osoby.

    § 1178 Požádá-li o to vlastník jednotky, sdělí mu osoba odpovědná za správu domu jméno a adresu kteréhokoli vlastníka jednotky nebo nájemce v domě.

    Vložil Verka, 13. Září 2016 - 17:48

    za potvrzení toho,co je mi známo.Zákon je,ale není vymahatelný.Když nečiní výbor,začnu činit sama.Potkám neznámého nájemníka na chodbě,nebo ve výtahu a řeknu mu:jmenuji se XY a jsem majitelkou bytu č.11.Prosím,který byt máte v nájmu a jak se jmenujete.Zajímá mě to,neboť využíváte věci,které jsou ve společném vlastnictví majitelů bytů,tedy i v mém.

    Vložil Taisa, 13. Září 2016 - 18:00

    My máme v domě AirBnB, to se člověk diví, co má za sousedy… 8-člená rodinka odhadem odněkud z Indonésie, další měsíc japonci atd :-)

    Vložil Pavel, 12. Říjen 2016 - 8:32

    JaVo,

    z článku jsem nepochopil, že by se jednalo AirBnB. Tato služba se snad inkasuje na BÚ. Paní velmi pravděpodobně inkasuje od lidí v hotovosti a tam na ní asi dopadne Babišova krabička.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil anon (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 7:02

    Vždyť je to nesmysl, opět zavádějící článek, bulbár, plk. Paní nepodniká, pouze pronájímá byt. Má předpis plateb a má účet. To jsou uznatelné daňové doklady.

    Vložil Pavel, 12. Říjen 2016 - 8:38

    anone,

    o problematice jsem již psal:

    http://www.portalsvj.cz/…zickych-osob

    Článek vůbec není zavádějící. Každý kdo ho četl mohl zaznamenat, že si paní pořídila živnostenský list, tedy podniká a zdaňuje v § 7 ZDP. Tj. musí mít Babišovu kasičku pro ubytování již k 1.12.2016. Pokud by se jednalo o prostý pronájem bez služeb musela by mít Babišovu krabičku až k 1.3.2018. To je skutečnost.

    Pokud by přešla na § 9 ZDP, tak by naopak Babišovu kasičku mít nemusela. Ale je tam zádrhel:

    "Ale nesměla by už poskytovat zákazníkům žádné další služby, jako je například úklid, výměna povlečení, praní ručníků. Prostě by o hosty “nepečovala“.

    Nevím zda to splní.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil anon (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 9:25

    Paní si cenu za ubytování zcela jistě určuje tak, aby v tom měla započítáné i náklady na výměnu prádla a za úklid pronajímaného prostoru.

    Vložil Pavel, 12. Říjen 2016 - 9:51

    anone,

    každý píšeme o něčem jiném.

    Že má paní zohledněny výdaje v příjmech předpokládám. To není problém.

    Já píšu o tom, že kdo bude inkasovat v hotovosti, ten musí mít Babišovu kasičku (SW, HW, připojení). Jediný problém je rozlišit ubytování a pronájem.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil JaVa, 12. Říjen 2016 - 8:58

    Děkuji pane Pavel za doplnění informací.Vím .že se v tomto případě nejedná přímo o AirBnB,ale zdálo se mi vhodné na tuto konkrétní situaci upozornit,aby si lidé nemysleli,že na ně EET nedopadne.JaVa

    Vložil Pavel, 12. Říjen 2016 - 9:04

    JaVo,

    také píšu o ZET proto, aby lidi věděli, že na ně možná ZET dopadá.

    Většinou jsem napadán fanoušky AB, že to je bulvár, blábol atd. Já pouze upozorňuji na to, co je v zákonu.

    Hodně bude záležet na posouzení, zda se jedná o pronájem nebo o ubytování.

    „Moudrá“ rada převést vše na BÚ může pocházet pouze od člověka, který netuší jak vypadá praxe. Stejně to netuší byrokrati, co si ZET vymysleli a prosadili.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 11. Říjen 2016 - 17:27

    „měsíc japonci atd“

    Co máte proti Japoncům? Jsou milí a pracovití. Seznamte se.

    Vložil paní chytrá (bez ověření), 13. Září 2016 - 21:04

    Jen na okraj – jak jsem zaslechla v právnických kruzích, je tento způsob krátkodobého pronájmu – byť bytu ve vlastnictví – porušením zákona, neboť se na tento druh pronájmu uzavírá smlouva o ubytování, nikoli o pronájmu, a tím se překračuje kolaudační výměr, kdy byt byl určen k bydlení, nikoli jako hotelové zařízení. Prý na to existuje i judikát. Snad to bude do budoucna cesta, jak zabránit, aby se z obytných domů staly napůl ubytovny. Na západ od nás to již intenzivně řeší…

    Vložil Autobus (bez ověření), 11. Říjen 2016 - 16:41

    Dobry nesmysl :-) vam uz je pres ctyricet let a volite levici ze?

    Jde o novou ekonomiku sdileni, kdyztak si o tom neco nastudujte, new york to snad chce omezit (minimalni delkou pronajmu na 30+dni) a asi i berlin, prave protoze to velmi zvysuje cenu nemovitosti a najmu :-)

    Jak muze existovat judikat ZAKAZUJICI pronajem vlastniho majetku, to nepochopim jak muze nekoho napadat v roce 2016, 27 let od prevratu… Ne nejde o sluzbu ubytovani to ani nahodou…

    Tohle resi jiny zakon, kdyz nekdo pronajima vice nez 10 nemovitosti, tak uz musi mit zivnost… Jinak je to BEZ ZL…

    Vložil paní chytrá (bez ověření), 11. Říjen 2016 - 21:15

    Ono je to tak trochu jako s nepřizpůsobivými – jsme pozitivní, smířliví, plni pochopení… dokud se někdo takový nenastěhuje vedle nás ..

    Pokud s pronájmem poskytujete i služby, což u Airbnb většinou musíte (povlékání, úklid, někdy snídaně..), je to ubytování nikoli pronájem. A pokud inkasujete víc než 30 tis za rok, musíte podat daňové přiznání a s ním spojené odvody. A příští rok budete muset vyjet i elektronickou stvrzenku :-))

    Vložil TN (bez ověření), 11. Říjen 2016 - 19:33

    Autobusi, v jakém zákoně je napsáno, že při pronájmu více, než deseti nemovitostí, musí mít pronajímatel živnostenské oprávnění?

    Vložil Andrej (bez ověření), 11. Říjen 2016 - 18:05

    Paní chytrá nemá pravdu, ale vy také ne. Doporučuji vám přečíst si článek http://www.akjanovec.cz/…ce-podle-NOZ, aby jste byl v obraze.

    Vložil radka222222 (bez ověření), 12. Září 2016 - 13:56

    zkuste si to přečíst nahlas, třeba to pak pochopíte -
    přenechal-li vlastník jednotky byt k užívání jiné osobě; v takovém případě oznámí i jméno a adresu této osoby.- tj. adresu osoby, s kterou uzavřel nájemní vztah, tj. jen toho, kdo je uveden ve smlouvě. u ostatních osob, které s ním bydlí v pronajatém bytě ani slovo – tam hlásí jen počet.

    Vložil TN (bez ověření), 12. Říjen 2016 - 9:54

    To je právě věc výkladu. V zákoně je „přenechal k užívání“, nikoli „uzavřel nájemní vztah“. Když se začtete do komentářů, tak se právníci spíše přiklánějí k širšímu výkladu.

    Nesmí vás mátnout užití jednotného čísla („přenechal-li vlastník jednotky byt k užívání jiné osobě; v takovém případě oznámí i jméno a adresu této osoby“)

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".